Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή με τις συνεχείς αλλαγές και τις "απλοποιήσεις" , έχουμε χάσει την μπάλλα .

 

Ισόγειο κατάστημα ΓΟΚ/73 με πατάρι και υπόγειο , χωρίς αυθαιρεσίες , θα γίνει παντοπωλείο , αλλά θέλει να πουλάει και καφέ και σάντουιτς σε διερχόμενους .

 

Τι κατηγορία πάει ? Επίσης από την στιγμή που δεν έχει θέσεις καθημένων δεν μπαίνει σε λογική αναψυκτηρίου , οπότε λογικά δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης . Ισχύει αυτό ?  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλό Μήνα Συνάδελφοι,

 

@BAS έχεις μικτή επιχείρηση Αναψυκτήριο Χωρίς Καθίσματα και Παντοπωλείο. Η δυσμενέστερη συνιστώσα είναι Αναψυκτήριο Χωρίς καθίσματα και "ακολουθεί" τη διαδικασία της Κ.Υ.Α. ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.2.1/31600, οπότε αυτή τη διαδικασία θα ακολουθήσεις.

Αναφορικά με την αλλαγή χρήσεως εφόσον με τη νέα χρήση δεν επέρχεται:

 
- Αλλαγή στα στοιχεία του διαγράμματος δομήσεως προς το δυσμενέστερο
- Αλλαγή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης προς το δυσμενέστερο
- Αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινοχρήστους χώρους
- Αλλαγή στον αριθμό των απαιτουμένων θέσεων σταθμέσεως προς το δυσμενέστερο
 
τότε, δεν απαιτείται αλλαγή χρήσεως.
Edited by Antiermitianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ,  άρα πάω όπως τα καταστήματα τροφίμων με ΥΔΚΧ , σχέδια με διάγραμμα ροής επάνω και μελέτη πυροπροστασίας .

 

Από την στιγμή που δεν έχω καθιστούς πελάτες , δεν έχω και αλλαγή στις θέσεις στάθμευσης , άρα δεν έχω και άδεια αλλαγής χρήσης .

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των προηγουμένων στο ισόγειο κατάστημα με νόμιμο πατάρι και νόμιμο υπόγειο με φυσικό φωτισμό και αερισμό , ο πελάτης θέλει να φτιάξει παντοπωλείο , με πώληση συσκευασμένων προιόντων , χύμα οσπρίων , πρατήριο άρτου και νοητά διαχωρισμένο χώρο γιά πώληση σάντουιτς , τυρόπιττων , παγωτού και καφέ σε περαστικούς . 

 

Τα σφολιατοειδή θα τα φτιάχνει και θα τα ψήνει στο υπόγειο , η θα παίρνει κατεψυγμένα , είτε ψημένα από προμηθευτή . Ακόμα ίσως κάνει και χονδρική τα σφολιατοειδή του υπογείου .

 

Τι άδεια μικτού καταστήματος πρέπει να πάρω  ? 

Στο υπόγειο μπορεί να κάνει αυτές τις εργασίες , η θα έπρεπε να είναι χώρος ΚΧ ? Εχει ύψος 2,65 και φυσικό φωτισμό και αερισμό .

 

Αδεια αλλαγής χρήσης δεν έχω αφού δεν αλλάζουν οι θέσεις στάθμευσης .

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, έχω ένα θέμα και μάλλον εδώ πρέπει να το αναρτήσω.

 

αναψυκτήριο για ορθίους και διερχόμενους, συνολικού εμβαδού μαζί με τα wc 18τ.μ.

 

όσον αφορά στην πυρασφάλεια, απαιτούνται 2 πυροσβεστήρες και πυροσβεστική φωλιά? μου φαίνεται λίγο υπερβολή για ένα τόσο μικρο κατάστημα, αλλά από την άλλη δεν βρίσκω και διάταξη που να το εξαιρεί...

 

παρακαλώ τη βοήθειά σας

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μας λές του πότε είναι η οικ. άδεια, παρ' όλα αυτά ιεχύει αυτό που γράφεις (2 πυρ. + 1 πυροσβεστικό ερμάριο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.