Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Ε τότε τι νόημα είχε η επιστολή του προέδρου του ΤΕΕ? Μόνο για να φανεί καλός στα μάτια τα δικά μας? Το έκανε γιατί κάτι είδε.

Γιατί ο ΟΑΕΔ δεν διευκρίνησε οτι το πρόγραμμα του 2007 παραμένει ανοιχτό μέχρι εξαντλήσεως των πόρων? Μήπως για να υπάρχει εσκεμμένα άγνοια?Γιατί δεν έβγαλε μια ανακοίνωση στον ιστότοπο που να λέει ότι δεν έχει κλείσει.Υπάρχουν αοριστίες και στο πρόγραμμα της

ΕΟΜΜΕΧ:

 

Άρθρο 5

 

Προϋποθέσεις συμμετοχής:

1. Δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν Νέοι και Νέες, οι οποίοι:

 

Γεννήθηκαν από το 1970 μέχρι και το 1991.

Είναι άνεργοι, μισθωτοί, ελεύθεροι επαγγελματίες και δεν ασκούσαν επιχειρηματική δραστηριότητα από 1.1.2008 μέχρι και την προδημοσίευση του προγράμματος.

Ως έναρξη άσκησης επιχειρηματικής δραστηριότητας νοείται η ημερομηνία έναρξης επιτηδεύματος ατομικής επιχείρησης ή συμμετοχή σε επιχείρηση ως εταίρος.

Δεν θεωρείται ότι ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα, για τις ανάγκες του προγράμματος, οι επιτηδευματίες που δηλώνουν τα εισοδήματα τους στην κατηγορία ελεύθερα επαγγέλματα (έντυπο φορολογίας Ε3), καθώς επίσης και όσοι δηλώνουν εισοδήματα από αγροτικές δραστηριότητες που φορολογούνται αποκλειστικά με βάση το αντικειμενικό σύστημα.

 

 

Φίλος που ρώτησε του είπαν ό,τι ναι μέν μπορεί να συμπεριληφθεί στο πρόγραμμα, αλλά όχι σα μηχανικός.Ναι μεν δεν αποκλείεται όποιος έχει κάνει έναρξη, αλλά δεν μπορεί να στηρίξει κάτι που ήδη κάνει.Του είπαν χαρακτηριστικά να "ανοίξεις φούρνο μπορείς.."

Νομίζω θα πρέπει να το ψάξουμε και οι προκυρήξεις να είναι πιο περιγραφικές και να μην αφήνουν παραθυράκια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν πάρεις υπολογιστή αλλά κομμάτι κομμάτι μπορείς να τον επιδοτηθείς? Εννοώ όχι σαν ετοίμη σύνθεση, αλλά να προμηθευτείς εσύ ξεχωριστά τα κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Ή ακόμη καλύτερα κάνεις προ-τιμολόγηση (σου κάνουν προσφορά στην ουσία και σου κόβουν κάτι αντιστοιχο με τιμολόγιο), πας το χαρτάκι/χαρτάκια που σου δίνουν, παίρνεις την επιδότηση και κάνεις την αγορά αυτήν καθ΄ αυτήν αφού πάρεις τα χρήματα της επιδότησης! Και έτσι είσαι σίγουρος και μπορείς να πάρεις και μηχάχνημα που δεν παίζει να πλησίαζες αλλιώς!

 

Μοναδικός περιορισμός ο προφανής: να μην πάρεις άλλα πράγματα από αυτά που έχεις πάρει προ-τιμολόγιο καθώς σε υποθετικό έλεγχο (νταξ στα εντόσθια υπολογιστή σιγά μην σε ελέγξει κανείς αλλά αν μιλούσαμε πχ για έπιπλα ή ιδιαίτερο εξοπλισμό) θα έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

αυτά που γράφετε για προ-τιμολόγηση

τα γράφει στη νέα προκήρυξη του ΟΑΕΔ;;;

έχει βγει η νέα προκήρυξη του ΟΑΕΔ;;;

αν έχει βγει νέα μπορεί να μπει 1 link;;;;

τα γράφει κάποια άλλη προκήρυξη;;;;

 

γιατί αν και παρακολουθώ τη συζήτηση εδώ και καιρό γράφονται τέτοιες ανακρίβειες που δεν ξέρω από που να αρχισω

 

αν τα γράφει άλλη προκήρυξη μήπως να γίνει νέο θέμα για να μην μπερδεύουμε τους ενδιαφερόμενους;;;;

 

όποιος γράφει παρακαλώ να διαβάσει την προκήρυξη

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν αγοράσεις και μεσω ίντερνετ μπορεις να κόψεις τιμολόγιο? Θέλω να φέρω έναν επεξεργαστή από Αγγλία.

 

Προ-τιμολόγηση τι είναι? Μπορείς να κάνεις και πριν εισαχθείς στο πρόγραμμα χρηματοδότησης? Επειδή δεν έχω κάνει ακόμα έναρξη επαγγέλματος για να μην μου δημιουργηθεί πρόβλημα, και δεν υπάρχει γραφείο για να κοπεί το τιμολόγιο, και ακόμα δεν έχω προχωρήσει σε αγορές.

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω και εγώ

 

αλλά στον τοπικό ΟΑΕΔ που πήγα εγώ να ρωτήσω έλεγαν ότι δεν υπάρχει τίποτα και περιμένουν να βγει....

 

προφανώς εσύ εκεί που πήγες ήταν ενημερωμένοι...

 

εξάλλου όλοι όσοι μείνουν έξω απο του 2009 που γράφαν εδω γιατι να αποκλειστούν δεν φάνηκε να γνώριζαν κατι γιατι αλλιώς θα έκαναν στου 07

 

το πρόγραμμα ήταν σε ισχύ σε συγκεκριμένες περιοχές. ο οαεδ είχε βγάλει ανακοίνωση πότε λήγει το πρόγραμμα ανα περιοχή. Στην Αττική για παράδειγμα ήταν σε ισχύ μέχρι πριν λίγες ημέρες για αυτό προφανώς κάποιος πήρε την επιδότηση τον Σεπτέμβριο. στην Θεσσαλονίκη και σε αλλές περιοχές είχε λήξει εδώ και αρκετούς μήνες. εγώ έκανα έναρξη τον Απρίλιο του 2008 στην Θεσσαλονίκη και δεν το πρόλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.