Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

καλημέρα. υπάρχει περίπτωση για να πας να παρεις το pos ως μελος ΤΕΕ να ζητάνε ενημερότητα στις συνδρομές μέλους ΤΕΕ? Γιατι τους χρωσταω αρκετα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ικαρε, δεν την αποφευγεις την διαδιδικασια με τις καρτες. Ειναι υποχρεωτικη (μεχρι στιγμης χωρις εξαιρεσεις) βασει νομου και για τους ΚΑΔ που μεχρι τωρα εχουν βγάλει.

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. υπάρχει περίπτωση για να πας να παρεις το pos ως μελος ΤΕΕ να ζητάνε ενημερότητα στις συνδρομές μέλους ΤΕΕ? Γιατι τους χρωσταω αρκετα χρόνια.

 

edit: σορρυ για το διπλο ποστ κατα λαθος εγινε, ας το σβησει το 1 καποιος διαχειριστής.

 

 

Η εθνική αποκλείεται μόνο και μόνο, όχι επειδή ζητάει πιστοποιητικό εγγραφής στο τεε αλλά να υπαρχει σχετική σημείωση ότι το μέλος έχει καταβάλλει τις εισφορές του !

Μα πόσο γελεία κοπρόσκυλα είναι εκεί μέσα στο τεε ? :confused:

και εγω χρωσταω συνδρομες χρονια αρκετα. Εχω την εντυπωση οτι και οι αλλες τραπεζες θα ζητησουν ενημεροτητα ΤΕΕ οταν θα πας να παρεις το pos. υποψιαζομαι οτι θα ειναι απαιτηση του ΤΕΕ για να μας στριμωξει..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ικαρε, δεν την αποφευγεις την διαδιδικασια με τις καρτες. Ειναι υποχρεωτικη (μεχρι στιγμης χωρις εξαιρεσεις) βασει νομου και για τους ΚΑΔ που μεχρι τωρα εχουν βγάλει.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Πως γίνεται αυτό την στιγμή που η πληρωμή έχει να κάνει με το αν το επιθυμεί ο πελάτης η όχι; Ο πελάτης στην προκειμένη είναι η εταιρεία μου που μου τα βάζει με κατάθεση στην τράπεζα.. Είναι δυνατόν αυτό το πράγμα;

Ερώτηση αλλα και πως σε ελέγχουν αν έχεις η όχι pos;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και τι σχεση έχει το ΤΕΕ με το τι ζητάει η ΕΤΕ? Το ΤΕΕ ζητησε τις προσφορές και τις πήρε. Δηλαδή να μην πληρώνετε τις εισφορές τη μια, έχετε όμως την απαίτηση να κινηθεί το ΤΕΕ σαν οργανο να παρει για τον κλάδο οικονομικότερες προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

Ικαρε να έχεις υπηρεσία χρεώσης καρτών (η σύμβαση με την τράπεζα δηλαδή) είναι υποχρεωτική βάση νομοθεσίας, αλλως έχει πρόστιμο.

Ο τρόπος που θα πληρωθείς είναι θέμα επιλογής του πελάτη. Αν π.χ. σου ζητήσει με χρέωση κάρτας είσαι υποχρεωμένος να έχεις αυτή την διαδικασία.

 

Η διαδικασία άμεσου ελέγχου όπως φαντάζομαι ότι το θέτεις δεν υπάρχει. Εννοώ με την έννοια να δηλώσεις κάπου ότι παρέχεις αυτή την υπηρεσία χρέωσης καρτών.

Αν όμως σου γίνει έλεγχος ή από κάποιον πελάτη καταγγελία και επειδή η εφορία έχει άμεση πρόσβαση στις τράπεζες .... θα έχες θέμα.

 

Επίσης σε επικοινωνία με την Πειραίως πριν λίγο χρειάζονται:

-εκκαθαριστικό

-Ε3

-έναρξη

-λογ/μό τηλεφώνου

-όλα τα τρίμηνα ΦΠΑ '16 & μέχρι το τελευταίο τρίμηνο υποβολής (ήτοι το αν πας από βδομάδα και το α' τριμ. '17)

Ακόμα σε περίπτωση που δεν γίνουν αξιόλογες συναλλαγές επειδή η τράπεζα εξετάζει ανά 1-2 χρόνια την κατάστασή σου θα αλλάξει μονομερώς κάποιους όρους π.χ. θα σου χρεώσει κάποιο κόστος μηνιαίας συντήρησης.

Αυτά μου είπαν από την Πειραιως. Το τελευταίο θεωρώ ότι θα ισχύει σε όλες τις τράπεζες.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά είναι θέμα επιλογής του πελάτη και όχι δικό σου.

Εσυ ομως διαμορφωνεις την τελικη αμοιβη ... με εννόησες!!

 

 

Ουσιαστικα, απλα εχεις την υποχρεωση να εχεις POS, σωστα?

Αν εχω παρω π.χ. 50Ε αμοιβη, πχ μια ΤΕ, δεν ειμαι υποχρεωμενος να περασω την αμοιβη αυτη απο το POS, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα, απλα εχεις την υποχρεωση να εχεις POS, σωστα? (Σωστά)

Αν εχω παρω π.χ. 50Ε αμοιβη, πχ μια ΤΕ, δεν ειμαι υποχρεωμενος να περασω την αμοιβη αυτη απο το POS, σωστα? (Σωστά, είναι επιλογή του πελάτη ο τρόπος πληρωμής)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βαλε ταμπελακι στην πορτα "το γραφειο δεν διαθετει πος" βαλε στο κινητο την εφαρμογη που με σμσ σου κανει καταθεση στον τραπεζικο, επελεγε πελατες με την αντιστοιχη εφαρμογη. παρε ενα πως εκει κατω να ησηχασεις. Δεξου ανταλακτικα αγαθα, πχ εγω μολις κανουν καρπο οι ντοματουλες μου να σου φερω? Θα μου κανεις ΕΝ.πιστ. λεμε τωρα οταν θα χουμε ζητηση.

επιλογη ειναι - παρολο που δεν ξερω το θεμα καλά - λεω τι προβλημα έχει ο Ικαρος? Δεν το θέλει το πως?

Λιγο φως. Ειμαι στο σκοταδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.