Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθεώρητα πλέον τα μπλοκάκια των ΑΠΥ;


Recommended Posts

Επι αυτού υπόψιν ατ εξής :

 

1) Εως  31-12-2014 εχουμε ενα θέμα καθαρά τυπικό . Κανεις δεν έχει ρποβλημα αν το εσφαλμένα εκδοθέν είδος στοιχείου περιέχει όλα τα δεδομένα αυτου που έπρεπε να εκδοθεί.

2)Απο 01-01-2015 με βάση το Ν 4308/2014 (ΑΥΤΌΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΕΛΠ ) ειναι αναγκαίο  με βαση το νόμο αυτό ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΟΝΔΡΙΚΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ να εκδιδουμε τιμολογιο και για τις ΛΙΑΝΙΚΕΣ απόδειξη λιανικης (πωλησης αγαθων ή παροχής υπηρεσίας ).

Λες παραπάνω πως εκδίδουμε απόδειξη λιανικής παροχής υπηρεσίας για λιανικές πωλήσεις και τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών για χονδρικές πωλήσεις.

Οπότε η ερώτηση που βγαίνει είναι "Η παροχή υπηρεσίας προς εταιρεία για την επίβλεψη έργου, είναι λιανική πώληση ή χονδρική πώληση;"

Link to comment
Share on other sites

Λες παραπάνω πως εκδίδουμε απόδειξη λιανικής παροχής υπηρεσίας για λιανικές πωλήσεις και τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών για χονδρικές πωλήσεις.

Οπότε η ερώτηση που βγαίνει είναι "Η παροχή υπηρεσίας προς εταιρεία για την επίβλεψη έργου, είναι λιανική πώληση ή χονδρική πώληση;" ΧΟΝΔΡΙΚΗ - ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ

Link to comment
Share on other sites

............Σε ιδιώτες ΑΘΕΩΡΗΤΗ "ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ (για παροχή υπηρεσιών)" (έτσι γράφει το μπλοκάκι απ' εξω, αυτο που είναι εντος των εισαγωγικών)

Εμένα το φρέσκο μπλοκάκι που πήρα γράφει "ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ", χωρίς το "λιανικής" και επιπλέον είναι και τριπλότυπο. Θα έχω πρόβλημα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γράφει <Απόδειξη λιανικών συναλλαγών για την παροχή υπηρεσιών >

 Το ίδιο είναι. Αφορά σε παροχή υπηρεσίων σε ιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το ίδιο και για το δικό μου ή θα πρέπει να πάρω σβάρνα τα βιβλιοπωλεία μέχρι να βρω κάτι σαν το δικό σας;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τα αναγραφόμενα του Σωτήρη, ναι.

Δε νομίζω να δυσκολευτείς ... όλα σχεδόν τα βιβλιοπωλεία έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τα αναγραφόμενα του Σωτήρη, ναι.

Δε νομίζω να δυσκολευτείς ... όλα σχεδόν τα βιβλιοπωλεία έχουν.

 Καντε ενα σφραγιδάκι με τη λεΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗ και σφραγιστε . Τυπωστε μια αυτοκόλλητη εττικέτα με την ίδια λέξη και επικαλλήστε. Μη πνίγεσθε σε μια κουταλιά νερό. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιάσατε τα μπλοκάκια..

Δεν έχω κόψει ακόμα τίποτα αλλά θα ήθελα όσον αφορά στις "Αποδείξεις Λιανικών Συναλλαγών (για παροχή υπηρεσίας)" να εκτυπώνω σε Α4 δύο όμοια αντίτυπα με τα στοιχεία μου επάνω (δηλ. το ίδιο template που έχω για τα τιμολόγια, με αντ/ση της λέξης τιμολόγιο) και να συμπληρώνω χειρόγραφα τα στοιχεία του πελάτη.

Το όφελος της μη χρήσης έτοιμου μπλοκ είναι ότι μπορείς να εκτυπώσεις και ένα logo πάνω στην Α.Λ.Σ., αρκεί βέβαια να επιτρέπεται η όλη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.