Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναφορικά στο freepos της viva, μεταφέρω τα παρακάτω χωρίς να μπω σε διαδικασία αναφοράς χρεώσεων-κόστους κλπ, από ενημέρωση που έχω από φίλο που το χρησιμοποιεί:

Μπορείς να χρεώσεις την κάρτα του πελάτη (ιδιώτη ή επαγγελματία) με μέγιστο τις δύο χρεώσεις στην ίδια κάρτα ανά ημέρα και μέγιστο τα 250€ ανά χρέωση.

Οπότε αν π.χ. θελήσει ο πελάτης (ιδιώτης ή επαγγελματίας) να περάσει 3.000€ θα πρέπει να του χρεώσεις 250€+250€ την 1η μέρα και 250€+250€ την 2η μέρα κ.ο.κ. 

Τα χρήματα αυτά θα πάνε σε έναν δικό σου λογαριασμό το "viva-wallet-επαγγελματικό" και από εκεί μπορείς να τα μεταφέρεις σε δικό σου τραπεζικό λογαριασμό με μέγιστη ημερήσια εξαργύρωση τα 500€ και μέγιστη εξαμηνιαία εξαργύρωση τα 2.000€.

Οπότε αν έχεις χρεώσει συνολικά 3.000€ τα 2.000€ μπορείς να τα πάρεις σχεδόν άμεσα (σε 4 ημέρες) ενώ για τα υπόλοιπα 1.000€ θα περιμένεις να περάσει το εξάμηνο,

Οπώς ανέφερα σε αυτή τη φάση δεν μπήκα σε διαδικασία να ρωτήσω ακριβώς για χρεώσεις, πάντως ενδεικτικά όπως μου είπε στο 1.000 είναι περιπου 25€. 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσω ιστοσελίδας τελικά γίνεται ή πρέπει να έχουμε e-shop για να το δουλέψουμε έτσι το POS; Πήγα σε Eurobank και Πειραιώς και οι υπάλληλοι των τραπεζών όσο και να ρώταγα για εναλακτικές, πάντα τραβάγανε την συζήτηση προς την αγορά συσκευής. Το google είναι γεμάτο διαφημίσεις και τα γράφουν με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι ελκυστικά τα προϊόντα τους, η wikipedia γράφει γενικά για POS, τελικά κάποια ιστοσελίδα που να τα έχει όλα μαζί υπάρχει κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει ακόμα η σχετική εγκύκλιος.

Πάντως γνώμη μου είναι ότι η ουσία είναι να μπορεί να δέχεσαι πληρωμή με χρέωση πιστωτικής και χρεωστικής κάρτας. Η αποδοχή γίνεται με διάφορες τρόπους και δεν θα πρέπει να περιορισθεί στην χρέωση μόνο μέσω των συγκεκριμένων τύπων μηχανημάτων (αυτά τα κλασικά μηχανάκια) γιατί και ο υπολογιστής και το smartphone μηχανήματα είναι και μπορείς να μέσω αυτών άνετα να κάνεις τέτοιες χρεώσεις.

Αντίθετα πιστεύω ότι θα ορίζει ότι ο υπόχρεος θα πρέπει να είναι σε θέση να δέχεται χρέωση φυσικών πιστωτικών, φυσικών χρεωστικών και φυσικών ή άυλων προπληρωμένων καρτών.

Τέλος δεν νομίζω πρακτικά να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα αν δεν δούμε πρώτα την εγκύκλιο. Οπότε ας περιμένουμε .... 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Τέλος δεν νομίζω πρακτικά να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα αν δεν δούμε πρώτα την εγκύκλιο. Οπότε ας περιμένουμε ....

Σιγά μη βγάλουμε συμπέρασμα, όταν τη δούμε......., αν δεν ακολουθήσουν ννν διευκρινιστικές....

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες όσοι έχετε παρει προσφορά δε το γράφετε κι εδώ να έχουμε μια ιδέα;

 

Αύριο θα πάω στη Eurobank να δώ τι γίνεται, καλή προσφορά παίζει απο Alpha.

 

ETE: 159ε+ΦΠΑ ενσύματος, 0.80% προμήθεια, συντήρηση 15ε με φπα/εξάμηνο. , 329+φπα το ασύρματο που με ενδιαφέρει (πανάκριβο).

Πειραιώς: 229ε+φπα ενσύρματο, προμήθεια δεν ηξερε, αλλα πανω απο 1%, δε συγκράτησα το ασύρματο, αλλα καπου στα 300+φπα, χωρίς συντήρηση.

Αλφα: 129+ΦΠΑ ενσύρματο, 1.30% προμήθεια, δωρεάν συντήρηση, 179+φπα ασύρματο (περιμένω επιβεβαίωση, δε θυμόταν ο υπάλληλος) χωρις συντήρηση. Επίσης ΑΛΦΑ μου πε, οτι όψεως ανοίγει μεν, αλλα για ένα χρόνο δε μπορεις να κανεις αναληψη μετρητών, παρά μονο να πληρωνεις λογαριασμους και να κανεις εμβασματα. Μετά απο το ετος αυτό γινεται κανονικος οψεως. (ελέω καπιταλ κοντρολΣ)

 

Μπορει να παίζουν οι τιμές λιγο, απ'εξω οτι θυμαμαι.

Edited by Kane
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από Αττικής γιατί δεν παίρνει κανείς προσφορά? Eiναι δωρεάν το μηχανακι, 0.8% προμηθεια και κοστος συντηρησης 0 για το πρώτο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Λέει κάποια (Attica, Εθνική) κι εδώ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/INFO_TEE/INFO_2017/03_17/NEWSLETTER20170329.pdf

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχει προμηθευτεί κανείς συνάδελφοι ασύρματο POS;

 

Δηλαδή να συνδέεται ασύρματα, όχι mobile δηλ με κάρτα sim  (διότι στις τράπεζες δε κατανοούν τι ειναι το ενα και τι το άλλο).

 

Εαν εχει καποιος ερωτώ: συνδέεται σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ρούτερ;  δηλ αγοράζω ενα ασύρματο POS και ειμαι στο γραφείο Α. Πηγαίνω γραφείο Β και το συνδέω σε κείνο το ρούτερ, λειτουργεί κανονικά;

 

Κατ'επεκταση το παίρνω μαζί μου, κανω hot spot το κιν και το συνδέω εκεί, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.