Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης βιομηχανικού κτιρίου


Recommended Posts

εγω λεω ...αφου δε σηκώνουν και τα τηλέφωνα να μας δώσουν μια απάντηση να το βάλουμε.( το 50%)..και ας μας το διορθώσουν!!!!Πάντα με ενημέρωση του πελάτη οτι υπάρχει ενδεχόμενο αλλαγης!

Γενικότερα ναι...έχουμε μπλέξει αρκετά....

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα με τη sof2 αντιμετωπίζω σε βιοτεχνικό κτίριο που μετατράπηκε αυθαίρετα σε ξενοδοχείο σε γήπεδο 5.250 μ2

 

Το ερώτημα μου πέραν των άλλων που εκφράζονται εδώ, που μέχρι και νέο άνοιγμα θέματος σηκώνει, είναι το εξής

 

Μελετώντας κανείς το άρθρο 24 παρ 1γ που έχει ως εξής

«γ. Στην περίπτωση των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων σε εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμών μη άρτια ακίνητα, εφόσον μετά την ολοκλήρωση του πολεοδομικού σχεδιασμού, δεν θα υπαχθούν σε περιοχές προς πολεοδόμηση, μπορούν να διατηρηθούν εφόσον ο ιδιοκτήτης:»

 

διαπιστώνει ότι και για τις ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ προβλέπεται η συμπλήρωση της αρτιότητας

 

Στην συγκεκριμένη δηλαδή δική μου περίπτωση και άσχετα με το μέγεθος του κτιρίου μου (1100μ2) απαιτείται ελάχιστο γήπεδο 8,000μ2 για την αυθαίρετη μετατροπή χρήσης σε ξενοδοχείο

Το πρόστιμο είναι ήδη 148,000 ευρώ (χωρίς υπερβάσεις)

 

Θα χρειαστεί επομένως και η αγορά 2750 μ2;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για μετά από 30 χρόνια αν ο ιδιοκτήτης θέλει να το νομιμοποιήσει μάλλον για πάντα(?). Το πρόστιμο είναι για την τακτοποίηση για 30 χρόνια. Ισχύει νομίζω για τα εκτός σχεδίου αν δεν μπουν στο σχέδιο πόλεως και δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά δεν ξέρω και τι γίνεται αφού ο ιδιοκτήτης έχει πλέον δηλώσει το αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα με τη sof2 αντιμετωπίζω σε βιοτεχνικό κτίριο που μετατράπηκε αυθαίρετα σε ξενοδοχείο σε γήπεδο 5.250 μ2

 

Το ερώτημα μου πέραν των άλλων που εκφράζονται εδώ, που μέχρι και νέο άνοιγμα θέματος σηκώνει, είναι το εξής

 

Μελετώντας κανείς το άρθρο 24 παρ 1γ που έχει ως εξής

«γ. Στην περίπτωση των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων σε εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμών μη άρτια ακίνητα, εφόσον μετά την ολοκλήρωση του πολεοδομικού σχεδιασμού, δεν θα υπαχθούν σε περιοχές προς πολεοδόμηση, μπορούν να διατηρηθούν εφόσον ο ιδιοκτήτης:»

 

διαπιστώνει ότι και για τις ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ προβλέπεται η συμπλήρωση της αρτιότητας

 

Στην συγκεκριμένη δηλαδή δική μου περίπτωση και άσχετα με το μέγεθος του κτιρίου μου (1100μ2) απαιτείται ελάχιστο γήπεδο 8,000μ2 για την αυθαίρετη μετατροπή χρήσης σε ξενοδοχείο

Το πρόστιμο είναι ήδη 148,000 ευρώ (χωρίς υπερβάσεις)

 

Θα χρειαστεί επομένως και η αγορά 2750 μ2;;;

 

 

Πολυ σωστή παρατήρηση και δεν έχει μπει κανείς στο κόπο να μας δώσει επεξηγήσεις για το συγκεκριμένο άρθρο και την περίπτωση των μη άρτιων σε εκτός σχεδίου περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μας είπαν σε ημερίδα από το ΤΕΕ, αυτό ισχύει για μετά τα 10 χρόνια (η αγορά γης δηλ για να συμπληρώσεις την αρτιότητα) ΜΟΝΟ στην περίπτωση που θες να το "νομιμοποιήσεις".Αν δε θες συνεχίζεις για τα υπόλοιπα χρόνια ως τα 30 που λέει ο νόμος χωρίς καμία υποχρέωση αγοράς γης αλλά θα παραμένεις τακτοποιημένος και προφανώς όχι νομιμοποιημένος.Μετά τα 30 χρόνια θα ξαναπάς όπως όλοι στο ταμείο και ποιος ξέρει τι θα συμβεί!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνώ απόλυτα... Βλέπε Γ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαίρετων : "Σε τι αναφέρονται τα ‘επιτρεπόμενα’ μεγέθη του φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής ;

Αναφέρονται στα μέγιστα επιτρεπόμενα μεγέθη που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου ή σε αυτά που ίσχυαν κατά το χρόνο ανέγερσης της αυθαίρετης κατασκευής, εφ΄όσον είναι ευμενέστερα.

 

και 10) Στην εκτός σχεδίου περιοχή βιομηχανικό κτίριο ή κτιρίο γραφείων-καταστημάτων το οποίο έχει ανεγερθεί με βάση οικοδομική άδεια και έχει αλλάξει τη χρήση σε κατοικία, υπεραγορά, χώρους συνάθροισης κοινού κ.λ.π. και δεν έχει άλλες αυθαίρετες κατασκευές πλην της αλλαγής χρήσης, ποιοί και πόσοι συντελεστές του φύλλου καταγραφής χρησιμοποιούνται κατά τον υπολογισμό του προστίμου ;

Εφ’ όσον η αλλαγή χρήσης είναι η μόνη αυθαιρεσία χρησιμοποιούνται οι συντελεστές 1 «Οικοδομική άδεια», 3 «Είδος χρήσης» και 4 «Αλλαγή χρήσης».

 

Στο τελευταίο έχω μια απορία βέβαια...Τον συντελεστή 2 γιατί δεν τον αναφέρει? Τον θεωρεί δεδομένο λόγω της ερώτησης ή δεν πρέπει να προσαυξήσω με τον συντελεστή 2 και να τον πάρω σαν μονάδα.

Προφανώς το έκαναν έτσι για μην διπλασιαστεί το πρόστιμο επειδή λογικά τα τ.μ. θα είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι

Στο κτίριο βιοτεχνίας που αναφέρθηκα ήδη σε προηγούμενο μήνυμά μου και το οποίο ό πελάτης θέλει να μετατρέψει σε ξενοδοχείο ενοικιαζομένων δωματίων, σκέφτομαι να κάνω το εξής

Το υπάρχον βιοτεχνικό κτίριο είναι εμβαδού 805 μ2 στο ισόγειο και 275μ2 στο όροφο.

Για την μετατροπή του σε ξενοδοχείο απαιτείται ελάχιστο εμβαδό γηπέδου 8000 μ2 αντί των 5250 που ήδη είχε αρχικά ως βιοτεχνικό κτίριο

Έβαλα επομένως τον πελάτη μου και αγόρασε και παρακείμενο έκτασης 3 στρ

Δεν λειτούργησε ακόμη ως ξενοδοχείο, (άρα η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης δεν έχει συντελεστεί) αλλά παρόλα αυτά όλες οι εργασίες διασκευών και διαρρυθμίσεων έχουν γίνει αυθαίρετα κατά το έτος 2007

Σκέφτομαι

  1. Να μην δηλώσω την αλλαγή χρήσης (γιατί βάσει μ2 το παράβολο είναι 4.000) και
  2. Να δηλώσω μόνο με αναλυτικό όλες τις εργασίες που γίνανε

Οπότε πληρώνω μόνο παράβολο 500 και πηγαίνω για άδεια αλλαγής χρήσης

Τι γλυτώνει ο πελάτης

Δεν πληρώνει παράβολο 4.000 αλλά μόνο 500 ευρώ

Δεν πληρώνει ΙΚΑ

Μειώνεται η αμοιβή (λόγω μη πρόσθεσης αναλυτικών εργασιών διαρρυθμίσεων κλπ)

Κάνω λάθος κάπου;;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα

 

έχω την εξής απορία, έχει τη δυνατότητα ιδιοκτήτης κτηρίου με βιομηχανική - βιοτεχνική χρήση (συνταξιούχος) να αλλάξει χρήση σε ένα μέρος απο το

κτίριο π.χ από τα 400 τ.μ του συνολου τα 50 τ.μ

ώστε να ηλεκτροδοτηθεί τα 50 τ.μ σαν κατοικία ώστε να αποφύγει το ειδικό τέλος των 400 τ.μ και να τοποθετήσει φ/β σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Π.Δ. ΤΗΣ 24/31.5.1985 (ΦΕΚ 270Δ΄) &

Π.Δ. ΤΗΣ 6/17.10.1978 (ΦΕΚ 538 Δ΄)

 

 

Άρθρον 11

Επί γηπέδων προοριζομένων δι' ανέγερσιν κτιρίων ειδικής χρήσεως πλην γραφείων και καταστημάτων, είναι δυνατή η κατασκευή γραφείων Διοικήσεως ως και κατοικίας προοριζομένης δια την στέγασιν του Διευθυντού και των φυλάκων, εφ' όσον αύτη κρίνεται απαραίτητος, πιστοποιουμένου τούτου δι' εγκρίσεως του φορέως ο οποίος είναι αρμόδιος δια την έγκρισιν των ειδικής φύσεως κτιρίων αναλόγως της περιπτώσεως.

Η ως άνω ειδική κατασκευή προσμετρείται εις τον συντελεστήν δομήσεως του γηπέδου.

 

 

υ.γ άρα μπορείς

1. σύμφωνα με αυτό το άρθρο να εκδώσεις ο.α αλλαγής χρήσης ή

 

2. να δηλώσεις με το Ν 4014 τα 50 μ2 ως αυθαίρετη αλλαγή χρήσης (εφ’ όσον όμως έχει ήδη διαμορφωθεί η κατοικία πριν της 28-7-11)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.