Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα Κάλυψης Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Στην περίπτωση την δικιά μου έχω να τακτοποιήσω 10 μ2 υμιυπαιθρίου χώρου. Πρόκειται για διαμέρισμα 6 όροφης οικοδομής με 30 διαμερίσματα...

 

Το στέλεχος έχει χαθεί.. Η πολεοδομία μου έδωσε βεβαίωση ότι το κτήριο έχει ΟΑ αλλά την έχουν χάσει.

Επίσης έχει χαθεί και το ΔΚ!

 

Επαναφέρω το ερώτημά μου γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη..

 

Καλησπέρα!...

 

...Θα πρέπει να συντάξω νέο ΔΚ; Καμία ιδέα;;

Ευχαριστώ!

 

Το μόνο στοιχείο που βρήκα μέσα στον φάκελο, είναι ένα χαρτί που γράφει τα μ2 και μ3 του κάθε ορόφου.

Σε αυτή την περίπτωση τι θα πρέπει να κάνω; Καμία βοήθεια;

 

Θα πρέπει να μετρήσω ολόκληρη την πολυκατοικία για να βεβαιωθώ ότι τα εμβαδά είναι τα ίδια; :shock:

Να χρησιμοποιήσω τα στοιχεία του φύλλου εμβαδομέτρησης και ογκομέτρησης; Από την άλλη, πως θα βασιστώ σε στοιχεία που δεν τα έχω μετρήσει; (δεν παίζει..).

 

Στο τοπογραφικό επίσης φαίνεται μόνο το οικόπεδο και τα όμορα, και όχι η οικοδομή! :shock: :shock:

 

Help!! :sad:

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση την δικιά μου έχω να τακτοποιήσω 10 μ2 υμιυπαιθρίου χώρου. Πρόκειται για διαμέρισμα 6 όροφης οικοδομής με 30 διαμερίσματα...

 

Help!! :sad:

 

Ποιάς χρονολογίας είναι η οικοδομή?

 

Μήπως είχε πάρει απαλλαγή για χώρο Υποσταθμού ή είχε δεσμευθεί χώρος για Υποσταθμό και είχε υποβληθεί στη ΔΕΗ διάγραμμα κάλυψης ?????

 

Ρίξε μια ματιά.....

 

Αν είναι καινούργια οικοδομή, μήπως από το αρχείο του Συμβολαιογράφου που έκανε τη σύσταση βρεις αντίγραφο του ΔΚ?

 

Μήπως κάποιος συγκάτοικος είχε αγοράσει διαμέρισμα με δάνειο και είχε πάρει θεωρημένο αντίγραφο στελέχους και ΔΚ από την Πολεοδομία? (τα ζητάνε οι τράπεζες )

 

Επίσης, αντίγραφο του στελέχους της αδείας θα βρεις στη ΔΕΗ από φάκελλο κάποιας παροχής.

 

Ιδέες ρίχνω... μήπως βρεις τίποτε.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Είναι του 1988 η οικοδομή! Δεν υπάρχει υποσταθμός. :sad:

Από την άλλη, η οικοδομή έχει 30 διαμερίσματα και ο πελάτης μου δεν έχει και τις καλύτερες σχέσεις μαζί τους.. :shock:

 

Αν δεν γίνει η δουλειά μου με το χαρτί της πολεοδομίας (πιστεύω ότι θα γίνει βασικά..) θα κοιτάξω και στην ΔΕΗ! Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συντάξεις νέο διάγραμμα κάλυψης και να το υποβάλλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι, στην περίπτωση που έχουμε πολεοδομική μελέτη εγκεκριμένη (μιλάω για εξ αδιαιρέτου γήπεδο), αλλά δεν υπάρχει πράξη εφαρμογής (άρα δεν έχουν χωριστεί και επιμέρους ιδιοκτησίες μέσα στο πρωην αγροτεμάχιο), τότε πώς θα κάνουμε διάγραμμα κάλυψης? μήπως μπορούμε να πατήσουμε στο ότι θα καταστεί το γήπεδο οικοδομήσιμο όταν κυρωθεί η πράξη εφαρμογής, άρα εφόσον σήμερα δεν ειναι οικοδομήσιμο, μπορούμε να το γλυτώσουμε βάσει του Ν. 4014?

Link to comment
Share on other sites

.....................................πολεοδομική μελέτη εγκεκριμένη (μιλάω για εξ αδιαιρέτου γήπεδο), ............

 

Εκεί δεν υπάρχει και εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα συγνώμη για την αργοπορία λόγω τριημέρου (είπαμε κρίση κρίση, αλλά σα τη Χαλκιδική δεν έχει), αλλά τι εννοείς εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης? δεν κατάλαβα. Το γήπεδο είναι 2750 τμ, με πρόσωπο σε αγροτική, συνεπώς μη αρτιο ως αγρός, αλλά άρτιο ως οικόπεδο ~ 2300 τμ μετά τη χάραξη των ρυμοτομικών κλπ (που δεν ξέρουμε ακόμα αν θα ειναι ένα οικόπεδο αφού πράξη εφαρμογής δεν υπάρχει), στο οποίο υπάρχουν αυθαιρετα μόνο, διαφόρων ιδιοκτητών. Είναι από τα λίγα εξ αδιαιρέτου που έκανα για φίλους (και πάλι το μετάνιωσα, αλλά δε γινόταν αλλιώς). Οικοδομήσιμο για να γίνει δεν απαιτείται η πράξη εφαρμογής? ή πρέπει να υπολογίσω εγώ διάγραμμα σε όλο το παλιό αγροτεμάχιο, και αν γίνει μετα με την πράξη τεμαχισμός κλπ σε μκρότερα οικόπεδα δε με αφορά?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι, όταν μιλούσες για πολεοδομική μελέτη εννοούσες ότι, έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια κι έχεις εγκεκριμένα σχέδια....

Τώρα, αν το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο δεν είναι οικοδομήσιμο δεν χρειάζεται να υποβάλλεις Διάγραμμα Κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να καταλαβω την ερωτηση του sarcs..

 

- εχεις ενα εκτος σχεδιο εμβαδου 2.750τμ

- ενταχθηκε ???.....θα ενταχθει ????  σε σχεδιο και απομενει  "οικοπεδο"  εμβαδου  "2.300" τμ

[αν μιλαμε για εισφορες σε γη και χρημα...αυτο το νουμερο  ειναι σιγουρα ..λαθος..."

- τι σημαινει "μετα την χαραξη των ρυμοτομιών"....εννοεις οτι αφησαν  ενα-δυο δρομους πλατους 3 μετρα προς εξυπηρετηση...???

 

Τελικα, αν προκειται για υπο ενταξη...με βαση τον 1337 αποζημιωνονται  μονον "νομιμα" κτισματα

 

Και  εαν εχει γινει  τακτοποιηση σε "εξ αδιαιρετου"  [για την οποία "μετανοιωσες" αλλά την εκανες χαριν φιλιας...]

 

αν ηταν 3-4 οι ενδιαφερομενοι και συμφωνουσαν στην τυπικη διαδικασια [συναινεσεις κλπκλπ] πολυ ορθα εκανες...

 

τι περισσοτερο θελεις να γινει???

 

 υγ

με τον νεο νομο...υπαρχει λυση και  για την "τακτοποιηση"  και για την  συσταση καθετης με συναινεση ολων....

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Δημήτρη, καθόλου δεν καταλαβαίνω το ύφος σου. Η ερώτησή μου αφορούσε στη Β φάση και την υποχρέωση υποβολής ή όχι διαγράμματος κάλυψης στην περίπτωση που ανέλυσα (εγκεκριμένη μελέτη, αλλά όχι πράξη εφαρμογής). Δηλαδή χωρίστηκαν ΟΤ (και όχι οικόπεδα μέσα στα ΟΤ), χαράκτηκαν κοινόχρηστοι χώροι, δρόμοι κλπ, αλλά δεν έγινε η πράξη εφαρμογής που όλα αυτά τα μεταφέρει στο έδαφος.

 Επιπλέον ξέρεις φαντάζομαι ότι για να καταστεί ένα τέτοιο γήπεδο οικοδομησιμο, ή περιμένεις την πράξη, ή θα κάνεις μεμονωμένη πράξη - εάν αυτό είναι δυνατό- , έτσι πώς είναι σήμερα δεν χτίζει ακόμα και τίποτα να μην είχε πάνω.

Προφανώς δεν μπήκες στον κόπο να καταλάβεις ακριβώς τί ρωτάω, αλλά εύκολα επιδόθηκες σε ειρωνικής χροιάς σχόλια.

Ναι, έκανα πολύ ελάχιστες περιπτώσεις εξ αδιαιρέτου, όλες σε φίλους με πρόβλημα. Εσένα δηλαδή αν ερχόταν οικογενειακός φίλος με 23000 βεβαιωμένα και 200 ευρώ στην τσέπη, του εξηγούσες τί γίνεται ακριβώς με τις συναινέσεις, αλλά άλλος τρόπος δεν υπήρχε πλην της δήλωσης με τον τζόγο που περιέχει αυτή, για να πέσει το ποσό από τα 23000 στα 5000 (ακόμα και να το γκρέμιζε τα 23000 παραμενουν), εσύ θα τον έστελνες? μπράβο σου. Εγώ δε μπορώ. Να μη σου πώ τί αμοιβή πήρα τώρα από αυτόν, εγω ο... πονηρός που με χαρακτηρισες με τα "" στο "μετάνιωσα".

Και δεν έχω δώσει δικαίωμα εδώ μέσα για εύκολες εξυπνακίστικες ατάκες σαν τις παραπάνω. Η ερώτησή μου ήταν διαδικαστική, ο Ιάσονας κατάλαβε και απάντησε επί της διαδικασίας. Ευχαριστώ Ιάσονα.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.