Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθεώρητα πλέον τα μπλοκάκια των ΑΠΥ;


Recommended Posts

Εγώ για ΑΠΥ συνεχίζω στο θεωρημένο μέχρι να τελειώσει. 

 

(Με την παρατεταμένη ύφεση δεν νομίζω να τελειώσει σύντομα ...)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τελείωσα το θεωρημένο πρώτα και 

το επόμενο το πήρα "Απόδειξη Λιανικών Συναλλαγών (για την παροχή υπηρεσιών)" -> αθεώρητο με συνέχιση της αρίθμησης

Link to comment
Share on other sites

Απο 01-01-2015 με βάση το Ν.4308/2014 (Ελληνικά Λογιστικά Πρώτυπα ) είναι αναγκαίο για τις χονδρικές πωλήσεις να εκδιδουμε τιμολογιο (πώλησης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών) και για τις λιανικές απόδειξη λιανικης (πωλησης αγαθων ή παροχής υπηρεσίας ). 

Αν θές να συνεχίσεις στα θεωρημένα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αλλα τα αθεώρητα έχουν κάποια πλεονεκτήματα σε περιπτώσεις ελέγχων . 

H αρίθμηση (πόσο μάλλον η ενιαία) δεν είναι στο υποχρεωτικό περιεχόμενο των στοιχείων αλλά είναι δική μας επιλογή για καθαρά πρακτικούς λόγους (πχ καταχώρηση)
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τελείωσα το θεωρημένο πρώτα και 

το επόμενο το πήρα "Απόδειξη Λιανικών Συναλλαγών (για την παροχή υπηρεσιών)" -> αθεώρητο με συνέχιση της αρίθμησης

ώχ βλέπω και άλλους που επιλέγουν να συνεχίσουν σε θεωρημένο ώσπου να τελειώσει. Να συνεχίσω? δεν πειράζει έτσι? (Σωτήρη?)

Link to comment
Share on other sites

katrmp τις ίδιες ερωτήσεις τις ξανάκανες πριν 2 μήνες και σου απάντησε και ο Σωτήρης:

http://www.michanikos.gr/topic/37612-αθεώρητα-πλέον-τα-μπλοκάκια-των-απυ/?p=755625

Τι διαφορετικό περιμένεις να ακούσεις τώρα? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ώχ βλέπω και άλλους που επιλέγουν να συνεχίσουν σε θεωρημένο ώσπου να τελειώσει. Να συνεχίσω? δεν πειράζει έτσι? (Σωτήρη?)

 

 

Bάλτε στην άκρη το θεωρημένο και ξεκινήστε να εκδίδετε φορολογικά στοιχεία απο αθεώρητο στέλεχος. Δεν το επιβάλει ο νόμος αυτό , αλλά μας οδηγεί στη λύση αυτή   η γνώση που αποκτήθηκε διαχρονικά , από τους πάσης φύσεως φορολογικούς ελέγχους . Οταν δύνεται η δυνατότητα χρήσεως αθεωρήτου στελέχους δε το συζητάμε παραπάνω . Αρχίζουμε να το χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και μια αρίθμηση 1000 έτσι για να φαίνεται πιασαδικο έτσι και αλλιως για δική σου ευκολία ειναι και του λογιστή.. Μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και μια αρίθμηση 1000 έτσι για να φαίνεται πιασαδικο έτσι και αλλιως για δική σου ευκολία ειναι και του λογιστή.. Μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Η αρίθμηση με βάση το ν 4308/2014 (από 01-01-2015 ) δεν είναι προαιρετική , όπως ήταν υπό το καθεστώς του ΚΦΑΣ (έως 31-12-2014).Αρα πέραν της διευκολυνσης για λόγους καταχώρησης , αρχειοθέτησης κλπ , βάζουμε αρίθμηση στα φορολογικά στοιχεία που εκδίδουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και να ο κακός έχει παραστατικό χωρίς την υπογραφή, πως θα αποδείξουμε ότι δεν το έχουμε εκδώσει εμείς;;;;;;;

1.πάντως από αυτό (αφού είναι αθεώρητα, κάποιος να κόψει ΑΠΥ με το ονομά μας, και άντε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε εμείς), δεν σωζόμαστε? Με το αθεώρητο είναι πάντα επίφοβο.

2.  το ΑΘΕΩΡΗΤΟ μπορεί να γράφει για ιδιώτες και σκέτο ΑΠΥ ¨"ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ" ?, Ή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ "ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ (για παροχή υπηρεσιών)"".?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.