Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, αποφάσισα να προσπαθήσω να πάρω την επιδότηση του 2007. Εργάζομαι όμως με δελτίο παροχής σε μια εταιρία και δεν έχω σκοπό να αφήσω την δουλειά μου. Στο γραφείο θα πηγαίνω απογεύματα, γι αυτό μπορεί να μου πει κανείς τι γίνεται με τους ελέγχους. Γίνεται να δηλώσεις μόνο απογευματινές ώρες; κι αν γίνεται υπάρχει περίπτωση να έρθουν πρωί; μιλάμε πάντα για Αθήνα. Επίσης όταν έρχονται κ απουσιάζεις σε παίρνουν αμέσως τηλ; π.χ. μπορώ να τους πω ότι επιστρέφω σε 20 λεπτά; Αφήνουν κάποιο ειδοποιητήριο; Δεύτερον, είναι τυπικοί με τα 4μηνα ή μπορεί να έρθουν σε 5 μήνες; Επίσης θέλω να μου πει κάποιος που οι αποδείξεις του ήταν από μια πηγή αν του δημιούργησαν πρόβλημα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

δε γίνεται να δηλώσεις απογευματινές ώρες

για τον 1ο έλεγχο ορίζεται ραντεβού οπότε θα πάρεις 'αδεια από την εργασία σου

για τους υπόλοιπους είναι θέμα υπαλλήλου αν θα σε πάρουν τηλ ή θα έρθουν ξαφνικά

εμένα ευτυχώς με βρήκαν στο γραφείο εκτός εάν ήρθαν και άλλες φορές και δεν το γνωρίζω

 

κανονικά θεωρώ οτι αν απουσιάζεις πρέπει να αφήσουν ειδοποιητήριο , αλλά εδωμέσα τα έχουμε ακούσει όλα

 

δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την πηγή της απόδειξης

αρκεί να αφορά το γραφείο (μη βάλεις τίποτα άσχετο)

και να έχουν εξοφληθεί (όχι με πίστωση)

Link to comment
Share on other sites

myri σε ευχαριστω. Μου έχουν πει πολλοί ότι για την Αθήνα γίνεται να δηλώσεις απογευματινές ώρες αλλά δεν ξέρω αν είναι σίγουρο. Εσύ μάλλον το δουλεύεις το γραφείο. Συγνώμη αλλά δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση μου πριν, εννοούσα αν υπάρχει πρόβλημα οι αποδείξεις παροχής υπηρεσιών να είναι από μια συγκεκριμένη πηγή στην περίπτωση μου από την εταιρεία που εργάζομαι.ριστώ πολύ. Μου έχουν πει πολλοί ότι για την Αθήνα γίνεται να δηλώσεις απογευματινές ώρες αλλά δεν ξέρω αν είναι σίγουρο. Εσύ μάλλον το δουλεύεις το γραφείο. Συγνώμη αλλά δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση μου πριν, εννοούσα αν υπάρχει πρόβλημα οι αποδείξεις παροχής υπηρεσιών να είναι από μια συγκεκριμένη πηγή στην περίπτωση μου από την εταιρεία που εργάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πώ με αυτούς του ΟΑΕΔ στο κέντρο

έχει τρομάξει το μάτι μου

 

στους συγκεκριμένους δε θα έλεγα τίποτα για απόγευμα

μια νύξη θα έκανα οτι κάποια πρωινά έχω εξωτερικές δουλειές σε δημόσιες υπηρεσίες

 

για την ΑΠΥ θα σου πρότεινα να ζητήσεις από τον εργοδότη σου να για κάποιο έργο να σου επιτρέψει να τιμολογήσεις απ' ευθείας κάποιον πελάτη

και να μην κόβεις απόδειξη κάθε μήνα

να πληρώνεσαι μεν κάθε μήνα και να του κόψεις κάποια συγκεντρωτική πιο αραιά

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Πρόεδρε,

 

Η επιστολή αυτή αφορά το πρόγραμμα - επιδότηση του Ο.Α.Ε.Δ. Νέων Επιστημόνων 2009 και δημοσιεύματα στον ηλεκτρονικό και έντυπο τύπο σχετικά με τους όρους του.

Συγκεκριμένα αναφερόμαστε στον αποκλεισμό μερίδας συναδέλφων, οι οποίοι έκαναν έναρξη ασκήσεως επαγγέλματος από 01/01/2008 έως 31/12/2008. Σύμφωνα με τα δημοσιεύματα, αλλά και με επικοινωνία που είχαμε με την κεντρική υπηρεσία του Ο.Α.Ε.Δ. στο νέο πρόγραμμα δεν εντάσσονται οι παραπάνω συνάδελφοι.

Θεωρούμε ότι αυτό είναι άδικο και αντιδεοντολογικό, δεδομένου ότι πολλοί από εμάς στηριζόμασταν βάσιμα (αυτό γιατί όλη την προηγούμενη περίοδο σε κάθε είδους επικοινωνία που είχαμε με τον Ο.Α.Ε.Δ. μας έλεγαν να περιμένουμε το νέο πρόγραμμα) σε αυτό το βοήθημα για την ένταξη στο σύγχρονο δύσκολο επαγγελματικό στίβο. Δυτυχώς με τα ως τώρα στοιχεία φαίνεται να μας αποκλείουν.

Επιπρόσθετα είνα παράξενο το γεγονός να υπάρχει πρόγραμμα νέων επιστημόνων 2006 (με δαπάνη 48.000.000e), πρόγραμμα νέων επιστημόνων 2007 (με δαπάνη 72.000.000e), πρόγραμμα νέων επιστημόνων 2009 (με δαπάνη 90.000.000e) και να μην υπάρχει πρόγραμμα για το 2008!!!

Για το λόγο αυτό παρακαλούμε όπως προβείτε στις κατάλληλες ενέργειες, (π.χ. έγγραφη όχληση προς τον Ο.Α.Ε.Δ. ή το Υπουργείο Ανάπτυξης) για να αλλάξει αυτός ο άδικος όρος και το πρόγραμμα να έχει αναδρομική ισχύ και για εμάς, τους μηχανικούς που έκαναν έναρξη ασκήσεως το 2008.

 

Υ.Σ. Αν το θεωρείτε σημαντικό μπορεί να γίνει σύντομα και συλλογή υπογραφών. Χαρακτηριστικό του αριθμού των θιγόμενων συναδέλφων είνατι το αντίστοιχο topic που άνοιξε στην ιστοσελίδα http://www.michanikos.gr

 

Με τιμή,

 

Αυτή η επιστολή έφυγε σήμερα με φαξ προς τα κεντρικά του Τ.Ε.Ε.

 

1) Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος άλλος συνάδελφος έχει προβεί σε αντίστοιχη ή παρόμοια ενέργεια (εκτός απ' τις διαμαρτυρίες στον Ο.Α.Ε.Δ. που απ' ότι φαίνεται δεν οδηγεί πουθενά).

 

2) Αν κάποιος συνάδελφος έχει σκεφτεί κάποια άλλη μορφή αντίδρασης.

 

3) Θέλω να σας ρωτήσω αν συμφωνείτε με το παραπάνω κείμενο που έστειλα και αν και εφόσον χρειαστεί αν είστε πρόθυμοι για συλλογή υπογραφών, όπως γράφω και στην υποσημείωση.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ συνάδελφε GPSmaniac,

 

συμφωνώ απόλυτα με την επιστολή σου (σύντομη, καυστική και πολύ περιεκτική) και για συλλογή υπογραφών, εδώ είμαστε! Επίσης συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία και είμαστε μαζί σου. Μακάρι να βγεί κάτι απο τις ενέργειες αυτές....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο GPSmaniac πολύ καλό. Στείλ'το και στο Υπουργείο Ανάπτυξης ή Απασχόλησης δεν ξέρω ποιο απο τα δυο είναι αρμόδιο. Παντως ελπιζω η καθυστερηση της δημοσίευσης του προγράμματος να αλλάξει τα δεδομένα και τελικά να γίνει κάτι και για εμάς τους άτυχους του 2008 . Περιμένουμε νέα γαι την συλλογή υπογραφών. Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.