Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό σε μη οριοθετημένο οικισμό


Recommended Posts

Έχω μία περίπτωση τοπογραφικού για μεταβίβαση σε οικόπεδο σε οικισμό που δεν έχει

γίνει οριοθέτηση αλλά ούτε χαρακτηρισμένος σαν πρό του '23 είναι...ποιοί είναι οι όροι δόμησης γι' αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος πας με το Π.Δ. 6 / 23-12-1982 (ΦΕΚ 588Δ).

 

Αρτιότητα : 500,00 τ.μ. ή όσο Εμβαδόν είχε κατά την 15-09-1982

Μέγιστη Κάλυψη : 60,00 %

Μέγιστο Ύψος : 7,50 μ.

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Και στο Ν. Έβρου έχουμε τα πομακοχώρια (κάπου 5-7 οικισμοί)

Στην απογραφή φαίνονται σαν οικισμοί, αλλά στην πράξη είναι μαχαλάδες διάσπαρτοι ανά 500-700μ πάνω στις οροσειρές με οικοδομές παλιές πέτρινες με στάβλους – αποθήκες και λοιπά

Πολεοδομικά δεν έχουν οριοθετηθεί σαν οικ <2000, ούτε μπήκαν και όρια σαν οικ προ του 1923.

Γενικά υπάρχει ένα μεγάλο πολεοδομικό πρόβλημα με συνέπειες για τους ίδιους και για μας και για το κράτος και κατά την ανέγερση νέων οικοδομών και σε μεταβιβάσεις (το μόνο που θα μπορούσε να γίνει να οριοθετηθούν σαν μαχαλάδες συνοικισμού-αλλά πώς και σε πόση ακτίνα;)

Πάντως και ο χαρακτηρισμός «φθίνοντες οικισμοί» θα ταίριαζε για αυτούς με τους όρους δόμησης που αναφέρει και ο πρώτος συν/λφος που απάντησε, αλλά νομίζω δεν προβλέπεται πλέον από το Π.Δ του 1985 «για αναγνώριση και οριοθέτηση οικισμών» πέραν του ότι θα δημιουργήσει προβλήματα σχετικά με τους φόρους μεταβιβάσεων (αφού τα χωράφια τους θα φαίνονται σαν οικόπεδα)

Κανονικά με αυτά τα δεδομένα θα έπρεπε να βάζουμε όρους εκτός σχεδίου

(αλλά με αποστάσεις εκτός σχεδίου και με τα άλλα κτίσματα γενικά υπάρχει πολεοδομικό πρόβλημα) οπότε βάζουμε τους όρους δόμησης προ του 1923 σαν να ξεχάσθηκαν να οριοθετηθούν ως οικ <2000 κατοίκων.

Υ.γ Θα ήθελα να ξέρω και την αντιμετώπιση από την πολεοδομία σου

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία περίπτωση τοπογραφικού για μεταβίβαση σε οικόπεδο σε οικισμό που δεν έχει

γίνει οριοθέτηση αλλά ούτε χαρακτηρισμένος σαν πρό του '23 είναι...ποιοί είναι οι όροι δόμησης γι' αυτό?

 

 

Εφόσον δεν έχει ρυμοτομικό, δεν έχει οριοθετηθεί και δεν είναι προ του '23, τότε δομηση εκτός σχεδίου...

 

Και στο Ν. Έβρου έχουμε τα πομακοχώρια (κάπου 5-7 οικισμοί)

Στην απογραφή φαίνονται σαν οικισμοί, αλλά στην πράξη είναι μαχαλάδες διάσπαρτοι ανά 500-700μ πάνω στις οροσειρές με οικοδομές παλιές πέτρινες με στάβλους – αποθήκες και λοιπά

Πολεοδομικά δεν έχουν οριοθετηθεί σαν οικ <2000, ούτε μπήκαν και όρια σαν οικ προ του 1923.

 

Κανονικά με αυτά τα δεδομένα θα έπρεπε να βάζουμε όρους εκτός σχεδίου

(αλλά με αποστάσεις εκτός σχεδίου και με τα άλλα κτίσματα γενικά υπάρχει πολεοδομικό πρόβλημα) οπότε βάζουμε τους όρους δόμησης προ του 1923 σαν να ξεχάσθηκαν να οριοθετηθούν ως οικ <2000 κατοίκων.

 

Μα δεν χρειάζεται να έχουν οριοθετηθεί ως προ του '23. Αρκεί να είναι προ του '23 για να εφαρμοστεί το ΠΔ. Οπότε δεν κάνετε κάτι λάθος. Ορθά το αντιμετωπίζετε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

armenopoulos

Συμφωνούμε απόλυτα

Στο

"οπότε βάζουμε τους όρους δόμησης προ του 1923 σαν να ξεχάσθηκαν να οριοθετηθούν ως οικ <2000 κατοίκων"

που αναφέρω στο παραπάνω μήνυμά μου, είναι λάθος έκφρασή μου γιατί ξέχασα να αναφέρω

ότι αυτό εφαρμόζεται στην περιοχή μου κατόπιν συνεννόησης προϊσταμένου και Νομάρχη (μέχρι πρόσφατα) προκειμένου να εξυπηρετηθούν οι κάτοικοι της περιοχής αντιμετωπίζοντας ένα αδιέξοδο (αποστάσεις -κάλυψη - συντ δόμησης-διάσπαση κτιρίων-εφορία κλπ)

Αναφέρω φυσικά πιο πάνω και τα προβλήματα της δυσκολίας αντιμετώπισης του θέματος από πλευράς του κράτους

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, έχω ένα ακίνητο σε μη οριοθετημένο οικισμό που ο μηχανικός που το υπογράφει λέει ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο σαν εντός οικισμού. Επειδή ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια έψαξα την αρτιότητα και από την πολεοδομία μου ζητάνε να βρω  οικοδομικές άδειες σε γειτονικά κτίσματα που έχουν βγει σαν εντός οικισμού , να δείξω αυτές τις άδειες πάνω στο τοπογραφικό και να ζητήσω αυτοψία από την πολεοδομία για να μου πιστοποίηση εάν είναι το ακίνητο εντός οικισμού με αυτοψία.

Από την έρευνα που έκανα όλες οι άδειες τριγύρω έχουν βγει σαν εντός ζώνης επίσης από την τεχνική υπηρεσία του δήμου μου λένε οτι μάλλον είναι εκτός...

Γνωρίζετε πως μπορώ να βρω μια λύση για το παραπάνω ακίνητο που είναι 1000μ και βρίσκεται ο αγοραστής με ένα ακίνητο που ενώ το αγόρασε σαν εντός οικισμού τώρα βρίσκεται να  εκτός και κανείς να ξέρει τα όρια του οικισμού.Το παραπάνω ερώτημα αφορά τον οικισμό Άνω Αρχανών στο Ηράκλειο Κρήτης.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημέρα,

 

Οικισμός όπου απο τοπογραφικό αναφέρεται ότι είναι "εντός του μη οριοθετημένου οικισμού" , θεωρείται εντός ή εκτός σχεδίου..?? 

Εξετάζω το ακίνητο για τακτοποίηση

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.