Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποσαφήνιση των υποχρεώσεων της επίβλεψης στατικών σε ιδιωτικά έργα


Recommended Posts

Παιρνω θεση καθαρα υπερ του zavi και του BAS σε αυτην την συζητηση. Μου ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβω πως οι υπολοιποι συναδελφοι δεν βλεπουν την αναγκαιοτητα του ΜΗΚΙΕ. Πραγματικα μου κανει μεγαλη εντυπωση.

 

Στην διαδικασια παραγωγης κατασκευαστικων εργων, δυστυχως οι μηχανικοι εχουμε γινει η τελευταια τρυπα της φλογερας, εχουμε περιοριστει στον ρολο του εκδιδοντος την αδεια και μεχρι εκει. Αν υπηρχε μαλιστα αλλος τροπος να ειστε σιγουροι οτι ουτε για μελετες θα μας ζητουσαν. Μετα αναλαμβανουν τα γιδια (να χρησιμοποιησω και εγω τον ορο).

 

Πιστευα οτι ο λογος που δεν προχωραει το ΜΗΚΙΕ ειναι τα συμφεροντα των κατασκευαστακηδων και των εργολαβων. Δυστυχως βλεπω οτι εχω λαθος, και οτι υπαρχουν και μηχανικοι που δεν βλεπουν. Αρα zavi, bas, καμμια ελπιδα για ΜΗΚΙΕ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Zavi: Δεν σκοπεύω να κάνω συζήτηση σε αυτούς τους τόνους (παρά το ότι σε αρκετά πράγματα συμφωνούμε), γιατί βλέπω ότι βάλλεις εναντίον όλων και μάλιστα με πολύ επιθετικό τρόπο, διεκδικώντας το αλάθητο και την παντογνωσία. Συνεχίζω όμως να θεωρώ απαράδεκτη τη στάση σου απέναντι στο θέμα της εξίσωσης των διπλωμάτων μας με τα πτυχία των ΤΕΙ. Αν δεν έγραφες ότι είσαι Πολ. Μηχ. ΕΜΠ θα θεωρούσα ότι είσαι ΤΕΙ-τζής που προβοκάρει τη συζήτηση και υπονομεύει τους Μηχανικούς.

- - - - - - -

 

Σημειώνω προς προβληματισμό όλων μας τα εξής (για το σχέδιο ΠΔ του ΜΗΚΙΕ και τις προτάσεις του ΤΕΕ δείτε τα links στο post #75 του achille):

 

1) Το ΤΕΕ δεν υπερασπίζεται πάντα σωστά τα δικαιώματά μας, γι’ αυτό να είμαστε επιφυλακτικοί και προσεκτικοί στο τι προτείνει και στο τι αφήνει να περάσει.

 

2) Αν και διαφωνώ σε πάρα πολλά σημεία με τη σύσταση του ΜΗΚΙΕ όπως περιγράφεται στην πρόταση του ΤΕΕ, τουλάχιστον το ΤΕΕ ορθώς μιλάει για Μητρώα Συντελεστών Ιδιωτικών Έργων (ΜΗ.Σ.Ι.Ε.) την ώρα που το σχέδιο ΠΔ αναφέρει «...μητρώα Υπεργολάβων, όταν και εφόσον συσταθούν». Δηλαδή, αντί να κοιτάξουμε πώς να πιστοποιηθούν και να αναλάβουν τις ευθύνες τους οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι στο έργο, πέραν των Μηχανικών, δηλαδή υπεργολάβοι/μάστορες/εργάτες (οι οποίοι θα θεωρούνται αυτοδικαίως καταρτισμένοι, ικανοί και εξειδικευμένοι;;;;), κοιτάμε να πιστοποιήσουμε τους ίδιους τους Μηχανικούς; Ποιο είναι το όφελός μας; Την άποψή μου την ανέπτυξα ήδη στο προηγούμενο post για τα προβλήματα που δημιουργούνται.

 

3) Όσοι έχετε ασχοληθεί με το ΜΕΕΠ θα γνωρίζετε ότι για εργοληπτική επιχείρηση τάξης Α2 (με σύσταση από 2 ΜΕΚ Α’, δηλαδή για νεοεισαχθέντες στο επάγγελμα) ο ένας θα είναι ο κύριος της επιχείρησης και ο άλλος θα είναι σαν υπάλληλός του, που θα αμοίβεται με περίπου 15.500 Ευρώ ανά έτος. Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι καθόλου εύκολο να ξεκινήσεις να δουλέψεις ένα τέτοιο πτυχίο όταν αναγκαστικά πρέπει να έχεις μισθωτό το συνέταιρο/συνάδελφό σου. Σκεφτείτε να έχουμε κάτι αντίστοιχο σε επίπεδο ΜΗΚΙΕ. Πώς να συνασπιστούν μετά 2 νέοι συνάδελφοι για να κάνουν δουλειά όταν δεν ξέρουν τι τους ξημερώνει και πότε θα έχουν έργο;

 

4) Στην αυτεπιστασία που κάνω ως Μηχανικός και που θεωρώ ότι πρέπει να ταυτίζεται με τη Διοίκηση του έργου (συμφωνώ με τον achille), δεν χρειάζομαι κεφαλαιακή επάρκεια (όπως θα απαιτεί το ΜΗΚΙΕ για τους κατασκευαστές), αλλά πληρώνομαι για τις συνεχείς συμβουλές μου, για την επισταμένη επίβλεψη των εργασιών και για την αναζήτηση καλών συνεργείων και ενδεχομένως συμφερουσών οικονομικών προσφορών για το συμφέρον του πελάτη μου (κυρίου του έργου). Ειδικά σε σχέση με την αυτεπιστασία, δεν υπάρχει καν λόγος να υφίσταται το ΜΗΚΙΕ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος θα είναι ο Επιβλέπων (Μηχανικός) κ ΑΛΛΟΣ ο Κατασκευαστής (Μηχανικός πάλι).
Ε, είναι αυτό που λες: δεν καταλαβαινόμαστε...

Το από μηχανικούς για μηχανικούς δεν ισχύει στο ΜΗΚΙΕ! Πάρτε το χαμπάρι...

Αντιθέτως, θα ξεφυτρώσουν ένα ωραίο πρωινό εταιρίες ΑΕ ιδιοκτησίας κ. Μημηχανικόπουλου στις οποίες μελετητής, επιβλέπων, γραμματέας και λογιστής θα φαίνεται ένας μηχανικός, διπλωματούχους ή πτυχιούχος... Και όπως πάνε τα πράγματα πολλοί συνάδελφοι θα το κάνουνε τότε, όπως το κάνουν τώρα...

 

Ό,τι ισχύει στα δημόσια, θα ισχύσει και με το ΜΗΚΙΕ: υπάλληλοι στα μεν, υπάλληλοι και στα δε.

 

Μήπως πρέπει να σκεφτούμε οτι το ΜΗΚΙΕ δεν θα είναι τίποτε άλλο από την θεσμοθέτηση της σημερινής κατάστασης οπου πλέον ο κάθε υδραυλικός θα έχει ΑΕ;

 

Μήπως το ρεζουμέ της ιστορίας δεν είναι ο μηχανικός και η πίτα που τόσο πολύ ποθεί ο Ζαβη και ο κάθε συνάδελφος -και καλά κάνει- αλλά η πίτα του τωρινού κατασκευαστή-άσχετου και η προάσπιση της είσπραξης των φόρων από το κράτος που τώρα χάνει;

Link to comment
Share on other sites

@xaris-x

 

Φίλε δεν διεκδικώ το αλάθητο του Πάπα.Προτείνω κ υποστηρίζω λύσεις για την κατάσταση που βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο κλάδος μας.Επίσης,κατέβα από το καλάμι του Ε.Μ.Π.,είναι πολύ υπερτιμημένο,αλλιώς δεν θα υπήρχαν μηχανικοί ΕΜΠ του χιλιάρικου....πίστεψέ με που στο λέω τελείως φιλικά,το έχω διαπιστώσει με το χειρότερο τρόπο........Τα πάντα είναι θέμα προσφοράς κ ζήτησης,ο τροχός γυρίζει πολύ απότομα,οπότε δεν μας παίρνει να είμαστε απόλυτοι....

 

Επίσης:αν δεν την παλεύεις να διατηρηθείς Α2,τότε γίνε Α1.Πόσο καλύτερος είσαι εσύ από μένα,που θα πρέπει να σου είναι εύκολο να πας Α2?Εγώ έφτυσα αίμα φίλε στους -20 για 3 χρόνια για να πάρω τα πιστοποιητικά να μεταπηδήσω......οπότε Α1,αέρας,εικονικά τιμολόγια εμπειρίας,λαχνός στο τραπέζι των εργολαβίσκων της Α1 για να πάρεις έργα κ άγιος ο Θεός μέχρι να έρθει κ σένα η ώρα σου ν' ανέβεις.ΤΕΛΕΙΩΣ φιλικά στο λέω,εξ' άλλου ήδη έχεις κερδίσει την εκτίμησή μου για να με κάνεις να σου απαντώ.Κ τώρα τραβάω τα ζόρια μου οικονομικά να ανέβω 1ης.Γιατί πρέπει να είναι όλα εύκολα?Έχεις αναρωτηθεί πόσοι ΕΔΕ υπάρχουν στη χώρα κ για πόσα έργα αναλογούν?

 

 

@achille

Σωστά τα λές,με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ένσταση στην έννοια του Διευθύνοντα που ''τυατίζεται'' με τον Επιβλέποντα στην περίπτωση της αυτεπιστασίας.Πριν από λίγο καιρό είχαμε την ίδια ακριβώς κουβέντα με τον erling κ το κατέρριψε με νομικά επιχειρήματα.Ο τετραπλασιασμός της αμοιβής πρέπει να γίνεται ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ στην περίπτωση απουσίας γενικού εργολάβου.Χωρίς καμία επιπλέον ευθύνη του ΕΠιβλέποντος σε σχέση με την απλή αμοιβή Επίβλεψης.Με λίγα λόγια,ο Επιβλέπων ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ 4πλασιασμό της αμοιβής του γιατί θα βγάλει τον καρκίνο στο κυνήγι της εφαρμογής της άδειας.

Συγχαρητήρια πάντως φίλε για το τελευταίο σου ποστ

 

@myri

Βρε myri,έχε χάρη που είσαι χαριτωμένη!Ποιός σου είπε ότι στα ιδιωτικά έργα όταν ισχύσει το ΜΗΚΙΕ θα πρέπει να διαλέγεις ΑΠΑΞ μεταξύ μελέτης κ κατασκευής?Αν και πιστέυω ότι αν κ όποτε καθιερωθεί το ΜΗΚΙΕ,κανείς δεν θα διαλέγει μελέτη-επίβλεψη......οι αμοιβές της κατασκευής είναι υπερδιπλάσιες.

 

@acnt:κ φυσικά ο μηχανικός που τα κάνει όλα αυτά εικονικά,θα έχει κερδίσει την κατοχύρωσή του να τους στείλει όλους στο διάολο έτσι κ τσινίσουν.Άρα,πάλι κερδισμένος είναι.Όπως ακριβώς κ με το ΜΕΚ.Ό,τι ώρα γουστάρεις-αν έχεις παράπονα,τους βαράς ένα βροντερό κανόνι κ τρέχουν μετά να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα.Για όποιον σκέφτεται να ''νοικιάσει''...........

 

@agrafiot:Πραγματικά λυπάμαι πολύ φίλε για την περσινή μας παρεξήγηση.Εν τέλει,σκεφτόμαστε στο ίδιο φάσμα......Έχεις τη συγγνώμη μου δημοσίως,αν κ νομίζω ότι στην έχω ξαναδώσει δημοσίως....

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω αύριο να αποσαφηνιστούν πολλά απο τα παραπάνω θέματα στην ημερίδα της ελεμ περι ευθύνες επιβλεπόντων. Όσοι κατέχουν το θέμα να πάνε για να γίνει γόνιμος διάλογος με τους διοργανωτές.

Link to comment
Share on other sites

@achille

Σωστά τα λές,με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ένσταση στην έννοια του Διευθύνοντα που ''τυατίζεται'' με τον Επιβλέποντα στην περίπτωση της αυτεπιστασίας.

Το ταυτίζεται καλά έκανες και το έβαλες σε εισαγωγικά. Συμφωνώ ότι δεν είναι αναγκαίο να είναι το ίδιο πρόσωπο Επιβλέπων και Διευθυντής Έργου. Απλά λέω ότι δεν προβλέπεται απο την νομοθεσία ο ρόλος του Διευθύνοντα Έργου, και εμμέσως προκύπτει λόγω τετραπλασιασμού της αμοιβής επίβλεψης ότι ο Επιβλέπων εκτελεί χρέη Διεύθυνσης Έργου σε περίπτωση Αυτεπιστασίας.

Ο τετραπλασιασμός της αμοιβής πρέπει να γίνεται ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ στην περίπτωση απουσίας γενικού εργολάβου.Χωρίς καμία επιπλέον ευθύνη του ΕΠιβλέποντος σε σχέση με την απλή αμοιβή Επίβλεψης.Με λίγα λόγια,ο Επιβλέπων ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ 4πλασιασμό της αμοιβής του γιατί θα βγάλει τον καρκίνο στο κυνήγι της εφαρμογής της άδειας.

Μισό λεπτό... Τετραπλασιασμός αμοιβής σε περίπτωση απουσίας Γ.Ε. (δηλαδή Αυτεπιστασίας) γίνεται για την ανάληψη της Διεύθυνσης έργου. Με πολλές επιπλέον ευθύνες λοιπόν... Άλλωστε αυτές δικαιολογούν και την αύξηση της αμοιβής.

Ο καρκίνος για το κυνήγι της εφαρμογής της εγκεκριμένης απο την άδεια Μελέτης είναι πάντα στα καθήκοντα του Επιβλέποντα είτε με Γ.Ε. είτε με Αυτεπιστασία.

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις του Zavi με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο. Αυτοί που διαφωνούν μάλλον δεν έχουν ασχοληθεί με την κατασκευή και δεν γνωρίζουν τι γίνεται έξω από το γραφείο τους

 

[quote name=xaris-x;1

Στην αυτεπιστασία που κάνω ως Μηχανικός και που θεωρώ ότι πρέπει να ταυτίζεται με τη Διοίκηση του έργου (συμφωνώ με τον achille)' date=' δεν χρειάζομαι κεφαλαιακή επάρκεια (όπως θα απαιτεί το ΜΗΚΙΕ για τους κατασκευαστές), αλλά πληρώνομαι για τις συνεχείς συμβουλές μου, για την επισταμένη επίβλεψη των εργασιών και για την αναζήτηση καλών συνεργείων και ενδεχομένως συμφερουσών οικονομικών προσφορών για το συμφέρον του πελάτη μου (κυρίου του έργου). Ειδικά σε σχέση με την αυτεπιστασία, δεν υπάρχει καν λόγος να υφίσταται το ΜΗΚΙΕ.

 

Το θέμα είναι να μην υπάρχει αυτεπιστασία από τους ιδιώτες και το κάθε γίδι (που το παίζει εργολάβος) όπως λέει και ο συνάδερφος

 

Αυτή την στιγμή το 60% των μπετατζήδων, χτιστών, σοβατζιδών και λοιπών υπεργολάβων κάνουν στην ουσία αυτεπιστασία και διαχείριση έργου. (βέβαια εάν τους ρωτήσεις τι κάνουν σου απαντάνε ότι του βρίσκουν συνεργεία του ιδιοκτήτη)

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είμαστε διορατικοί και να προβλέπουμε τις συνέπειες κάποιων θεσμών

που "φαινομενικά" δείχνουν εύπεπτοι

 

γι' αυτό κάνουμε και τη συζήτηση

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι κάποιοι από εμάς , παρ' ότι είμαστε δεκαετίες στην κατασκευή δεν είμαστε διορατικοί .

 

Ισως λόγω της πρεσβυωπίας που έχουμε αναπτύξει πλέον .

 

Ασε που σαν εργολάβος - πρώην χασάπης δεν θα είχα και καμμιά ευθύνη γιά την κατασκευή , αλλά θα τις είχε ο 23άρης φαντάρος μηχανικός που μου υπεγραψε με 60 % έκπτωση .8-):mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.