Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα Κάλυψης Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Στο σχέδιο τα δείχνουμε όλα. 4014, 3843 ή ότι άλλο. Έτσι ώστε να μπορούμε να υποστηρίξουμε πως δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε δόμηση κάλυψη και ύψος. Απλώς θεωρώ πως για τον υπολογισμό του προστίμου οι υπερβάσεις (ποσοστά %) δεν λαμβάνεις υπόψην και τους χώρους που έχουν τακτοποιηθεί με προηγούμενους νόμους (3843, Β φάση Τρίτσης κτλ).

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Στο σχέδιο τα δείχνουμε όλα. 4014, 3843 ή ότι άλλο. Έτσι ώστε να μπορούμε να υποστηρίξουμε πως δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε δόμηση κάλυψη και ύψος. Απλώς θεωρώ πως για τον υπολογισμό του προστίμου οι υπερβάσεις (ποσοστά %) δεν λαμβάνεις υπόψην και τους χώρους που έχουν τακτοποιηθεί με προηγούμενους νόμους (3843, Β φάση Τρίτσης κτλ).

 

Αυτό το "θεωρώ" μήπως μπορεί κάποιος να το σιγουρέψει (δεν το κρύβω άλλωστε ότι θα το επιθυμούσα πολύ)!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Κάνοντας τα σχέδια για μία ρύθμιση εντόπισα ύποπτο "λαθάκι" στο διάγραμμα κάλυψης. Συγκεκριμένα μία διάσταση αναγράφεται μικρότερη απ' ότι προκύπτει από την κάτοψη. Από αυτό το λάθος προκύπτουν 2 τετραγωνικά παραπάνω.

Η πρώτη σκέψη (διαβάζοντας και τις οδηγίες του ΥΠΕΚΑ για τα ΔΚ) ήταν να το αγνοήσω και να σημειώσω πάνω στο υπάρχον ΔΚ τους αυθαίρετους χώρους και τα εμβαδά τους.

Ο ιδιοκτήτης όμως μου ζήτησε να το βάλω στη δήλωση.

Πιστεύετε ότι γίνεται κάτι τέτοιο; Ως τι θα δηλωθεί; Δεν είναι ούτε αυθαίρετη κατασκευή ούτε αλλαγή χρήσης. Μήπως τελικά αν το αναφέρω θα δημιουργήσω περισσότερα προβλήματα στον πελάτη (αφού με πολύ αυστηρά κριτήρια μπορεί να θεωρηθεί ψευδής άδεια);

Περιμένω τη γνώμη σας... 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν το βάλεις πάλι μπορεί να θεωρηθεί ψευδής η άδεια. Αφού σου ζήτησε να το βάλεις βάλτο και αυτό.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έφτιαξα έναν πινάκα για το διάγραμμα κάλυψης όπως ζητάνε (πιστεύω...). Αν υπάρχει κάποιος πιο έμπειρος ας ρίξει μια ματιά για διορθώσεις, ώστε να ανεβεί στα downloads. 

ωραιοτατος/η !!!!!ευχαριστω

Με την ευκαιρια να ρωτησω

ισογειος οικοδομη  χωρις αδεια <<τακτοποιηθηκε>> με Ν4014.Ομως ο ιδιοκτητης  εχει κ ενα υποστεγο (πρωην περγκολα που τοποθετηθηκαν κεραμιδια )δηλ βχ 22τμ τα οποια  το εφτιαξε πριν λιγο καιρο.

Απ οτι μου ειπε προτιθεται εντος του οικοπεδου αυτου να φτιαξει αλλη μια ισογειο κατοικια .

Τι προβλεπεται απο την νομοθεσια  γι αυτο το υποστεγο  οταν θα παει ο ιδιοκτητης να φτιαξει την καινουργια οικοδομη ?

και για την Βφαση εγω θα δειξω κ το υποστεγο??

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα!,

θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει τι διαγραμμα καλυψης καταθετουμε οταν εχουμε τακτοποιηση με "διαμερισματωση" 2 διαμερισματα που εγιναν ενα ενιαιο?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ωραιοτατος/η !!!!!ευχαριστω

Με την ευκαιρια να ρωτησω

ισογειος οικοδομη  χωρις αδεια <<τακτοποιηθηκε>> με Ν4014.Ομως ο ιδιοκτητης  εχει κ ενα υποστεγο (πρωην περγκολα που τοποθετηθηκαν κεραμιδια )δηλ βχ 22τμ τα οποια  το εφτιαξε πριν λιγο καιρο.

Απ οτι μου ειπε προτιθεται εντος του οικοπεδου αυτου να φτιαξει αλλη μια ισογειο κατοικια .

Τι προβλεπεται απο την νομοθεσια  γι αυτο το υποστεγο  οταν θα παει ο ιδιοκτητης να φτιαξει την καινουργια οικοδομη ?

και για την Βφαση εγω θα δειξω κ το υποστεγο??

Υποστεγο  που αν τακτοποιουνταν θα λογιζονταν ως ΗΧ .Τωρα πως θα το δειξω στο ΔΚ για το 4014 και πως θα το τακτοποιησω  πηγαινοντας για νεα οικοδομη εντος του οικοπεδου ??

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.