Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

myri και λοιποι καχύποπτοι μηχανικοι.....11.000  για ένα ραντεβού στο γραφείο του μηχανικού και μια επίσκεψη στο κτήμα σας φαινονται λίγα;

Πριν ξεκινήσει την μελετη του πηγα στο γραφειο έντυπο δισελιδο το οποιο ανεγραφε ολες τις απαιτησεις και επιθυμίες της οικογενειας μου.

Με το πρωτο σχέδιο που μας έδειξε βγήκε η άδεια......

κατ'αρχάς η μελέτη υποψιάζομαι πως κάνει 5.000

εσύ προφανώς συμφώνησες με την παραπανω μέθοδο του 1+1 αλλά και με το σχέδιο

 

αν δε σου άρεσε ο τρόπος αντιμετώπισης, θα πλήρωνες τα αρχιτεκτονικά

και θα πήγαινες σε άλλο μηχανικό

θα μου πεις τζάμπα λεφτά,

βεβαίως κρίμα, αλλά δε θα έμπλεκες με κάποιον που δεν εμπιστεύεσαι

 

ξερεις το πιο σημαντικό όταν κτίζεις είναι να έχεις εμπιστοσύνη στο μηχανικό σου

--------

επίσης φιλικά σε συμβουλέυω να είσαι πολύ επιφυλακτικός με τους δικηγόρους

διότι κατ' αρχάς δεν είναι όλοι γνώστες του αντικειμένου

και όσοι είναι ζητούν "αντάξιες αμοιβές" βεβαίως

--------

Sisyphus καλά κατάλαβες

------

...ο μηχανικός μου ειπε εχθες να εξοφλησω τον μαστορα οταν παραδωσει το έργο.Την Παρασκευη πρεπει να εχει τελιωσει το ξεκαλουπωμα συμφωνα με τον μηχανικο.....

ορθότατο , συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

xrysida χτες έγραψες :

Και ακομα δεν σας εχω πει ποσα ραντεβου κάναμε για να βγουν τα σχέδια...ή μετα απο πόσο καιρό βγηκε η αδεια απο την στιγμή που του ανατεθηκε το έργο....

Αλλα αυτα μπορει να με τσάντισαν αλλα μου πέρασαν......Αυτο που δεν μπορώ

να ξεπεράσω είναι οτι μπορει να είναι συνεργός σε ολο αυτό το σκηνικό.....

 

Σήμερα έγραψες :

 

myri και λοιποι καχύποπτοι μηχανικοι.....11.000 € για ένα ραντεβού στο γραφείο του μηχανικού και μια επίσκεψη στο κτήμα σας φαινονται λίγα;

 

Μήπως πρέπει να μας εξομολογηθείς κάποια πράγματα ?

 

Σε ρωτάω γιατί πολλοί από εμάς εδώ , εχουμε συνολική εμπειρία χιλιετιών στο θέμα ιδιοκτήτης - εργολάβος - μηχανικός και τις περισσότερες φορές αφού οι ιδιοκτήτες τα κάνουν σ...... με τους εργολάβους , μετά μας φωνάζουν να καθαρίσουμε , αλλά γιά την κατασκευή (εργολαβία) του έργου είμασταν αόρατοι .

 

Ελπίζω να μην συμβαίνει το ίδιο , αλλά πες μας τελικά την αλήθεια .

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως γι'αυτον λόγο εγραψα το πόσα; και το καχυποπτοι..Επειδή καποιοι συνεχώς με αμφισβητείτε..

Δεν ειμαι κανενα μικρο παιδακι....Το εγραψα και πριν....Ο λόγος μου είναι συμβόλαιο....Δινω πολυ μεγαλη σημασία στο λόγο και την τιμή ενος άντρα...ενος ανθρωπου γενικότερα...

 

BAS αν ερθεις Λουτρακι να κανεις μια επιμετρηση θα βγουμε εξω για φαγήτο και θα σου δωσω και ολο το φακελο της οικοδομής αν θες...45 λεπτά απο Αθηνα....ή οποιος αλλος θέλει....με εξοδα δικά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ενα...και μονο ενα....σας απογοητευσα;

Τελικα το προβλημα για καποιους ειναι οτι δεν ανεθεσα σε καποιον αλλο τον ελεγχο του καλουπατζη ή ότι δεν λεω όλη την αληθεια....

Τι να πω; Νομιζω οτι απευθυνομαι σε επιστημονες και οχι σε εμπορους ή μεσαζοντες...

Γι΄αυτο και θα ηθελα οι απαντησεις να ειναι επιστημονικες ωστε να με βοηθησουν να καταλάβω καποια πράγματα και οχι τύπου

"Μήπως πρέπει να μας εξομολογηθείς κάποια πράγματα ?" Έλεος πια......

 

Η άδεια γραφει χαρακτηριστικά..." Παραγραφος 2. Επιβλέποντες μηχανικοί ορίστηκαν:

α) Για την γενική επιβλεψη οριστηκαν ο πολιτικός μηχανικός Χ.Ψ.

β) Για την επιβλεψη του φεροντα οργανισμου ο πολιτικος μηχανικος Χ.Ψ. ''

γ) Για την επιβλεψη θερμομόνωσης,παθητικης πυροπροστασιας ο ......

δ) Για την επιβλεψη χρονικου προγραμματισμού ο ..... ''

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήνει και την οικοδομή ασκούπιστη

και ομως ,το σωστό συμφωνητικο προβλέπει και το σκούπισμα του εργοταξίου απο τον εκαστοτε εργολήπτη.

xrysida μην αφήσεις να σε πιάσουν κορόιδο ,τουλάχιστον περισότερο απο ότι μεχρι τώρα.

Μην πληρώνεις υπερβάσεις,δεν εχεις υποχρέωση.

προφανώς και ο μηχανικός σου δεν σου προσφέρει καλές υπηρεσίες,κακώς κακιστα πληρωσες και την επιβλεψη προκαταβολικα.

να διεκδικήσεις τα δικηα σου.

οσο χρειάζεσαι εσύ να προχωρήσει η οικοδομή αλλο τοσο χρειάζεται αυτος τα καλούπια του.

ναι να κινηθείς νομικα.

αρκετα με τετοιες αλήτικες πρακτικές,που δυσφημουν καί τον κλάδο μας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν λιγο δεχθηκα τηλεφωνο απο τον καλουπατζή και μολις του είπα οτι θα εξοφληθεί συμφωνα με την τελικη επιμετρηση του μηχανικου,με απειλησε οτι δεν θα ξεκαλουπωσει. Τι λετε γι' αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

xrysida, το θέμα με το ξεκαλούπωμα είναι το ποιο απλό. Διότι ούτε αυτός μπορεί να αυτοδικεί.

Του στέλνεις εξώδικο να ξεκαλουπώσει.

Αν αρνηθεί, πας κάνεις ασφαλιστικά μέτρα ζητώντας δικαστική συνδρομή για να ξεκαλουπώσεις ο ίδιος μετά από απογραφή του δικαστικού αντιπροσώπου.

Αλλά σίγουρα θα χρειαστείς βοήθεια δικηγόρου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.