Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποσαφήνιση των υποχρεώσεων της επίβλεψης στατικών σε ιδιωτικά έργα


Recommended Posts

όταν ο επιβλέπων είναι αυτός που έκανε και την μελέτη, τότε εάν προσπαθήσεις να αποδείξεις σε ένα δικαστήριο ότι η διεύθυνση του έργου ΔΕΝ γίνεται από τον επιβλέποντα, πιστεύω θα δυσκολευτείς πάρα πολύ και σίγουρα εξαρτάται από την συγκεκριμένη περίπτωση και την εμπλοκή ή μη του ιδιοκτήτη.

 

Συνάδελφε, πάντα με τη περίπτωση του να κάνω λάθος, η διεύθυνση έργου, είναι το λεγόμενο project management. Τί σχέση έχει αυτό με την επίβλεψη; Καμία...

 

Αλλά και πάλι μιλάμε στον αέρα αφού "χαρτί" να αποδείξει τα αυτονόητα δεν υπάρχει... Κλαψ!

 

Θα επιστρέψω με μπόλικο υλικό...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραία όλα τα παραπάνω. Το γιατί όμως εαν γκρεμοτσακιστεί ένας εργάτης απο τη σκαλωσιά τρέχουν και το μηχανικό? ή για να κάνω την ερώτησή μου αλλιώς, με ποιό τέχνασμα (πχ Η.Μ.Α) ξεφεύγουμε της ευθύνης?

Link to comment
Share on other sites

acnt, σύμφωνοι για project management. Αλλά αν πεις τέτοιο πράγμα στο δικσστήριο, όλοι θα το θεωρήσουν αυτονόητο ότι ένα τόσο επιστημονικό πράγμα όπως είναι το project management, σίγουρα δεν μπορεί να είναι δουλειά του κάθε τυχόντα, και ότι ανήκει στον μηχανικό που εξάλλου το σπούδασε (αν μάλιστα υπάρχει στο πρόγραμμα της σχολής μάθημα για project management, βάψτα μαύρα) κτλ, κτλ

 

Οπως είπα, στην πραγματικότητα, εξαρτάται από κάθε περίπτωση. Στα μικρά ιδιωτικά έργα, το project management (πότε θα έρθει η βαρέλα, πότε θα πληρωθεί το συνεργείο) το κάνει ο ιδιοκτήτης μαζί με τον εργολάβο, αλλά δεν μπορεί να ισχυριστεί ο επιβλέπων ότι δεν γνώριζε τίποτα για αυτά (τουλάχιστον για την βαρέλα)

 

panos, ο μόνος τρόπος είναι να κάνει ο κάθε ένας την δουλειά του. Να παραδίδει το πακέτιο κάθε μέρα όπως πρέπει, την ώρα που πρέπει, εκεί που πρέπει. (Είναι μία έκφραση που μου αρέσει να χρησιμοποιώ)

Link to comment
Share on other sites

"H Διοίκηση του έργου ασκείται:

- από τον ΚτΕ αυτοπροσώπως

- από την Ομάδα Διοίκησης. Αρμοδιότητες της: α) έλεγχος εφαρμογής μελέτης σε γενικές γραμμές, β) 'ελεγχος τήρησης συμβατικών όρων και γ) εξασφάλιση άρτιας και εμπρόθεσμης παράδοσης του έργου

 

Η σύνθεση της περιορίζεται στα μικρομεσαία έργα στον ΚτΕ ενώ σε μεγάλα ανατείθεται σε εταιρίες Συμβούλων Μηχανικών.

 

Δεν φαίνεται να υπάρχει ασυμβίβαστο μεταξύ Ομάδων μελέτης, Επίβλεψης και Διοίκησης του Έργου.

 

Η ομάδα μελέτης είναι και τεχνικός σύμβουλος της Ομάδας Διοίκησης Έργου.

 

Η Τεχνική Διεύθυνση του έργου ασκείται από τον ανάδοχο κατασκευαστή.

 

Τα παραπάνω δεν έχουν εφαρμογή στην περίπτωση αυτεπιστασίας."

Απόσπασμα από το βιβλίο του μέγιστου συναδέλφου Θ.Π.Τάσιου "Δημόσια και ιδιωτικά έργα. Παθήματα και μαθήματα.", ΤΕΕ, 2006
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή πρόλαβα και τις αυτοψίες , η κατάσταση τότε δεν ήταν διαφορετική από πλευράς αυθαίρέτων .

 

Απλώς ήταν πιό ακριβή .

 

Ασε που τα αρχεία πλημμυρίζουν συνήθως και τα χαρτιά είναι μεζές γιά τα ποντίκια .8-)

Link to comment
Share on other sites

panos, eννοώ ότι δεν υπάρχει τρόπος να αποφύγεις ή να "καλυφτείς" από τις ευθύνες, εάν ακολουθήσεις κάποια πλάγια τακτική (π.χ. να πάρεις κάποιες υπογραφές).

 

Όσες υπογραφές και να έχεις πάρει, το δικαστήριο θα δει πρώτα τα πραγματικά στοιχεία (ελήφθησαν τα απαραίτητα μέτρα σύμφωνα με τους κανόνες της επιστήμης και της τέχνης; ) και μετά τα χαρτιά. Και (καθ'όσον με αφορά) και η συνείδησή μου το ίδιο θα κάνει.

 

Για αυτό, απλώς, προσπαθώ να παραδίδω το πακέτο κάθε μέρα με τον καλύτερο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εαν με καλύπτει ο νόμος σύμφωνα με τις υπογραφές εννοείται οτι θα το λάβει υποψιν του το δικαστήριο και αυτό είναι το μόνο που με ενδιαφέρει. Αφού δεν είμαι ο κύριος του έργου ούτε καν ο ανάδοχος πως εγω μπορώ να κατηγορηθώ για πλημμελή μέτρα ασφαλείας?

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι απόλυτα καλυμμένος έχω καταλάβει πως δεν αρκεί μόνο η γραπτή εντολή. Χρειάζεται και ενέργεια σε περίπτωση που δεις οτι δεν υόποιείται η εντολή σου... Αυτή η ενέργεια από μέρους σου τί μπορεί να είναι;

- Καταγγελία σε Αστυνομία;

- Καταγγελία σε ΤΕΕ

- Καταγγελία σε πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα , αρκετοί εδώ η έχετε μικρή εμπειρία στις κατασκευές , η είσαστε πολύ τυχεροί .

 

Δυστυχώς οι ευθύνες είναι ολικές γιά τον επιβλέποντα , ακόμη και αν ο εργαζόμενος κάνει προφανές λάθος και φταίει ο ίδιος .

 

Παραδείγματος χάριν να στερεώσει σκάλα πάνω σε πλακάκια με αποτέλεσμα να γλυστρήσει η σκάλα μόλις ανέβει .

 

Και δεν θέλω να αναφέρω περισσότερα παραδείγματα βλακείας η ατυχήματα που συμβαίνουν δυστυχώς συχνά .

 

Ο επιβλέπων ότι και να συμβαίνει είναι ο υπεύθυνος μαζί με τον ιδιοκτήτη .

 

Γιά αυτό επιμένω γιά την πλήρη κατάργηση της αυτεπιστασίας .

 

Ο Ζavi σας τα είπε άλλωστε με γλαφυρό τρόπο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.