Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποσαφήνιση των υποχρεώσεων της επίβλεψης στατικών σε ιδιωτικά έργα


Recommended Posts

@acnt:Ναι,θα κάνουν.Και?Πού είναι το πρόβλημά σου?Μήπως στο ότι θα είναι υποχρεωτική η στελέχωση της εταιρείας από μηχανικούς?Δηλαδή εσυ γουστάρεις τώρα μου λες όπως είναι η κατάσταση,που δεν είναι καν υποχρεωμένοι......

 

Βρείτε άλλο τρόπο λοιπόν να σωθούμε από τον υπερπληθυσμό του επαγγέλματος......αφού αυτό σας πειράζει.

 

Μετά,θα σας φταίνε τα ΤΕΙ που γίναμε πολλοί.Ε,φυσικό είναι,αφού οι γραμματείς κ οι φαρισαίοι αυτά κάθονται κ λένε.

 

Εμένα ουδέποτε μου έφταιξαν τα ΤΕΙ,προτείνω τρόπο να μεγαλώσει η πίτα των μηχανικών.Κ πώς θα γίνει αυτό τη σήμερον ημέρα,που κανείς δεν σκέφτεται να ''σηκώσει οικοδομή''?

 

Κ έρχομαι εγώ μαζί με τους ΜΗΚΙΕδες κ λέω:ΔΕΝ θα μεγαλώσει η πίτα,θα μικρύνει όλων των υπολοίπων μη μηχανικών.Κ όσοι από τους υπόλοιπους-μη μηχανικούς θέλουν να μπαίνουν στα χωράφια των μηχανικών,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΝΟΥΝ.

 

Έτσι είναι στην Άγρια Δϋση.......αν θες να ψαρεύεις στον ψαρότοπό μου χωρίς άδεια,θα πρέπει να δώσεις ενοίκιο.ΕΚτός κ αν αυταπατάστε ότι ακόμα είμαστε κ ανήκουμε στον πολιτισμό.

 

Πρέπει να δεις φίλε,για να καταλάβεις,τί ξύλο πέφτει μεταξύ εργατών κ τεχνιτών,όταν ο εργάτης είναι από πάνω από τον τεχνίτη για να μαθαίνει.....κ ο τεχνίτης τον διώχνει κ στη συνέχεια τον καρφώνει κ τον μαυρίζει πισώπλατα.....Γιατί όντως δεν έχεις λερώσει γραβάτα,αν δεν το πιστεύεις........Βρες λοιπόν τον τρόπο εσύ κ όλοι οι υπόλοιποι-τουλάχιστον κάντε σοβαρές προτάσεις-να διατηρήσουμε την εργασία μας στον κόσμο ετούτο.....

 

Με τις αλλαγές που έρχονται στην εκπαίδευση,από τη μία μέρα στην άλλη θα διπλασιαστούν οι μηχανικοί της χώρας!Τότε,να δούμε αν το ΜΗΚΙΕ θα σας φανεί ελκυστικό.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α) Συμφωνώ.

 

β)

Αμεση εμπλοκή με το έργο. Ανάλογα με το πόσο εμπιστεύεται ο επιβλέπων τον κατασκευαστή, μπορεί να χρειαστεί ενδεικτικά από μισή ώρα την ημέρα μέχρι και συνεχή επιτόπου παρουσία.
Εδώ μπερδευόμαστε...

Για εμένα αυτό που περιγράφεις πρέπει να είναι αρμοδιότητα του κατασκευαστή. Αυτός πρέπει να είναι όλη την ώρα πάνω από τα συνεργεία με το μαστίγιο και να δίνει εντολές οι οποίες θα πρέπει να φιλτράρονται και να επικυρώνονται από τον επιβλέπων μηχανικό. Πρέπει οι κατασκευαστές να δίνουν λύσεις σε προβλήματα -κατασκευαστικά- και οι επιβλέποντες απλά να επικυρώνουν το ορθό της απόφασης ή να λένε "Κόψε τον λαιμό σου και βρες άλλη λύση!". Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με την εποπτεία της κατασκευής.

Διαφορετικά, γιατί η κατασκευή να αμείβεται με 10% του προϋπολογισμού και η επίβλεψη με... τρίχες;

 

γ) Συμφωνώ. Αλλά πρέπει να έχεις κύρος... Και κύρος έχεις όταν δεν σε ξέρουν... Αν σε βλέπουν όλη μέρα τα μαστόρια μαζί τους, αστο να πάει...

 

__________________________________________________________

Κοίτα zavi, δεν με ξέρεις και δεν ξέρεις κατά πόσο έχω λερώσει, τί έχω λερώσει και απο τί έχω λερώσει... Οπότε μην μιλάς προσωπικά για εμένα... Δεν μασάω από τον τρόπο σου.

 

Από την άλλη, το ΜΗΚΙΕ θα βολέψει μερικούς ήδη φτιασγμένους. Τα προβλήματα του μέσου μηχανικού, όχι δεν τα λύνει, αλλά δεν τα ακουμπαει καν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το συνάδελφο Zavi. Γίνεται να ανοίξει κάποιος σήμερα ιατρείο χώρίς γιατρό μέσα; δικηγορικό γραφείο χωρίς δικηγόρο; ορκωτούς λογιστές γιατί χρειάζονται οι εταιρίες;

Όμως ο κάθε ένας με τη βοήθεια του ξαδέλφου που έχει ξαναχτίσει και του Μουσταφά που είνια καλό και τίμιο μαστοράκι και ξέρει από όλα τα μερεμέτια σηκώνει το σπιτάκι του. Επίσης κάθε εργοδηγός-εμπειρικός ιδρύει κατασκευαστική και ξεκινάει με το καλημέρα τις κακοτεχνίες.

Το ΜΗΚΙΕ θα ήταν κάτι πολύ καλό αν μπορούσε να εφαρμοστεί.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα αυτό που περιγράφεις πρέπει να είναι αρμοδιότητα του κατασκευαστή. Αυτός πρέπει να είναι όλη την ώρα πάνω από τα συνεργεία με το μαστίγιο και να δίνει εντολές οι οποίες θα πρέπει να φιλτράρονται και να επικυρώνονται από τον επιβλέπων μηχανικό. Πρέπει οι κατασκευαστές να δίνουν λύσεις σε προβλήματα -κατασκευαστικά- και οι επιβλέποντες απλά να επικυρώνουν το ορθό της απόφασης ή να λένε "Κόψε τον λαιμό σου και βρες άλλη λύση!". Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με την εποπτεία της κατασκευής.

΄...

 

Δεν εννοώ να είσαι πάνω από τα μαστόρια, αλλά να ξέρεις τι πρόκειται να γίνει, πώς θα γίνει, πότε θα γίνει και στο τέλος να ελέγχεις (ανάλογα πάλι με την εμπιστοσύνη που υπάρχει μεταξύ επιβλεποντα και κατασκευαστή) δειγματοληπτικά το τι εχει γίνει.

Θα ελέγχεις ΚΥΡΙΩΣ τον κατασκευαστή, όχι τα μαστόρια ή τους υπεργολάβους του κατασκευαστή. Και φυσικά ΔΕΝ θα είναι ο επιβλέπων που θα πρέπει να λύσει ΚΑΘΕ πρόβλημα, αλλά σε συνεργασία με τον κατασκευαστή. Ας μην υποτιμούμε και τους κατασκευαστές.

 

Το ξέρω ότι αυτό που λέω είναι η ιδανική κατάσταση και στην πράξη υπάρχει η καθημερινότητα που είναι τελείως διαφορετική. Στην πράξη λοιπόν, αυτοσχεδιάζουμε.

 

γ) Συμφωνώ. Αλλά πρέπει να έχεις κύρος... Και κύρος έχεις όταν δεν σε ξέρουν... Αν σε βλέπουν όλη μέρα τα μαστόρια μαζί τους, αστο να πάει...

 

Εξαρτάται... Το κύρος που περιβάλλει κάποιον λόγω έλλειψης οικειότητας, μπορεί να διαλυθεί με την πρώτη κουβέντα που θα εκστομίσει. Άντίθετα το κύρος που έχει κάποιος επειδή έδωσε μαζί με τον κατασκευαστή την σωστή λύση σε ένα πρόβλημα, το κουβαλάει πάντα μαζί του.

Ενοοείται ότι πολλά πολλά δεν έχουμε με τα μαστόρια ... εκτός αν είναι τσακάλια (οπότε χαίρεσαι να πηγαίνεις στο εργοτάξιο)

Link to comment
Share on other sites

1. Το θέμα είναι "Αποσαφήνιση των υποχρεώσεων της επίβλεψης στατικών σε ιδιωτικά έργα".

 

Όσον αφορά αυτό, νομίζω ότι ο έλεγχος του ξυλοτύπου, η παραλαβή οπλισμού και η εντολή λήψης δοκιμίων σκυροδέματος, σε γενικές γραμμές καλύπτει το σύνολο των περιπτώσεων.

 

2. Η έννοια "επίβλεψη", όμως, δεν εξαντλείται στα στατικά (θεωρητικά, τουλάχιστον...νομίζω). Επομένως, ποιες άλλες αρμοδιότητες πρέπει (ή θα 'πρεπε) να περιλαμβάνει? Π.χ. χάραξη τοιχοποιίας, έλεγχος στάθμης δαπέδου (μετά τα γεμίσματα), ποιότητα υλικών κτλ? Συνήθως, όμως, μ' αυτά δεν ασχολούμαστε ποτέ και αφορούν - σε πρακτικό επίπεδο - μόνο τον κατασκευαστή. Οπότε...πάμε στο (3).

 

3. Όσον αφορά τα υπόλοιπα στα οποία...προεκτείνεται το θέμα, εγώ συμφωνώ με όσα λέει ο zavi και άλλοι συνάδελφοι, ότι δηλαδή με λίγα λόγια ο κατασκευαστής πρέπει υποχρεωτικά να είναι μηχανικός. Τελεία.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά,κανείς δεν σκέφτεται εδώ μέσα?Αυτό που θα επιτευχθεί με το ΜΗΚΙΕ είναι το ''θέλω κ 10% για την κατασκευή'' που ξεστομίζει ο Επιβλέπων να είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ,όχι θέμα επιλογής του ιδιοκτήτη.

αν είναι να είναι υποχρεωτικό αλλά να απευθύνεται σε μια μικρή μερίδα μηχανικών

να το βράσω!!!!!!

 

τουλάχιστον έτσι έχω την ελπίδα πως μπορώ να δουλέψω, όπως θα έπρεπε να δουλέυω

διαφορετικά δεν θα πληρώ ποτέ τις προυποθέσεις (όπως δεν τις πληρώ για τα δημόσια έργα)

αν δε μπω στο παιχνίδι της ενοικίασης πτυχίων

-------

 

στην τελική αν πότε των ποτών οι μη-μηχανικοί αποκλειστούν από τις εργολαβίες

δεν έχω λόγο να κανω το ΜΗΚΙΕ

γιατί να γίνει;;; για να πιστοποιήσει τους μηχανικούς;;;;

Link to comment
Share on other sites

στην τελική αν πότε των ποτών οι μη-μηχανικοί αποκλειστούν από τις εργολαβίες

δεν έχω λόγο να κανω το ΜΗΚΙΕ

γιατί να γίνει;;; για να πιστοποιήσει τους μηχανικούς;;;;

 

Σωστό. Το θέμα δεν είναι αν θα δημιουργηθεί το ΜΗΚΙΕ, αλλά το αυτονόητο, δηλ. η κατασκευή να είναι αποκλειστικά δουλειά μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

myri να σου κάνω μία ερώτηση,γιατί μέχρι στιγμής λέμε άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε:

 

ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙΣ κ φοβάσαι μήπως δεν θα συνεχίσεις να έχεις αυτό το δικαίωμα?Αν κατασκευάζεις,κ δεν απευθύνεται προσωπικά σε εσένα η απόδοση ευθυνών,τότε προφανώς φοροδιαφεύγεις.Στο 10% που ζητάνε ΕΠΙΠΛΕΟΝ οι Επιβλέποντες ανά την Επικράτεια για να διαχειριστούν την κατασκευή,προβλέπεται αέρα-πατέρα ένα ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ ποσό,αρκετά υψηλό.Εγώ λέω λοιπόν,ότι αντί να τρέχει το Κράτος να αυξάνει ΕΚΚΟ κ διάφορα άλλα τέτοια πρασινάλογα,να κατοχυρωθεί η αμοιβή Μηχανικού για την Κ-Α-Τ-Α-Σ-Κ-Ε-Υ-Η,έτσι ώστε Τ-Ο-Υ-Λ-Α-Χ-Ι-Σ-Τ-Ο-Ν να καταφέρει κ το "Κράτος'' να εισπράξει το Φ.Π.Α. του.

 

Πραγματικά,αν δεν γίνω κατανοητός κ με αυτό το ποστ,θα σας αγνοήσω τελείως.

 

Οι Επιβλέποντες δεν πρόκειται να χάσουν το ρόλο τους με την πρόταση του ΜΗΚΙΕ.Επίσης λύνεται κ η ένστασή σου ''Γιάννης πίνει Γιάννης κερνάει''.Άλλος θα είναι ο Επιβλέπων (Μηχανικός) κ ΑΛΛΟΣ ο Κατασκευαστής (Μηχανικός πάλι).

 

..όπως δεν τις πληρώ για τα δημόσια έργα

αυτό πάλι πώς το συμπέρανες??????Εγώ που σε ξέρω,μιά χαρά τις πληρείς!!Απλά ΔΕΝ μπορείς να είσαι μελετητής και κατασκευαστής έργων δημοσίου ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ(αν και αυτό πρόκειται να αλλάξει...).Ε,μην τα θέλουμε κ όλα δικά μας..........

Link to comment
Share on other sites

τότε προφανώς φοροδιαφεύγεις.Στο 10% που ζητάνε ΕΠΙΠΛΕΟΝ οι Επιβλέποντες ανά την Επικράτεια για να διαχειριστούν την κατασκευή,προβλέπεται αέρα-πατέρα ένα ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ ποσό,αρκετά υψηλό.

γιατί φοροδιαφεύγω; βρε Zavi;;;

κατ' αρχάς γίνεται συμφωνητικό!

και 2ον κόβονται αποδείξεις και μάλιστα τμηματικά

 

και με αυτόν τον τρόπο δουλέυουν και όσα σοβαρά γραφεία συνεργάζομαι

και μάλιστα κόβουν απόδειξη και για τα μαύρα των εργασιών (στη τελική συντελεστή είχαμε γιατί να μην κόψουμε απόδειξη; )

 

διότι αν ποτε τσακωθεις με τον ιδιοκτητη καλά ξεμπερδέματα

------

δεν τα θέλω όλα δικά μου

αλλα αφού δεν μπορώ να ασχοληθώ με τα δημόσια ας μπορώ τουλάχιστον να ασχολούμαι με τα ιδιωτικά

αξιοπρεπώς και ως οφείλω

 

και να ξέρεις πως δεν έχω την πολυτέλεια να αποφασίσω για το αν μου αρέσουν οι μελέτες ή οι επιβέψεις ή οι κατασκευές

(αν θα τσαλακώσω το παντελονι μου ή όχι)

 

και ούτε και πολλοί από εμάς πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει μια σύγχυση περί του ρόλου του Μελετητή, του Επιβλέποντα, του Διαχειριστή Έργου, του Υπεργολάβου, και του Κατασκευαστή...

 

Ο Μελετητής πρέπει να έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για την υπογραφή μελέτης και την ανάληψη της αναλογούσας ευθύνης. Είναι δηλαδή Διπλωματούχος/Πτυχιούχος Μηχανικός.

 

Ο Επιβλέπων πρέπει να έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για την υπογραφή μελέτης και την ανάληψη της αναλογούσας ευθύνης. Είναι δηλαδή Διπλωματούχος/Πτυχιούχος Μηχανικός.

 

Ο Διαχειριστής Έργου, δεν υφίσταται σαν έννοια απο την Νομοθεσία, αλλά εμμέσως ταυτίζεται με τον Επιβλέποντα, εφ'όσον με το ΠΔ 696/74 προβλέπεται τετραπλασιάσμος αμοιβής επίβλεψης σε περίπτωση Αυτεπιστασίας. Άρα για το νόμο Επιβλέπων και Διαχειριστής Έργου σε περίπτωση Αυτεπιστασίας ταυτίζονται, και η αμοιβή ορίζεται στο τετραπλάσιο της Αμοιβής Επίβλεψης.

 

Υπεργολάβος, είναι ο επιχειρηματίας ο οποίος αναλαμβάνει την κατασκευή τμήματος ενός οικοδομικού έργου με οικονομικό αντίτιμο. Ποιές προϋποθέσεις πρέπει να πληροί; Στις περιπτώσεις Υδραυλικών/Ηλεκτρολόγων πρέπει να είναι εγγεραμμένος στους αντίστοιχους επαγγεματικούς συλλόγους. Πρέπει να είναι Διπλωματούχος/Πτυχιούχος Μηχανικός; Όχι υποχρεωτικά. Για τους Υπεργολάβους Σιδηρού Οπλισμού/Σκυροδέματος δεν υπάρχει αντίστοιχος σύλλογος ούτε πιστοποίηση κύριως λόγω της φύσης του επαγγέλματος που θεωρείται "μη εστεγασμένο" και οι εργαζόμενοι πληρώνονται με μεροκάματο.

 

Κατασκευαστής, είναι ο επιχειρηματίας ο οποίος αναλαμβάνει την κατασκευή του συνόλου ενός οικοδομικού έργου με οικονομικό αντίτιμο. Τις επιμέρους εργασίες τις αναθέτει μετά απο συμφωνία σε Υπεργολάβους. Ποιές προϋποθέσεις πρέπει να πληροί; Δεν προβλέπονται προϋποθέσεις για τα Ιδιωτικά Έργα. Πρέπει να είναι Διπλωματούχος/Πτυχιούχος Μηχανικός; Όχι υποχρεωτικά.

 

Μετά απο όλα αυτά, πρέπει να γίνει ξεκάθαρο:

1) Δεν νοείται, και δεν προβλέπεται νομικά η Αυτεπιστασία σε Ιδιωτικά Έργα, χωρίς την Διοίκηση Έργου απο μηχανικό, ο οποίος αμοίβεται το τετραπλάσιο της αμοιβής επίβλεψης ή ποσοστό επί του Προϋπολογισμού (πιό σύνηθες)

2) Η ανάληψη της Διοίκησης Έργου απο μηχανικό σε περίπτωση Αυτεπιστασίας, δεν μετατρέπει τον Επιβλέποντα/Διαχειριστή Έργου σε Κατασκευαστή. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Ο Κατασκευαστής είναι επιχειρηματίας που ασκεί δραστηριότητα που ΔΕΝ αποτελεί αντικείμενο υπηρεσιών μηχανικού, κατά πάγια νομολογία της Ε.Ε.

 

Υπάρχει ανάγκη βελτίωσης της ποιότητας των Οικοδομών στην Ελλάδα; Ναι.

Πως θα την πετύχουμε;

ΟΧΙ με το ΜΗΚΙΕ.

Το σημαντικό είναι να πιστοποιηθούν αυτοί που πραγματικά κατασκευάζουν τα κτίρια. Δηλαδή οι Υπεργολάβοι. Με σωστά προγράμματα, εξετάσεις, πιστοποίηση κλπ. Να αλλάξει και το αναχρονιστικό καθεστώς του "μη εστεγασμένου" επαγγέλματος.

Επίσης να αναβαθμιστεί ο ρόλος του Επιβλέποντα. Να πάψει να αποτελεί ο ρόλος του την απλή υπογραφή Υπεύθυνων Δηλώσεων. Με τον καθολικό έλεγχο όλων των κατασκευών, ό λόγος του Επιβλέποντα και η Μελέτη αποκτούν και πάλι τη αξία που πρέπει να έχουν.

 

Και οι Κατασκευαστές; Δεν πρέπει να πιστοποιηθούν; Κατ'αρχήν όχι. Αν είναι πιστοποιημένοι οι Υπεργολάβοι δεν συντρέχει λόγος. Η δραστηριότητά τους είναι κυρίως επιχεηρηματική. Εαν θέλουν οι επαγγελματικές ενώσεις των Κατασκευαστών μπορούν να φτιάξουν ένα Μητρώο Πιστοποιημένων Επιχειρήσεων, το οποίο όμως να μην είναι υποχρεωτικό. Εαν το Μητρώο είναι αξιόπιστο τότε οι εγγεγραμμένοι σε αυτό θα είναι περιζήτητοι και όλοι θα θέλουν να γραφτούν σε αυτό, και άρα θα γίνει κατά κάποιον τρόπο υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.