Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση ιδιαίτερα, στα παιδιά που εντάχθηκαν στο πρόγραμμα της επιδότησης και πέρασαν όλη την διαδικασία αυτή....

 

Εγώ Πολίτικος Μηχανικός και ο Φίλος μου Αρχιτέκτων, μπορούμε να δηλώσουμε κοινή έδρα, να ανοίξουμε από κοινού το γραφείο με όλα τα έξοδα μοιρασμένα στα δύο και να αποκτήσουμε και οι δύο 2 διαφορετικές επιδοτήσεις;;;

 

Η θα πρέπει ο καθένας μας ξεχωριστά να έχει τον δικό του χώρο και να δηλώσουμε ξεχωριστή έδρα αν θέλουμε να ενταχθούμε στο πρόγραμμα.... ;;;

 

Φιλικά,

 

Λ.Γ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω μπει, και μαλλον δεν θα μπω,αλλα ταχω διαβασει λιγο αυτο το καιρο.νομιζω οτι αυτοπου λες γινεται με 2 τροπους,και οποιος ειναι με διορθωνει αποσους εχουν κανει αυτα τα πραγματα: 1) δηλωνετε την ιδια εδρα, αλλα διαφορετικο ενοικιο ο καθενας, με διαφορετικα κοινοχρηστα κτλ.Σαν να νοικιαζετε ενα δωματιο του σπιτιου ο καθενας,που στην ουσια αυτο κανετε βεβαια!!

2)Υπαρχει καποια ρυθμιση για μικρες εταιριες(τη μικροτερη δυνατη που μπορεις να κανεις) εως 3 μελη, αρκει το καθε μελος ναχει τουλαχιστον 25%..αρα ισως αν κανετε την leo τεχνική (οχι α.ε) να δικαιουστε και οι 2 αφου θαστε με ποσοστο 50%.....

 

Υ.Γ:Αν λεω βλακειες για γελια, σορυ!!!!!!!χεχε!!Αλλα αποτι εχω διαβασει στην προηγουμενη ιδια προκυρηξη καπως ετσι το καταλαβα να ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Να απασχολούνται στο χώρο δραστηριότητάς τους και να είναι ασφαλισμένοι κατά κύριο λόγο στον Ασφαλιστικό Φορέα που υπάγεται η επιχείρηση.

 

Οι ενδιαφερόμενοι δε θα πρέπει να παρέχουν τις υπηρεσίες τους με σχέση εξαρτημένης εργασίας σε χώρους άλλων επιχειρήσεων ή Φορέων.!!!!

 

Δυστυχώς σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια φαίνεται πως όσοι εργάζονται σε κάποια εταιρία ως μισθωτοί δεν μπορούν να πάρουν την επιδότηση και να φύγουν επιτέλους απο τα αφεντικά που τους πίνουν το αίμα....

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αναφορά για μικρές εταιρίες αλλά στον ΟΑΕΔ που ρώτησα δεν ήταν σε θέση να μου απαντήσουν μιας και δεν το γνώριζαν επακριβώς το θέμα.

Άλλωστε δεν το θεωρώ παράλογο να μπορείς να συνεργαστείς και να ξεκινήσεις την πορεία σου με έναν συνάδελφο σου και να διεκδικείς επί ίσης όρους την επιδότηση.

Επίσης μάλλον κατακρίνω το γεγονός πως σε οδηγούν να ανοίξεις μόνος σου την επιχείρηση σου, και να σε αναγκάζουν να τοποθετείσαι μέσα σε ανώνυμες εταιρίες κ.λ.π. με τους όποιους ρυθμιστικούς κανόνες.....

 

Στην εργασία μου τώρα δουλεύω με δελτίο παροχής, δεν νομίζω να υφίσταται κάποιο πρόβλημα, με την εφορία, μιας και πολλές απ τις εργασίες μου τις δουλεύω και έξω απ τον χώρο αυτόν.Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Έχει ο γαμπρός μου δικηγορικό γραφείο και θέλω να μάθω αν μπορώ να ανοίξω γραφείο στο χώρο του επειδή έχει τέσσερούς μεγάλους χώρους αλλα να το χρησιμοποιούμε χωριστα.Θα εχουμε διαφορετικες πινακιδες και διαφορετικα γραφεια.Εγω είμαι ηλεκτρολογος μηχανικος

Link to comment
Share on other sites

Η anka εχει δικιο.Μονο για συναφή επαγγελαμτα.100% τσεκαρισμενο αυτό.Εχω ρωτησει και φιλο που ειναι στον ΟΑΕΔ αλλα και εχει ειπωθει και εδω μεσα νομιζω ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος στους κωδικούς που συμπληρώνουμε στα έγγραφα της εφορίας για έναρξη.Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικός και ψιλοέχω χαθεί

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.