Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έπειτα από κάποιες δουλειές που προέκυψαν 2 (ίσως και 3) μεταλλικές αποθήκες σκέφτομαι σοβαρά την αγορά κάποιου στατικού προγράμματος.

Ξέρω ότι οι εποχές δεν ενδείκνυνται για τέτοιες κινήσεις αλλά πιστεύω ότι θα γίνει απόσβεση έστω του μισού προγράμματος από το να δώσω αλλού την στατική μελέτη.

Γνωρίζω βέβαια τις ιδιαιτερότητες που έχει ένα μεταλλικό κτήριο και ότι δεν είναι εύκολη υπόθεση και απαιτεί κάτι παραπάνω από "γενικές γνώσεις".

Λοιπόν είμαι ανάμεσα στα:

α) 3dr steel Full Package

β) Metalcad multisoft

 

τα αρνητικά που πρόσεξα στο steel από ενημέρωση που είχα είναι ότι :

-δεν υποστηρίζονται διατομές ψυχρής έλασης, δεν θυμάμαι αν υποστηρίζει διατομές μεταβλητής διατομής.

-"Το φορτίο χιονιού και ανέμου δεν υπολογίζεται αυτόματα. Υπάρχει εσωτερικό πρόγραμμα που ανάλογα με τα στοιχειά που δίνετε υπολογίζονται οι τιμές

των ομοιομόρφων φορτίων σε κάθε περιοχή, αλλά δεν εφαρμόζονται αυτόματα στα μέλη. Θα πρέπει να το δώσει ο χρήστης" (ακριβώς όπως μου τα είπαν).

-υψηλότερο κόστος αγοράς και υποστήριξης

 

Το Metalcad φαίνεται να τα κάνει όλα τα παραπάνω

+ ότι δεν έχει συμβόλαιο συντήρησης και τηλ. υποστήριξη επ΄άπειρον.

 

Στα αρνητικά ότι δεν υπάρχει δοκιμαστική έκδοση ενώ το στεελ παρέχει πλήρη έκδοση για 30 ημέρες.

 

Τώρα επειδή σε ένα πρόγραμμα τα "χουσούρια" του φαίνονται μόνο σε πραγματικές μελέτες θα ήθελα τη γνώμη σας είτε από προσωπική εμπειρία , είτε από έγκυρες πηγές που θα έχετε ή κάποια άλλη πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 455
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Της Civiltech ναι, το Metalcad είναι της Multisoft. Ίσως έχει και αυτό συνδρομή όμως.

Αν θες δες και το Instant (www.ccs.gr). Νομίζω ότι το δίνουν με -50% αυτό τον καιρό.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παλιά έκδοση.

Δεν είχε υπολογισμό φορτίου ανεμοπίεσης και χιονιού κατά ευρωκώδικα με αποτέλεσμα να τρως πολύ χρόνο για τον χειροκίνητο υπολογισμό τους.

Οι υπολογισμοί συνδέσεων είχαν αρκετά bugs τα οποία όμως σιγά-σιγά λύνονταν (δεν ξέρω που βρίσκονται αυτήν την στιγμή).

Ο υπολογισμός πεδίλου που έχει το πρόγραμμα ουσιαστικά δεν λειτουργεί (εγώ τα λύνω με άλλο πρόγραμμα μεταφέροντας τα εντατικά μεγέθη...)

Είναι λίγο δύσχρηστο αλλά αν το συνηθίσεις ένα πρόγραμμα, καλό είναι.

Σου είπα κάποια βασικά αρνητικά, αν θέλεις μίλα με την εταιρεία για να δεις τι προόδους έχει κάνει σε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παλιά έκδοση.

Δεν είχε υπολογισμό φορτίου ανεμοπίεσης και χιονιού κατά ευρωκώδικα με αποτέλεσμα να τρως πολύ χρόνο για τον χειροκίνητο υπολογισμό τους.

Οι υπολογισμοί συνδέσεων είχαν αρκετά bugs τα οποία όμως σιγά-σιγά λύνονταν (δεν ξέρω που βρίσκονται αυτήν την στιγμή).

Ο υπολογισμός πεδίλου που έχει το πρόγραμμα ουσιαστικά δεν λειτουργεί (εγώ τα λύνω με άλλο πρόγραμμα μεταφέροντας τα εντατικά μεγέθη...)

Είναι λίγο δύσχρηστο αλλά αν το συνηθίσεις ένα πρόγραμμα, καλό είναι.

Σου είπα κάποια βασικά αρνητικά, αν θέλεις μίλα με την εταιρεία για να δεις τι προόδους έχει κάνει σε αυτά...

 

Σε ποιό πρόγραμμα αναφέρεσαι γιατί τώρα το έχασα λίγο

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αυτόματη εφαρμογή φορτίων από ένα πρόγραμμα θα ήθελα να τονίσω το θέμα των παραδοχών που γίνεται από το εκάστοτε λογισμικό! Προσωπικά θεωρώ το θέμα της εφαρμογής των φορτίων εξαιρετικά κρίσιμο και προτιμώ να τα εφαρμόζω με το χέρι. Έχω δει αρκετά λάθη-παραδοχές σε λογισμικά και μάλιστα έχω εκτεθεί και σε ελεγκτές εξωτερικού. Με το χεράκι ξέρεις τι έκανες και την κρισιμότητα του. Πάντως όσο και αν σας φαίνεται απίστευτο, όσες τεχνικές εκθέσεις μου έχουν έρθει απο εξωτερικό βλέπω ότι πέφτει πολύ χεράκι (ή Excel) σε κάποια πράματα παρόλο που έχουν στην κατοχή τους μακράν καλύτερα λογισμικά από ότι ο μέσος Έλληνας μελετητής.

 

Επιπλέον, τα λογισμικά λένε ότι κάνουν κάτι. Ο τρόπος που το κάνουν όμως λέγεται σε δεύτερο χρόνο πάντα. Καλοπροαίρετα βάζω το παρακάτω λινκ.

http://multisoft.gr/...php?f=1&t=2298.

 

Το θέμα των μεταβλητών διατομών πάντως να ξέρεις ότι πολλά λογισμικά το λύνουν "σπάζοντας το σε επιμέρους σταθερές διατομές! Αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορεί να το κάνει ο χρήστης σε οποιοδήποτε πρόγραμμα χειροκίνητα. . Αποσο ξέρω πάντως τα haunched members έτσι τα λύνει το metalcad.Ο BS έχει αναλυτικούς τύπους τόσο για μεταβλητά στοιχεία όσο και για καμπύλα

 

Προσωπικά θα διάλεγα κάποιο πρόγραμμα εξωτερικού. Ίσως η ιδανική λύση να είναι το Robot structural analysis - Lite version λόγω κόστους. Επιπλέον, τα report στις μεταλλικές συνδέσεις είναι εξαιρετικότατα!Το θέμα της υποστήριξης βέβαια από Ελλάδα δεν το γνωρίζω.

 

Πάντως αν το Metalcad έχει δωρεά υποστήριξη, είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα!

 

Από τιμές τι παίζει?

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα αλλά οι ευκολίες είναι καλό να παρέχονται για να κερδίσεις χρόνο από την χαμαλοδουλειά και να ασχολείσαι περισσότερο με τον έλεγχο...

Προσωπικά έχω φτιάξει ένα αρχείο excel που υπολογίζει ανεμοπιέσεις, αλλά και πάλι όμως έχει αρκετή δουλειά για την εισαγωγή των φορτίων.

 

Το Scadapro που είχα δει λίγο έχει αυτόματο υπολογισμό αλλά μόνο για τυπικά πλαίσια...

 

Για το robot έχω ακούσει τα καλύτερα, δεν το διακινεί πλέον ο Μαραβέας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.