Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

η μικρης κλιμακας ισχυει για εργασιες που θα γινουν ΜΕΤΑ.....επισης με μικρης κλιμακας δεν μπορεις να εχεις ηλιακους στην οροφη του δωματος γιατι δνε το επιτρεπει ο κτιριοδομικοςη ο γοκ....

 

σύμφωνα με το ΓΟΚ:

Αρθρο 16

Κατασκευές πάνω από το κτίριο

1. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό, όπως ορίζεται στην παρ.6 του άρθρου 9, επιτρέπονται:

α) Καπνοδόχοι, αγωγοί αερισμού, καπνοσυλλέκτες, εγκαταστάσεις ηλιακών συστημάτων, πύργοι ψύξης και δοχεία διαστολής, θέρμανσης ή κλιματισμού και αντλίες θερμότητας που κατασκευάζονται κατά το άρθρο 26.

 

Μάλλον κάτι δν έχω καταλάβει καλά εγω γτ δν έχω ακολουθήσει όλη την πορεία της συζήτησης. Ο ακιους αναφέρει πως δν μπορεί να εχεις ηλθακούς στην οροφή του δώματος ενώ αυτό που παραθέτεις manolis λέει το αντίθετο. Προσωπικά αυτό ήξερα. Τελικά τι γίνεται???

 

Υ.Γ. Αν κάτι δν κατάλαβα καλά συγχωρέστε με, απλά το νέο φόρουμ με έχει ζαλίσει..............

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το ερωτημα που θα σας κανω, αλλα δεν βρiσκω αντιστοιχο topic:

 

Σε μια οικοδομικη αδεια εχω ενα διοροφο και ειναι 1 αυτοτελη κατοικια.

Στην πραγματικοτητα κατασκευαστηκε ξεχωριστη εισοδο για τον οροφο, οποτε εγιναν 2 αυτοτελης κατοικιες.

Δεν εχουν γινει συμβολαιογραφικες συστασεις οριζοντιων ιδιοκτησιων.

Εχουν και οι 2 κατοικιες διαφορες αυθαιρεσιες.

Ποσες αιτησεις κανω?

Μαλλον 2 τεινω να πιστεψω αλλα θελω τις γνωμες σας

Link to comment
Share on other sites

tzeno εγώ νομίζω οτι κάνεις μία. Πόσοι είναι οι δηλωμένοι ιδιοκτήτες? Αν είναι πάνω από ένας, θέλει ένας με συναίνεση, ή όλοι μαζί

Link to comment
Share on other sites

όταν σε ισόγεια κατοικία , (χωρίς οικ. άδεια, εκτός σχεδίου,σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο), προεξέχει της πλάκας της οροφής αυτής (εκτός του περιγράμματος του κτιρίου- με βάση το οποίο υπολογίζονται τα τ.μ. και το προστιμο), πρόβολος από οπλισμένο σκυρόδεμα (μη βατός), τότε αυτός πρέπει να υπολογισθεί

στις λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό προυπολογισμό ή δεν μετράει πουθενά?

Link to comment
Share on other sites

Για τι μέγεθος προεξοχής μιλάμε? Προσωπικά, εάν δεν είναι μεγάλη προεξοχή (υποκειμενική μέτρηση!) δε θα το έβαζα πουθενά. Με αυτήν τη λογική, να βάλουμε και την προεξοχή της στέγης των 40 εκ. !!! Επαναλαμβάνω, προσωπικά, αυτά είναι πταίσματα!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε συνάδερφε... είναι και ολόκληρη γκουμούΤσα!!! :smile:

αν θα Το έβαζα, θα Το έβαζα με Τα 500άρια.

Link to comment
Share on other sites

Μεταλλικό στέγαστρο που κατασκευάστηκε πάνω από πλάκα μπετόν χωρίς οικοδομική άδεια υπολογίζεται με αναλυτικό προυπολογισμό ή θεωρείται πρόχειρη κατασκευή;

Link to comment
Share on other sites

elandres πρόχειρες κατασκευές νομίζω ότι ενοούν "κατασκευές της πλάκας", δηλαδή κοτέτσια, πρόχειρα στεγάσματα με λαμαρίνες κλπ, τα οποία έχουν τοποθετηθεί και κατασκευασθεί πρόχειρα και ερασιτεχνικά... η περίπτωσή σου πάει νομίζω με αναλυτικό (κατηγορία 13).

 

Θέλω με τη σειρά μου να κάνω μία ερώτηση που ίσως έχει απαντηθεί αλλά δεν την έχω εντοπίσει, οι Λοιπές Παραβάσεις, οι οποίες προκύπτουν με αναλυτικό (1 παράβαση ανά 5000ευρώ) "παίρνουν" τους συντελεστές υπέρβασης κάλυψης-πλαγίων-πρασιάς??????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

kontegr

Στα παραδειγματα, σε οσα excellakia εχω τσεκαρει και στο λογισμικο μου... ΟΧΙ..

 

Οι απαντησεις του ΥΠΕΚΑ εχουν αλλη αποψη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.