Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή διαρύθμισης-διαχωρισμός διαμερίσματος


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχω ένα πελάτη ο οποίος αγόρασε 2 διαμερίσματα όταν αυτά ήταν ακόμη στα μπετά, και τα συνένωσε, δημιουργώντας ένα οροφοδιαμέρισμα.

 

Λόγω του ότι η ένωση έγινε προτού ηλεκτροδοτηθεί, και γίνει η εγκατάσταση υδραυλικών, και θέρμανσης, όλες οι παροχές έρχονται στη μία πλευρά του εν λόγω διαμερίσματος.

 

Πλέον και μετά από αλλαγή οικογενειακής κατάστασης ο συνιδιοκτήτης επιθυμεί τον χωρισμό του διαμερίσματος.

 

Μετά από αυτοψία μου στο ισόγειο της πολυκατοικίας (δεν μπορούμε να μπούμε στο διαμέρισμα) και από ότι μου έχει πει ο πελάτης μου σχετικά με το που βρίσκονται οι παροχές βρήκαμε τον μετρητή της ΔΕΗ και της ευδαπ.

 

Σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου αγοράς είναι δυνατό να χωριστεί το διαμέρισμα .

 

Τι άδεια πρέπει να αιτηθούμε για να κάνουμε τις εργασίες ?

 

Θα μπορούσαμε να κάνουμε αίτηση στην ΔΕΗ για καινούργια παροχή ρεύματος? Στον χώρο που βρίσκονται όλοι οι μετρητές ΔΕΗ της πολυκατοικίας υπάρχουν κενά κουτιά νυκτερινού ρεύματος,τα οποία οι λοιποί ιδιοκτήτες δε θέλουν να χρησιμοποποιήσουν και μας το υπογράφουν, και δε ξέρω κατά πόσο μπορούν να μετατραπούν σε κανονικούς μετρητές.

 

Πως θα μπορούσε να χωριστεί η παροχή του νερού ?

 

Σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου αγοράς είναι δυνατό να χωριστεί το διαμέρισμα .

 

Τι άδεια πρέπει να αιτηθούμε για να κάνουμε τις εργασίες ?

 

Θα μπορούσαμε να κάνουμε αίτηση στην ΔΕΗ για καινούργια παροχή ρεύματος? Στον χώρο που βρίσκονται όλοι οι μετρητές ΔΕΗ της πολυκατοκίας υπάρχουν κενά κουτιά νυκτερινού ρεύματος,τα οποία οι λοιποί ιδιοκτήτες δε θέλουν να χρησιμοποποιήσουν και μας το υπογράφουν, και δε ξέρω κατά πόσο μπορούν να μετατραπούν σε κανονικούς μετρητές.

 

Πως θα μπορούσε να χωριστεί η παροχή του νερού ?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα την αδεια(κατοψεις) αν φαίνονται δύο διαμερισματα, τοτε απλά πας στην δεη και στην ευδαπ και ζητας νεες παροχες.

 

Για τις οικοδομικες εργασίες του διαχωρισμου βγαλε μια αδεια έστω και μικρης κλιμακας για επισκευες...... πήγαινε παρε απο το αρχειο της πολεοδομιας σχεδια για να δεις τι υπάρχει εκει ως νομίμως υφισταμενο κτιριο

 

Παρακαλώ να αναγραφεί η ειδικότητά σου στο προφίλ σου.

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα θέτω το ερώτημά μου εδώ.

Διαχωρισμός 1ου ορόφου 140τ.μ. ΟΑ '83 σε 2 διαμερίσματα. Στο νέο διαμέρισμα θα ανοιχτούν 2 παράθυρα στη πίσω όψη του κτιρίου (μπάνιο,κουζίνα) και μία είσοδος στο κλιμακοστάσιο.

Θα χρειαστεί Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας όπως παρατηρώ π.χ. Από την ΥΔΟΜ Θεσσαλονίκης ή θα απαιτηθεί έκδοση άδειας δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις διαφοροποίηση σε η/μ μελέτες, θέλει άδεια δόμησης.

 

Και αλλαγές στις όψεις επίσης

Link to comment
Share on other sites

Άδεια δόμησης μιας και αλλάζουν όψεις, θερμομονωτική επάρκεια αλλά και ύδρευση-αποχέτευση-παθητική καθώς και συναίνεση για τις εργασίες διάνοιξης θύρας εισόδου στα κοινόχρηστα.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.