Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΕΝΑΚ σε αλλαγή χρήσης


mariaplt

Recommended Posts

καλημερα σας...εχω ενα θεμα οποιος μπορει ας βοηθησει σας παρακαλω....

εχω μια προσθηκη σε υφισταμενο κτιριο κατ επεκταση.

προσθετω 37 τ.μ κατοικιας στον οροφο και 37 τ.μ γκαραζ στο ισογειο..χρειαζεται κενακ ή οχι??ναι μεν ξεπερναω τα 50 τ.μ αλλα έχω μονον 37 τ.μ κατοικιας.

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες την παρακάτω απάντηση στα FAQ του ΤΕΕ (δεν τα θεωρώ και τα πιο αξιόπιστα).

Όπως το καταλαβαίνω -στην περίπτωσή σου- αν το γκαράζ δεν συνδέεται λειτουργικά με το υφιστάμενο ισόγειο και δεν είναι θερμικά προστατευόμενος και θερμαινόμενος χώρος και η προσθήκη στον Α' όροφο, επίσης δεν συνδέεται λειτουργικά με όλο ή τμήμα του υφισταμένου κτιρίου (π.χ. ή πρόσβαση στην προσθήκη του Α' ορόφου γίνεται μέσω εξωτερικής σκάλας), τότε δεν απαιτείται σύνταξη Μ.Ε.Α. ούτε η έκδοση Π.Ε.Α., παρά μόνο έλεγχος θερμομονωτικής επάρκειας μόνο για την προσθήκη στον Α' όροφο.

 

Μιλάω για αυτή εδώ την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημασία έχει να είναι λειτουργικά ανεξάρτητοι οι χώροι.

Ακόμα και 2μ² να είναι η προσθήκη, αν γίνει σε μια κατοικία 49μ² θα πρέπει να γίνει ενεργειακή μελέτη καθώς το συνολικό εμβαδό θα πάει στα 51μ².

 

Είναι σαν την μελέτη πυροπροστασίας που αν κάνεις προσθήκη κάνεις μελέτη πυροπροστασίας για όλη την ιδιοκτησία. Διαφορετικά θα υπήρχε πιθανότητα οι οδεύσεις να μην είναι κάτω από το επιτρεπτό όριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα να επαναθέσω το ερώτημα του ποστ #67 του Manolis Gon , δηλαδή εάν διευκρινίσθηκε το εξής :

 

Ο συμβατικός προϋπολογισμός του έργου που θα συγκριθεί με τον αναλυτικό με τι ΕΤΑ θα υπολογιστεί, με 44 και ο.75 ΣΕ ή με 118 και 1 ΣΕ?

 

 

ΟΚ - Απάντηση από Πολεοδομία Αγίας Παρασκευής - ΕΤΑ = 44

Edited by Angelosss
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι,

Σε μονωροφη οικοδομη με υπογειο(αδεια του 2002) και επιφανεια υπογειου = 35μ2 θελω να κανω αλλαγη χρησης ''υπογειου χωρου σε χωρο συναθροισης κοινου(καφενειο)''.

Ο οροφος εχει χρηση κατοικιας. Θα απαιτηθει ΜΕΑ για την εν λογω αδεια, και αν ναι για το υπογειο ή για ολο το κτιριο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ομολογώ ότι οσο διαβαζω για τις αλλαγες χρησης και απαιτηση ΜΕΑ τοσο μπερδευομαι.

 

Εχω μια περιπτωση ισογειας αποθηκης 140τ.μ. με Ο.Α. του 1982.

Θελει τα 95 απο τα 140τ.μ. αλλαγη χρησης σε καταστημα (το υπολοιπο παραμενει αποθηκη) και προσθηκη στο καταστημα 40τ.μ. για γραφειο, WC και κουζινα.

 

Απαιτειται ΜΕΑ για ολοκληρο το κτιριο με την απομενουσα αποθηκη ΜΘΧ σωστα?

 

Υπαρχει αλλη αποψη ??

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σε μονωροφη οικοδομη με υπογειο(αδεια του 2002) και επιφανεια υπογειου = 35μ2 θελω να κανω αλλαγη χρησης ''υπογειου χωρου σε χωρο συναθροισης κοινου(καφενειο)''.

 

Πως θα μετατρέψεις το υπόγειο σε χώρο κύριας χρήσης?Διαθέτει όλες τις προυποθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι βοήθεια

Διάβασα όλα τα προηγούμενα μηνύματα, αλλα δεν μπόρεσα να το εντάξω σε κάποιο από αυτά.

Έχω την περίπτωση υφιστάμενης (του 2010 προ ΚΕΝΑΚ) ισόγειας (124τμ) μονοκατοικίας με υπόγειο (103τμ ως βοηθητικό χώρο) και κάνουμε αναθεώρηση αυτής για τροποποίηση αρχιτεκτονικών και αλλαγή χρήσης του υπογείου σε κατοικία.

Στα αρχικά σχέδια της άδειας, δεν ξέρω (δεν τα έχω δει) αν το ισόγειο επικοινωνούσε με το υπόγειο (μέσω εσωτερικής σκάλας), αλλα τώρα στην αναθεώρηση γίνεται, χωρίς να υπάρχουν πόρτες που να χωρίζουν τις 2 κατοικίες.

Στην ουσία, πρόκειται για 2 κατοικίες που επικοινωνούν μεταξύ τους με εσωτερική σκάλα (επαναλαμβάνω χωρίς να υπάρχουν πόρτες που να χωρίζουν τις 2 κατοικίες), αλλα είναι λειτουργικά ανεξάρτητες (η κάθε κατοικία έχει δική της κουζίνα, λουτρό, καθιστικό και υπνοδωμάτια).

Ο μηχανικός πέρασε τα αρχιτεκτονικά και ο ελεγκτής μηχανικός (ένας υπάρχει μονο στη πολεοδομία, τα κάνει όλα και συμφέρει), ζήτησε :

α) ΜΕΑ για όλο το κτήριο και

β) Η/Μ μόνο για το υπόγειο

Και ρωτάω, είναι δυνατόν αυτό το πράγμα ή υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει ?

Γνώμη μου είναι ότι, θα έπρεπε τα Η/Μ να γίνουν για ΟΛΟ το κτήριο, δεδομένου ότι και το ισόγειο (εκτός απο το υπόγειο) έχει ενεργειακές απαιτήσεις και καταναλώσεις σε ΘΕΡ - Ψ - ΖΝΧ

Για μένα, θα έπρεπε να ζητήσει :

α) ΜΕΑ & Η/Μ για όλο το κτήριο ή

β) ΜΕΑ & Η/Μ μόνο για το υπόγειο που γίνεται η αλλαγή χρησης

Υπάρχουν άλλες γνώμες-απόψεις εκτός των α) και β) που αναφέρω ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

ΥΓ.

1) Μην με ρωτήσετε για το ποσοστό του 25% αν είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο του προυπολογισμού και αν πάει με ριζική ανακαίνηση ή όχι. Δεν ξέρω να σας απαντήσω γιατί δεν εχω στοιχεία

2) Έχω μια ψιλοκόντρα με τον συνάδελφο μηχανικό, αν έχει υπολογίσει σωστά τα δεδομένα για την αναθεώρηση (απαιτουμενες μελέτες, φορολογικά, κλπ), γιατί (μάλλον υποψιάζομαι) επιβεβαιώνεται για μια ακόμη φορά (από τις παρα πολλές) το ‘’να βγεί γρήγορα η οικ. άδεια’’ και όχι να κάνουμε ΣΩΣΤΕΣ μελετες.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Dib δύσκολη περίπτωση.

Ας υποθέσουμε ότι κατάλαβα σωστά την περίπτωσή σου.

Και ας υποθέσουμε ότι η αλλαγή χρήσης πέφτει στη λακούβα της ριζικής ανακαίνιση και απαιτείται ΜΕΑ. Το κτίριο που έχεις είναι... κατά κάποιο τρόπο... μεζονέτα ανάποδη. Είναι 1 ζώνη και πρέπει να εξεταστεί ενιαία.

 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι αφού δεν διαχωρίζονται, αποτελούν ένα κομμάτι. Και η λογική λέει ότι θα πρέπει να μελετηθούν εννιαία. Δηλαδή δεν μπορεί να κάνεις ΗΜ μόνο για το υπόγειο. Ειδικά όταν το ισόγειο δεν έχει υφιστάμενη μελέτη ΗΜ. Θα πρέπει να γίνουν ΗΜ μελέτες για όλο το κτήριο. Δεν μπορεί να μελετηθεί, σωστά με διαφορετικό τρόπο. Δική μου άποψη.

 

Το ξαναρίχνω: Αν ήταν προσθήκη ανεξάρτητου τμήματος, θα έκανες ΜΕΑ μόνο για την προσθήκη και ΗΜ μόνο για την προσθήκη. Αφού η ΜΕΑ γίνεται για όλο το κτήριο και αφού δεν υπάρχει υφιστάμενη ΗΜ μελέτη τότε τι πιο λογικό... να πρέπει να γίνουν ΗΜ για το σύνολο του κτηρίου.

 

Το θέμα είναι πως να το δώσεις να το καταλάβει ο ελεγκτής. Δυστυχώς, μερικούς συναδέλφους, το δημοσιουπαλληλήκι, τους έχει επηρεάσει ουσιωδώς και αμετάκλητα τα κέντρα αποφάσεων του εγκεφάλου τους. Θα σου πούνε <<που το γράφει;>>. ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ, ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ!!!

 

Δική μου άποψη. Σε λίγο καιρό, ίσως ξεμπερδέψουμε με την ανοησία της κατά το δοκούν ερμηνείας από κάθε περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.