Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναβάθμιση πτυχίων Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και ΔΟΑΤΑΠ


OpXiDeA

Recommended Posts

Παρακαλώ όπως με ενημερώσετε σχετικά με την επίπτωση που μπορεί να έχει η αναβάθμιση του πτυχίου ΑΕΙ Πολιτικού Μηχανικού από το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΥΤΑΝΙΑΣ ΕΜΠ - 16/06/2009) σε όλους τους αποφοίτους Βρετανικών Πανεπιστημίων που έχουν στη διάθεσή τους αντιστοιχία + ισοτιμία (αναγνώριση) του ΔΟΑΤΑΠ ως Πολιτικός Μηχανικός, ισότιμο του προαναφερόμενου Ιδρύματος. Αναλυτικά, είναι αδιανόητο για κάποιον που έχει αντιμετωπισθεί εκπαιδευτικά και κατ' επέκταση επαγγελματικά ως απόφοιτος ΕΜΠ να μην εσωκλείεται στην παραπάνω αναβάθμιση πτυχίου. Με λίγα λόγια, προβλέπεται να χορηγηθεί το πιστοποιητικό για πλήρως ισότιμα MASTER και σε όσους έχουν ήδη λάβει αναγνώριση (ισοτιμία και αντιστοιχία) ως ισότιμο τίτλο Πολιτiκού Μηχανικού ΕΜΠ, από το ΔΟΑΤΑΠ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Παρατήρηση:

Τα κεφαλαία απαγορεύονται στους τίτλους των θεμάτων!

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα, τελείωσες σε βρετανικό πανεπιστήμιο και πήρες ισοτιμία και αντιστοιχία με το ΕΜΠ Πολιτικού Μηχανικού και θέλεις του greco-master που δίνει το ΕΜΠ ???

ε μάλλον δεν θα το πάρεις γιατί το δίνουν μόνο για 5ετή σπουδές...

Ο ΔΟΑΤΑΠ δεν δίνει

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά OpXiDeA είσαι απόφοιτη εξωτερικού και έχεις πάρει ισοτιμία και αντιστοιχία από ΔΟΑΤΑΠ. Προφανώς αφού είσαι ισότιμη και αντίστοιχη θα έχεις όλα τα θετικά και αρνητικά της ειδικότητας αυτής. Για την αναγνώριση αυτή αν χρειάστηκε και master το βρίσκω και επιβεβλημένο μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλαξει κατι στην καθημερινοτητα του μεσου μηχανικου αν αυριο το πρωι του πουνε οτι πλεον εχει αναβαθμισμενο (με ή χωρις "") πτυχιο:confused:

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα κατα την αποψη μου εχει ως εξής:

Την δεκαετία του 70 αν καποιος τελείωνε μια ανώτατη σχολή είχε εξασφαλίσει το μελον του.

Σήμερα πια ,αν και οι σημερινοί νεοι καταβάλουν πολυ περισότερο μόχθο-ενα πτυχίο δεν εξασφαλίζει τίποτα.πολυ περισότερο σε αλλους κλάδους.αρχαιολογια-ιστορικά-γεωγράφοι -κλπ κλπ

χαμός γινεται-σχολές που δημιουργούν ανέργους.αυτό κατα την αποψη μου είναι απάτη προς τους νέους.

Ειναι πράγματι κρίμα...:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμμία -απολύτως- ανάγκη να καταφεύγουμε στην χρήση ακραίων χαρακτηρισμών για να στηλιτεύσουμε κάποια κακώς -κατά την γνώμη μας- κείμενα.

Αντιθέτως, με αυτόν τον τρόπο μειώνουμε την βαρύτητα της παρατήρησής μας.

 

Δικαιολογία δεν υπάρχει, ακόμα και αν είναι ειρωνικό -κατά την κρίση μας- κάποιο προηγούμενο σχόλιο.

Σε αυτήν την περίπτωση οφείλουμε να χρησιμοποιήσουμε την αναφορά μηνύματος.

 

Η κοσμιότητα των σχολίων, ο σεβασμός προς τον συνομιλητή και η απαρέγκλιτη τήρηση των Κανόνων

Συμμετοχής, είναι αδιαπραγμάτευτες προϋποθέσεις για την διεξαγωγή γόνιμου διαλόγου.

 

Θεωρώ ότι μεταξύ μορφωμένων ανθρώπων, τα παραπάνω είναι αυτονόητα.

Εκτός αυτού, με την εγγραφή μας αποδεχτήκαμε –άπαντες- τους Κανόνες Συμμετοχής.

Μπορούμε να συμβάλλουμε όλοι στην εύρυθμη λειτουργία του forum μας.

 

Η εκτροπή από την ευπρέπεια οδηγεί στην λήψη δυσάρεστων (αλλά και αναπόφευκτων) μέτρων,

όπως το κλείδωμα θεμάτων και η επιβολή ποινών.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Τα εκτός θέματος και μη κόσμια σχόλια διεγράφησαν.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Συνάδελφοι, αν δεν κάνω λάθος, το θέμα της συζήτησης είναι:

"Αναβάθμιση πτυχίων Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και ΔΟΑΤΑΠ".

 

Όποιος ενδιαφέρεται για κάτι άλλο, ας "ανοίξει" άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το θέμα είναι οτι έχω ήδη στείλει το σχετικό ερώτημα στο ΣΠΜΕ, στο ΔΟΑΤΑΠ και στο ΕΜΠ....

Το πρώτο μου ζήτησε περεταίρω στοιχεία μου για να το ψάξει λίγο...

Το δεύτερο μου είπε οτι το ΔΟΑΤΑΠ δεν έχει τη δικαιοδοσία να απονέμει κάτι τέτοιο και με πληροφόρησε οτι μπορει το ΕΜΠ να ισχυρίζεται όλα αυτά αλλά χωρίς υπουργική απόφαση....

Το τρίτο με έγραψε επιδεικτικά.... αχαχαχχαα

 

Πάντως, κατά την ταπεινή μου άποψη, από τη στιγμή που υπάρχει αντιστοιχία και ισοτιμία με το ΕΜΠ, θα πρέπει να έχω τα ίδια δικαιώματα με τους υπόλοιπους που διεκδικούν και master, ενώ εγώ για να αναγνωριστώ το έχω καταθέσει ήδη και έδωσα και τα επιπλέον μαθήματα.

Τέσπα, επι του θέματος θα κινηθώ σίγουρα νομικά γιατί πολύ την έχει δει το μετσόβειο και κάποιος πρέπει να τους κόψει τον αέρα...

 

Ευχαριστώ παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.