Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

φίλε directionless μήπως ξέρεις αν αυτοί που τσεκάρουν το bussines plan είναι απλοί υπάλληλοι οαεδ ή μηχανικοί ιατροί κτλ?

 

επίσης θυμάσαι πόσες γραμμές έγραψες περίπου?

ήταν σύντομο το plan σου ή ανάλυση ολόκληρη?

 

Βασικά όχι, απλοί υπάλληλοι είναι - διεκπεραιωτές δηλαδή. Τώρα για το πλάνο που λες, ήταν περίπου 5-8 γραμμές αλλά ανέλυα συντόμως το αντικείμενο ενασχόλησης (δηλαδή, θα είναι απλές στατικές π.χ. μελέτες ; Θα είναι και αποτυπώσεις ; Θα είναι εκτιμήσεις ;), ενώ έδωσα πολύ μεγάλη βάση στις σπουδές (προσπάθησα δηλαδή να συνδέσω τις έννοιες σπουδές - γνωριμίες - ιδιαίτερο αντικείμενο ενασχόλησης).

 

ρε παιδια στα τιμολογια αγορας εξοπλισμου για το 40%, παραπανω απαντηθηκε οτι δε περνανε για παροχη υπηρεσιων, βαψιματα κτλ...

 

 

  1. αλλα καποιο κλιματιστικο?


  2. ενα ψυγειακι?
  3. σορυ δηλαδη...κουρτινες,φωτιστικα,τεχνικα βιβλια?:mrgreen:

 

Όχι κλιματιστικό, όχι ψυγειάκι, όχι κουρτίνες, όχι φωτιστικά, ΙΣΩΣ τεχνικά βιβλία αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ Η/Υ (με ΟΛΑ τα παρελκόμενα), plotter, εξοπλισμός υπαίθρου (χωροβάτες, αποστασιόμετρα κλπ), τεχνικό λογισμικό. Μην ρισκάρεις να βάλεις μες τα έξοδα τέτοια κόλπα, το ανέφερα και παραπάνω, θα πάει στράφι όλο το τρέξιμο και η προετοιμασία.

 

Υ.Γ. Τα βιβλία σε πρώτη φάση μην τα βάλεις κατά τη γνώμη μου. Αυτό μπορείς να το κάνεις αν και εφόσον γίνεις δεκτός, στην περιόδο μεταξύ προκαταβολής και 1ης δόσης ή 1ης και 2ης, που θα πρέπει να δικαιολογείς έξοδα κατά το ήμισι της κάθε δόσης (έτσι τουλάχιστον ίσχυε για την επιδότηση Ν.Ε.Ε. του 2007).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οτιδηποτε βαζεις ρε παιδια...γραφειο ανοιγεις...το κλιματιστικο δεν ειναι εξοδα...??τα παντα βαζεις κ εργασιες (βαψιματα, σοβατισματα....)....οτι θελετε...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο jdkoriz. και ετσι ειναι. όσοι είναι να κινηθουν νομικα να αποτανθούν στο ΤΕΕ της περιοχης τους και γρηγορα. (αν και έτσι όπως εκλεισε η βουλή...). για να ξαναυπογραψει η πετραλια θα χρειαστει κανα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε βαζεις ρε παιδια...γραφειο ανοιγεις...το κλιματιστικο δεν ειναι εξοδα...??τα παντα βαζεις κ εργασιες (βαψιματα, σοβατισματα....)....οτι θελετε...

 

έτσι είναι. ο ΟΑΕΔ στην αθηνα σε αυτοψία έκανε δεκτά τιμολόγια με μαχαιροπήρουνα και εξοπλισμό (έπιπλα) από ΙΚΕΑ. δε διευκρινίζεται πουθενα στην προκύρηξη το αντίθετο

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι. ο ΟΑΕΔ στην αθηνα σε αυτοψία έκανε δεκτά τιμολόγια με μαχαιροπήρουνα και εξοπλισμό (έπιπλα) από ΙΚΕΑ. δε διευκρινίζεται πουθενα στην προκύρηξη το αντίθετο

 

Εντάξει παιδιά, κάντε ό,τι γουστάρετε. Αν σκοπεύετε (σε περίπτωση που πέσεις σε στραβόξυλα και σου πουν το αντίθετο) να έρθετε σε ρήξη επειδή δεν το λέει η προκήρυξη, κάντε το. Επειδή την έχω ζήσει την κατάσταση, ορισμένοι απ' αυτούς είναι ΠΟΛΥ περίεργοι, γι' αυτό και δεν ρίσκαρα με τέτοιες ιστορίες (παρουσίασα πραγματικά τιμολόγια με στοιχεία που αφορούσαν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τον εξοπλισμό γραφείου). Γιατί καλά τα λέμε εσύ και εγώ και όλοι μας που είναι μηχανικοί ή άνθρωποι ακομπλεξάριστοι. Όταν μπαίνει μέσα στο χώρο σου η μαντάμ όμως, με το αλφα ύφος και αρχίζει να σου ζητάει ό,τι της κατέβει στην κούτρα (πάντα σε λογικά πλαίσια) και είσαι ένα βήμα πριν την επιδότηση, τι προτιμάς ; Να ανοίξεις "κουβέντα" μαζί της ή να ξεμπερδέψεις κάνοντας την πάπια ;

 

Υ.Γ. Και εγώ ξέρω στην Αθήνα έναν γνωστό που πήρε την επιδότηση χωρίς να ασχοληθεί κανείς μαζί του (δεν έγινε αυτοψία), ε και ;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε κοιτα...Η επιδοτηση αφορα τη δημιουργια επαγγελματικης στεγης...Εγω δινω για παραδειγμα 10000Ε για να φτιαξω το χωρο μου (επιπλα, φωτιστικα, διακοπτες, πλακακια, κουφωματα) και 2000Ε για αυτο που λες εξοπλισμο γραφειου....Ο αλλος που εχει ετοιμο το χωρο δινει 12000Ε για βιβλια, λογισμικο, μηχανηματα κτλ...Που το το στραβο??? Δεν σε περιοριζει κανεις που θα χαλασεις τα λεφτα σου...Δεν μιλαω για πλαστα τιμολογιο...Ναι εγω και σερβιτσιο πορσελανικο εχω στο γραφειο μου που το εχω πληρωσει, και καφετερια και ψυγειο κ τηλεοραση..Δεν μπορω να τα βαλλω στα εξοδα γραφειου?? (αν επαιρνα την επιδοτηση....)...Γνωριζω 3-4 συναδελφους που πηραν την προηγουμενη επιδοτηση (αθηνα, ευβοια, χανια) και εχουν βαλλει τα παντα στα εξοδα τους, ακομα κ εργασιες (γυψοσανιδες, βαψιματα, κτλ..). Δεν σε περιοριζει κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνο με τον terry.

Μπορεις να βαλεις οτι θελεις απλα να ειναι στο γραφειο και να καλυπτεις το ποσο που ζητανε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που ρώτησα στον τοπικό ΟΑΕΔ, εννοείται μπορείς να βάλεις στα έξοδα κλιματιστικά όπως και τις διάφορες εργασίες επιδιόρθωσης -και όχι μόνο- του χώρου της επιχείρισης.

Επίτηδες ρώτησα και για μίνι ψυγειάκι, και μου λέει ότι καλύπτεται, αρκεί όταν γίνει η αυτοψία και το εμφανίσουμε στα χαρτιά ως έξοδα, να υπάρχει ΚΑΙ στο χώρο (μην το έχουμε μεταφέρει στο.. εξοχικό μας), πράγμα απολύτως λογικό. Μου είπε βέβαια χαμογελαστά πως αν εμφανίσουμε αγορά 42" τηλεόραση Plasma, "ενδέχεται" να έχουμε πρόβλημα :)

 

Αν θέλετε για να έχετε και το κεφάλι σας ήσυχο, πηγαίντε στον τοπικό ΟΑΕΔ και ρωτήστε τους για οποιαδήποτε ενδεχόμενη αγορά αν καλύπτεται ή αν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στα τιμολογια αγορας εξοπλισμου για το 40%, παραπανω απαντηθηκε οτι δε περνανε για παροχη υπηρεσιων, βαψιματα κτλ...

 

 

  1. αλλα καποιο κλιματιστικο?


  2. ενα ψυγειακι?
  3. σορυ δηλαδη...κουρτινες,φωτιστικα,τεχνικα βιβλια?:mrgreen:

 

ΕΧΩ ακριβώς τις ίδιες απορίες φίλε asterix......

 

θα παώ να ρωτήσω αύριο και να σας πω τι μου είπαν και οι υπάλληλοι...αν και εγώ είμαι σύμφωνος με τον φίλο Directionless και λέω να μη ρισκάρω τέτοια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

επιπλα να υποθεσω ειναι μεσα?γραφειο σχεδιαστιριο,ντουλαπια??

 

 

Βασικά όχι, απλοί υπάλληλοι είναι - διεκπεραιωτές δηλαδή. Τώρα για το πλάνο που λες, ήταν περίπου 5-8 γραμμές αλλά ανέλυα συντόμως το αντικείμενο ενασχόλησης (δηλαδή, θα είναι απλές στατικές π.χ. μελέτες ; Θα είναι και αποτυπώσεις ; Θα είναι εκτιμήσεις ;), ενώ έδωσα πολύ μεγάλη βάση στις σπουδές (προσπάθησα δηλαδή να συνδέσω τις έννοιες σπουδές - γνωριμίες - ιδιαίτερο αντικείμενο ενασχόλησης).

 

 

 

Όχι κλιματιστικό, όχι ψυγειάκι, όχι κουρτίνες, όχι φωτιστικά, ΙΣΩΣ τεχνικά βιβλία αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ Η/Υ (με ΟΛΑ τα παρελκόμενα), plotter, εξοπλισμός υπαίθρου (χωροβάτες, αποστασιόμετρα κλπ), τεχνικό λογισμικό. Μην ρισκάρεις να βάλεις μες τα έξοδα τέτοια κόλπα, το ανέφερα και παραπάνω, θα πάει στράφι όλο το τρέξιμο και η προετοιμασία.

 

Υ.Γ. Τα βιβλία σε πρώτη φάση μην τα βάλεις κατά τη γνώμη μου. Αυτό μπορείς να το κάνεις αν και εφόσον γίνεις δεκτός, στην περιόδο μεταξύ προκαταβολής και 1ης δόσης ή 1ης και 2ης, που θα πρέπει να δικαιολογείς έξοδα κατά το ήμισι της κάθε δόσης (έτσι τουλάχιστον ίσχυε για την επιδότηση Ν.Ε.Ε. του 2007).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.