Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος υπηρεσίας λογιστή προς τεχνικό γραφείο μηχανικού


eng11

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε και συμπολίτη, εγώ συμπληρώνω μόνος μου τα βιβλία (μου το έμαθε η λογίστριά μου) και η λογίστρια μου κάνει τον ετήσιο ΦΠΑ και τη φορολογική δήλωση. Τη ρωτάω επίσης για κάθε απορία. Κόστος 100 € το χρόνο.

Αν δεν έχεις μεγάλο κύκλο εργασιών καλό είναι να μάθεις εσύ να συμπληρώνεις τα βιβλία και να τρέχεις στην εφορία. Έχεις καλύτερο έλεγχο του τι γίνεται.

 

 

 

asoumes δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Το ότι έκοψε 3 παραστατικά το χρόνο δε σημαίνει τίποτα. Εγώ δούλευα σε εταιρία και ήθελε 1 απόδειξη το χρόνο, για όλους τους μήνες δουλειάς.

 

Julius γιατί μου επιβεβαιώνεις την άποψη μου για τους τοπογράφους και για την βάση εισαγωγής σας?

 

Δεν το είπε για αυτό, το είπε για την τελευταία φράση "Χωρίς απόδειξη" και να συμπληρώσω εγώ "Και χωρίς υπογραφή" άρα "χωρίς καμμιά ευθύνη"

 

Faethon αυτό ακριβώς εννοούσα. Πόσο δύσκολο ήταν να αντιληφθεί κάποιος ότι αναφερόμουν στο θέμα Παροχής Υπηρεσιών χωρίς απόδειξη. Και συμπληρώνω στο θέμα ότι υπογραφή ή όχι υπογραφή το θέμα είναι ότι διακινείται μαύρο χρήμα και αυτό και μόνο είναι απαράδεκτο. Αν θέλουμε να βλέπουνε οι άλλοι σαν σωστούς φορολογούμενους τον κλάδο μας τότε κάποια στιγμή πρέπει να συμπεριφερόμαστε και ανάλογα.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Νέα μηχανικός, με ελάχιστα έσοδα και φυσιολογικά έξοδα, τί αμοιβή λογιστή θεωρείται ανεκτή στις μέρες μας για κράτηση βιβλίου Εσόδων-Εξόδων, περιοδικές δηλώσεις και φορολογική δήλωση; Γιατί έχει αρχίσει να με κουράζει-φοβίζει λίγο η όλη αυτή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Τινάκι, το νέα μηχανικός δεν έχει να κάνει, δυστυχώς.

Εσύ θα πληρώσεις για τις υπηρεσίες που θα λάβεις, όχι με βάση την ηλικία σου ή τα χρόνια στο επάγγελμα.

Προσωπικά θεωρώ μια αμοιβή περί τα €800-€1000 / χρόνο λογική, με αυτήν την τιμή να συμπεριλαμβάνει τα πάντα (εγγραφες, περιοδικές, ΦΠΑ, φορολ. δήλωση, περαιώσεις κλπ).

Βρες ένα λογιστή που να τον εμπιστεύεσαι και σίγουρα θα σε γλιτώσει από πολλά, και κυρίως από πολύ άγχος (με προθεσμίες, παρακολούθηση συνεχόμενων αλλαγών στην φορολογική νομοθεσία, υπενθυμίσεις και αρκετά τρεξίματα στην εφορία).

Δεν αξίζει - και είναι και επικίνδυνο - να ασχολείσαι μόνη σου με τα φορολογικά.

Link to comment
Share on other sites

800-1000 το χρόνο δεν αξίζουν με τίποτα. Καλύτερα κάτσε και πάλεψέ το μόνη σου. Δεν θα συντάξεις δα και τον προυπολογισμό της Ελλάδας.....

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό που θα ζητήσει και μπορούμε να δώσουμε σε έναν λογιστή είναι συνάρτηση του φόρτου δουλειάς και της ευθύνης που θα αναλαμβάνει.

Αυτό κρίνει ο καθένας και αποφασίζει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

600 ευρώ το χρόνο όλα μέσα απο δηλώσεις ,εφορίες κτπ, και τα πάντα τα κάνει αυτή ,δεν ασχολούμαι με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο αυτό... Έχεις και τηλεφωνική υποστήριξη... Όποτε θέλω μια πληροφορία για τα συνεχώς μεταβαλλόμενα φορολογικά θέματα, παίρνω τηλεφωνάκι το λογιστή...

Link to comment
Share on other sites

Το τι "επιπέδου" υποστήριξη παρέχει βέβαια για αυτά τα ζητήματα είναι ένα θέμα... Μερικές από τις μεγαλύτερες ανοησίες σε φορολογικά θέματα, από λογιστές έχουν ακουστεί-διαβαστεί δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.