Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση οικοπέδου εντός οικισμού


Recommended Posts

Κοίταξε τι πρόβλημα έχουμε. Μετά απο δικά μου "μπινελίκια" κατάλαβαν οτι καναν λαλακία και δημιούργησαν ένα οικόπεδο μή άρτιο και μή οικοδομήσιμο. Το τοπικό υποθηκοφυλακείο ΔΕΝ μετεγγράφει οποιοδήποτε συμβόλαιο (διατηρώ μια επιφύλαξη μήπως και ειπε μονο "πωλησης" και ξεχνιέμαι) που αναφέρεται σε οικόπεδο ΜΗ άρτιο και ΜΗ οικ.

 

Αρα δε καταλαβαίνω τι θέλει...Μήπως να τους χρυσώσουν το χάπι πως μπορεί να βεβαισω γω πως ειναι μεν μη αρτιο/μη οικ το τμήμα, αλλά με τη συνένωση που θα προκύψει το όλον θα'ναι αρτιο/οικ.

Link to comment
Share on other sites

τι δέν μεταγράφει  το τοπικο υποθηκοφυλακειο??

 

αφου ειναι  "ηδη μεταγεγραμμενο"....

 

Να μην μετεγραφε.."τότε"...την κατατμηση.....  αρα δεν μπορει    να αρνειται σημερα..

 

εν πασει περιπτωσει...

 

αφου ειναι ηδη μεταγεγραμμενο, ειναι προφανες οτι  εχει ελεγχθει  - τότε-  η νομιμοτητα της κατατμησης απο τον υποθηκοφυλακα

 

δες το συμβολαιό τους...τι γραφει  ..υπηρχαν περιπτωσεις "νομιμης κατατμησης σε μη αρτια...με καποια διαδικασια.."

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να τα δώ αύριο γραφείο με την ησυχία μου, γιατί μολις γύρισα απο ράλλυ βελβεντού και ετοιμάζομαι να δώ μπαοκ...

 

Τη καλησπέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

να μας κατεβασεις λεπτομερειες  διαδρομης...απο το.... road book

 

και μετα παμε στην..μπαοκ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σιγά μη σε μοιράσουν οι κοζανίτες και road book. Δε λές πάλι καλά που βρήκαμε και τη διαδρομή...Ωραία διαδρομή πάντως, αν και πολύ ανηφόρα. Ηθελε δύναμη πολύ.

 

Αντε να φτιάξει ο αλέξης τα πράγματα (εδώ γελάμε) να τρέξουμε καναν αγώνα

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπέρα. 

Έχω ένα οικόπεδο μεγάλο εντός οικισμού. στον οικισμό εφαρμόζονται όροι δόμησης σύμφωνα με το ΠΔ για οικισμούς <2000κατοίκων. στον οικισμό δεν υπάρχει εγκεκριμένο σχέδιο πόλης. υπάρχει μόνο ΓΠΣ που καθορίζει όρια, τμήματα οικισμού, χρήσεις γης και όρους δόμησης. στο εν λόγω τμήμα του οικισμού ισχύουν αρτιότητα 300τ.μ. πρόσωπο 10μ.

 

στο συνολικό οικόπεδο 2500τ.μ. κατασκευάστηκαν με οικοδομικές άδειες από το 1970 έως το 1980 , τέσσερις οικοδομές. κατόπιν μεταξύ των 1990-2005 έγιναν (με χρησικτησίες) 3 αποσπάσεις τμημάτων, 1Α <300τ.μ., 1Β>300τ.μ., 1Γ>300τ.μ. όπως φαίνεται στο σχέδιο. σε κάθε μια από αυτές υπάρχουν τα κτίσματα που κατασκευάστηκαν με τις οικοδομικές άδειες.

 

ο πελάτης μου (δύο συνιδιοκτήτες) έχουν το τμήμα 1Β. θέλει να τακτοποιήσει και μετά να κάνει σύσταση οριζόντιας.  

Τα ερωτήματα που έχω είναι:

α) για να εντάξουμε στο Ν.4178/13 δεν πρέπει σήμερα το οικόπεδο να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο σύμφωνα με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις? το ρωτάω επειδή και ο 1Α σκέφτεται να τακτοποιήσει μελλοντικά

β) για να κάνουμε σύσταση ΟΙ δεν πρέπει το οικόπεδο σήμερα να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο σύμφωνα με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις?το ρωτάω επειδή και ο 1Α σκέφτεται να συστήσει ΟΙ μελλοντικά

γ) το τμήμα 1Β έχει εμβαδόν από την κατάτμηση >300τ.μ. και έχει πρόσωπο σήμερα >10μ. σε δημόσιο δρόμο όπως είναι στο σχέδιο (ο κάθετος δρόμος δεξιά). ο θέμα είναι ότι αυτός ο δρόμος δεν φαίνεται στο κτηματολόγιο όπου τα τρία οικόπεδα φαίνονται ότι συνορεύουν με όμορη κτηματολογική μερίδα. φαίνεται όμως στο τοπογραφικό της οικοδομικής άδειας ως κοινοτική οδός. εμένα αυτό, το ότι δηλαδή ο δρόμος στον οποίο έχει πρόσωπο σήμερα το αποσπασθέν τμήμα δεν εμφανίζεται στον τίτλο, με εμποδίζει να προχωρήσω στη ρύθμιση Ν.4178/'13 και ΣΟΙ, ή δεν πρέπει να το σκέφτομαι αυτό? ενδέχεται τα οικόπεδα να οφείλουν κάποιες εισφορές σε χρήμα μελλοντικά? τί δείχνω στο τοπογραφικό μου του Ν.4178/13 σήμερα ?

post-58059-0-43455600-1465064899_thumb.jpg

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

- δεν λες που ειναι οι "4" οικοδομες που χτισθηκαν με "αδειες"

- αν εχει γινει συσταση ΟΙ και σε ποιό οικοπεδο

- αν αυτες εχουν μεταβιβασθει  και επί "ποίου" οικοπεδου

 

- η μεταβιβαση  κατω απο τα ορια αρτιοτητας απαγορευεται, αλλα όπως ειπες εγινε με χρησικτησια, επομενως αν εγινε με χρησικτησια "λογω ατυπης αγορας"  ειναι ακυρη

αν  εγινε με χρησικτησια διοτι το κατειχε απο το ετος  1980, [με το ετσι θελω] ειναι εγκυρη και εχει στα χερια του ενα τμημα οικοπεδου μη αρτιο και μη οικοδομησιμο.

-τις χρησικτησιες ποιοι τις εκαναν...πότε εναντιον τινος και εάν παρασταθηκαν οι ιδιοκτητες ή δικαστηκαν  "ερημην" και τι λενε οι δικαστικες αποφασεις ...για την εναρξη της νομης

 

-δεν λες αν υπαρχει  δρομος πανω και κατω  απο το 1

 

[αυτα σαν  αρχη....και μαλλον θα χρειαστουν και αλλες ε/α...]

Link to comment
Share on other sites

- δεν λες που ειναι οι "4" οικοδομες που χτισθηκαν με "αδειες"

- αν εχει γινει συσταση ΟΙ και σε ποιό οικοπεδο

- αν αυτες εχουν μεταβιβασθει  και επί "ποίου" οικοπεδου

 

- η μεταβιβαση  κατω απο τα ορια αρτιοτητας απαγορευεται, αλλα όπως ειπες εγινε με χρησικτησια, επομενως αν εγινε με χρησικτησια "λογω ατυπης αγορας"  ειναι ακυρη

αν  εγινε με χρησικτησια διοτι το κατειχε απο το ετος  1980, [με το ετσι θελω] ειναι εγκυρη και εχει στα χερια του ενα τμημα οικοπεδου μη αρτιο και μη οικοδομησιμο.

-τις χρησικτησιες ποιοι τις εκαναν...πότε εναντιον τινος και εάν παρασταθηκαν οι ιδιοκτητες ή δικαστηκαν  "ερημην" και τι λενε οι δικαστικες αποφασεις ...για την εναρξη της νομης

 

-δεν λες αν υπαρχει  δρομος πανω και κατω  απο το 1

 

[αυτα σαν  αρχη....και μαλλον θα χρειαστουν και αλλες ε/α...]

καλημέρα dimitris,

 

-οι οικοδομές (ισόγειες ή διώροφες κατοικίες) είναι μια σε κάθε ένα από τα επιμέρους οικόπεδα στο σκίτσο. 

-σε καμία δεν έχει γίνει ΣΟΙ (ακόμα), όλες είναι αυτοτελείς, αν και ο πελάτης μου τώρα είναι ο 1Β, ξέρω ότι ούτε οι άλλοι 'γείτονες' δεν έχουν κάνει ΣΟΙ 

-ιδιοκτήτες στο 1Β που είναι τώρα ο πελάτης μου και έχω τα επίσημα πιστοποιητικά ιδιοκτησίας είναι δύο αδέλφια εξ αδιαιρέτου

-για τα νομικά της χρησικτησίας, βλέπω απόφαση ειρηνοδικείου στον τίτλο για χρησικτησία στο πρόσωπο των εναγόντων προσώπων που είναι οι ιδιοκτήτες του οικοπέδου που έχω. η αγωγή βλέπω ότι έγινε ταυτόχρονα και παρουσία των άλλων δύο που είναι οι ιδιοκτήτες του 1Α (μη άρτιου και οικοδομήσιμου) ...αναφέρεται ότι συμπληρώθηκε ο νόμιμος χρόνος κτητικής παραγραφής....

άρα είναι η δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις ..θεωρώ ότι έγιναν ορθά οι αποσπάσεις...αλλά το ερώτημά μου είναι αν επηρεάζει για την τακτοποίησή μου τώρα το ότι το όμορο 1Α είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο σήμερα λόγω της κατάτμησης

-στο σχεδιάγραμμα που δείχνω υπάρχει σήμερα ακόμα ένα;ς δρόμος πάνω από το 1 ο οποίος δεν φαίνεται επίσης στο Κτηματολόγιο όπως και ο δεξιά στον οποίο έχουν σήμερα πρόσοψη τα 1Α, 1Β, 1Γ. μόνο ο κάτω φαίνεται στον τίτλο, όπου βγήκαν και οι οικοδομικές άδεις στη συνολική αρχική μερίδα....

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

    Δρομος  "πανω" απο το 1 και "δρομος" δεξια απο τα 1Α, 1Β και 1Γ, που δεν φαινονται επισημα  σε κανενα σχεδιο...ειναι δρομος που αφησαν /δημιουργησαν οι ιδιοκτητες για να αποκτησουν "προσωπο"

Αρα προκειται για ιδιωτικη ρυμοτομηση, που απαγορευεται.

Δυο αδερφια  εβγαλαν αδειες  για να χτισουν στα 2500 τμ.

Θα μπορουσαν να πουλησουν τις οικοδομες στο 1α,1β και 1γ

Αντι  αυτου εκαναν ¨"κολπα" με την χρησικτησια..

 

 

Τωρα βρεθηκαν  αλλοι να εχουν  αποκτησει τα 1α, 1β και 1γ με χρησικτησια, μη αρτια και μη οικοδομησιμα.

Το ειρηνοδικειο εκρινε την  "χρησικτησια" και μονον αυτη.

Τα πολεοδομικα αποτελεσματα/συνεπειες ... δεν τα ερευνα.

Αυτα τα ερευνα η πολεοδομια.

Το "1" τι προβλημα εχει?? Εχει και δρομο και εμβαδον και προσωπο.

Η αδειες ηταν για 2500 τμ νομιμες.

Η "κατατμηση" ηταν αναγκαστικη...

 

Θεωρητικα πηγαν 2 αδελφια και εξεδοσαν αδειες για οικοπεδο 2500.

Τοσο ηταν αυτο που ειχαν κληρονομησει.

Πλην τρεις "διπλανοι" εκαναν δικαστηρια και πηραν οσα ειχαν καταλαβει με δικαστικη αποφαση. Νομιμο ως προς το "εμπραγματο" μερος

Ως προς το πολεοδομικο, το τι θα συμβει, θα κριθει με βαση τις πολεοδομικες διαταξεις.

Οσο για την λυση  στα 4 προβληματα....

ο 1β και 1α  δεν εχουν προσωπο.

Πιθανον να εχει με παρεκκλιση ο 1γ

Πιθανον να  ειναι αρτιος και οικοδομησιμος ο 1

 

[Σαν πρωτη σκεψη

μια συνενωση ολων και μια συσταση καθετης, θα ελυνε τον...γορδιο...]

 

"ηγγικεν" η ωρα, με βαση τα παραπανω να κανετε μια συζητηση με τον...συμφοιτητη μου....και ηδη συμβολαιογραφο στο Πλωμαρι... :smile: :-) ]

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.