Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη κατασκευή <20τμ


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Για να αποσαφηνισθεί πλήρως το θέμα της παράβασης <20 τ.μ. βάζοντας στο σύστημα π.χ. 8 τ.μ. μου βγάζει π.χ. 219 ευρώ.

 

Αυτά και μόνο θα πληρώσει ο πελάτης?

Υπάρχει περίτωση όταν το υποβάλω να εκτοξετυθεί στα 2000 ευρω?

Στα 219 ευρώ υπάρχει έκπτωση εφαπαξ?

 

Αναμένω την απάντησή σας.

 

Ευχαριστώ.

 

Παράγραφος 8α του 4014/2011: Σε περίπτωση που το ποσό του προστίμου μετά την καταβολή του παραβόλου είναι μικρότερο των τετρακοσίων (400) ευρώ καταβάλλεται εφάπαξ χωρίς έκπτωση.

 

Συνεπώς όπως αναφέρει ο Ιάσωνας. 500,00€ παράβολο και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μόλις τώρα ξεκαθάρισα τι γίνεται με το <20 τ.μ.: Μια πελάτισσά μου έχει 2 ακίνητα το Α και το Β, από έναν κλειστό ημιυπαίθριο στο καθένα. Δεν έχει μετρητά και θέλει να πληρώσει με δόσεις. Της λέω ότι μπορεί . Στο Α το πρόστιμο βγαίνει 1820 ευρώ . Στο Β το πρόστιμο στο φύλλο καταγραφής λέει 2350, ενώ πάνω δεξιά λέει 2000. Η διαφορά είναι ότι το Α μπορεί να πληρωθεί με δόσεις ή εφάπαξ 20%, ενώ το Β μόνο εφάπαξ χωρίς έκπτωση. Ποιες επιλογές έχω για να πληρώσει το Β έστω και με 2350, αλλά με δόσεις; Μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάτι; ΙΑΣΟΝΑ;

Link to comment
Share on other sites

Να μην ...."φοβάστε" να βάζετε λίγα τ.μ. αρχικώς, ούτως ώστε να βγαίνει μικρό παράβολο (π.χ. 500 ευρώ) να πληρώνεται και στη συνέχεια αφού πάτε τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή, να προσθέτετε τα υπόλοιπα τ.μ. και να πηγαίνετε το υπόλοιπο πρόστιμο με δόσεις, αν αυτή είναι η επιθυμία του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Διότι η αρχική δήλωση γίνεται με βάση τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, ο οποίος "τόσο" το μέτρησε...

Link to comment
Share on other sites

sagiasd πολύ καλή η συμβουλή σου σε ευχαριστώ πολύ. Εγώ είχα σκεφτεί καναδυό λύσεις που ήταν προβληματικές: 1) να βάλω περισσότερεα μ2 στο μοναδικό φύλλο καταγραφής, π.χ. 21 μ2 ώστε να περάσω τα 20 μ2 και αφού πληρωθεί η πρώτη δόση για τα 21 να κάνω τη διόρθωση για τα 14 και να ξαναυπολογίσω τις δόσεις. Όμως μπορεί σε εκείνη την περίπτωση να με ξαναπέταγε στο 2000αρο εφάπαξ χωρίς έκπτωση

2) να βάλω και συντελεστή αλλαγής χρήσης (παρόλο που σύμφωνα με τις ερωταπαντήσεις δεν χρειάζεται) ώστε να μην έχω μόνο μια παράβαση (αύξηση του προστίμου κατά 40%)

3) Να σπάσω τα τετραγωνικά του ημιυπαιθρίου σε δύο φύλλα καταγραφής

Νομίζω ότι το κενό φύλλο καταγραφής είναι η καλύτερη λύση και θα βγούνε δόσεις για πρόστιμο 2350. Το θέμα είναι το 2ο φύλλο καταγραφής θα πρέπει να το σβήσω μετά την πληρωμή της πρώτης δόσης, ή με την περαίωση ή ποτέ;

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

Να μην ...."φοβάστε" να βάζετε λίγα τ.μ. αρχικώς, ούτως ώστε να βγαίνει μικρό παράβολο (π.χ. 500 ευρώ) να πληρώνεται και στη συνέχεια αφού πάτε τη δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή, να προσθέτετε τα υπόλοιπα τ.μ. και να πηγαίνετε το υπόλοιπο πρόστιμο με δόσεις, αν αυτή είναι η επιθυμία του ιδιοκτήτη.

Ιάσονα μάλλον σε μπέρδεψα, το πρόβλημά μου δεν ήταν το παράβολο, έτσι κι αλλιώς και οι 2 ημιυπαίθριοι είναι κάτω από 20 μ2. Το πρόβλημα είναι η εφάπαξ καταβολή 2000 χωρίς έκπτωση. Στην ουσία (2000-500=1500 εφάπαξ). Αυτή προσπαθώ να αποφύγω έστω κι αν πληρώσουμε 2350 με δόσεις

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο "συμβαίνει" και για περισσότερα τ.μ. στην αρχή με διόρθωση στη συνέχεια για τα σωστά.

Δηλαδή, 21 τ.μ., παράβολο 500 ευρώ, στη συνέχεια π.χ. 18,75 τ.μ. και το υπόλοιπο πρόστιμο σε δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό τελικά? για χώρους < 20 τμ πληρώνεται παράβολο 2000€? Ελπίζω να μην κατάλαβα καλά. :blink:

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.