Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Μια ακόμα ερωτηση, καθαρα θεμα αντιμετωπισης απο τους συναδελφους...

Οταν βρισκετε κουφωματα οπως και αυτο που παραθετω στη φωτο πιο κατω, με βαμμενα τζαμια (οχι εργοστασιακα χρωματισμενα, βαμμενα με πινελο), τι gw παιρνετε?

Το μηδενιζετε, δεδομενου οτι ηλιακα κερδη δεν εχει ή επειδη ειναι κατι ΜΗ μονιμο δεν το λαμβανετε υποψιν?

post-47080-0-84124700-1484603305_thumb.jpg

post-47080-0-23926800-1484603385_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σύντεκνε, αφού, όπως λες, δεν προσάγει νωπό, έστω και κατά x%, ξέχνα αυτό που έγραψα. Και για να πω την μαύρη αλήθεια, αν το εγκαθιστούσα εγώ και ήθελα να πάρω -κατραμίσια κιόλας- τα φράγκα, χωρίς  να βάλω (σχεδόν) φράγκο, θα τράβαγα την ανακυκλοφορία από το - θείος να το κάμει- λεβητοστάσιο. Ένα -ΚΑΙ ΜΟΝΟ- θηριώδες άνοιγμα και τέλος.

 Και μετά .... άσε τα έρμα να ψοφάνε, κι ό,τι κατάλαβες από αυτό, όσον αφορά αυτό που ρωτάς.

Αλλιώς; Θεωρητικό σύστημα στον αερισμό, λέβητας κανονικά στη θέρμανση (έτσι κι αλλιώς, αφού αυτή είναι η παραγωγός μονάδα), τερματικές ...ο λέβητας να ζεσταίνεται μην κι αρπάξει καμιά πούντα -μέρες που είναι- κι από βοηθητικά συστήματα: ο καυστήρας που καίει για πάρτη του και μόνο, ο ανε-μυστήριος και κανένα ξεκάρφωτο σερβομοτέρ.

 

Το μπογιατισμένο τζάμι "την ώρα που το είδα, ήντανε βαμμένο κύριε πρόεδρε". -> gw=0.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και (διαφημιστικό) αυτοκόλλητο να έχει, πάλι 0 το παίρνω

Και ως αποδεικτικό υλικό για το δικαστήριο, κρατάω φωτογραφίες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σύντεκνε, αφού, όπως λες, δεν προσάγει νωπό, έστω και κατά x%, ξέχνα αυτό που έγραψα. Και για να πω την μαύρη αλήθεια, αν το εγκαθιστούσα εγώ και ήθελα να πάρω -κατραμίσια κιόλας- τα φράγκα, χωρίς  να βάλω (σχεδόν) φράγκο, θα τράβαγα την ανακυκλοφορία από το - θείος να το κάμει- λεβητοστάσιο. Ένα -ΚΑΙ ΜΟΝΟ- θηριώδες άνοιγμα και τέλος.

 Και μετά .... άσε τα έρμα να ψοφάνε, κι ό,τι κατάλαβες από αυτό, όσον αφορά αυτό που ρωτάς.

Αλλιώς; Θεωρητικό σύστημα στον αερισμό, λέβητας κανονικά στη θέρμανση (έτσι κι αλλιώς, αφού αυτή είναι η παραγωγός μονάδα), τερματικές ...ο λέβητας να ζεσταίνεται μην κι αρπάξει καμιά πούντα -μέρες που είναι- κι από βοηθητικά συστήματα: ο καυστήρας που καίει για πάρτη του και μόνο, ο ανε-μυστήριος και κανένα ξεκάρφωτο σερβομοτέρ.

 

Το μπογιατισμένο τζάμι "την ώρα που το είδα, ήντανε βαμμένο κύριε πρόεδρε". -> gw=0.

Δεν προσαγει καθολου νωπο, προσαγει θερμαινομενο ΜΟΝΟΝ.

Το νωπο τον τραβαει μεσα απο το καταστημα, απο ενα ανοιγμα στο δαπεδο, πισω απο τα ψυγεια σε μια κατασκευη γυψοσανιδας με γριλιες οπως δειχνω και στη φωτογραφια, με ενα μεγαλο αεραγωγο, τον θερμαινει στο λεβητα και τον δινει παλι μεσα με μονωμενο αεραγωγο που μπαινει μεσα στην ορυκτη ινα και διακλαδιζεται σε ολο το ισογειο (ο οροφος εχει μια γραμμη μονο για 315 τ.μ.)

 

Οποτε θερμανση με λεβητα πετρελαιου κανονικα, δικτυο διανομης με απωλειες λογω ανεπαρκους μονωσης και τερματικα οροφης με 0,85 απόδοση?

Αυτο που λεει η ΤΟΤΕΕ ότι οταν το κτηριο διαθετει μονο ΚΚΜ διαχειρισης αερα για την καλυψη του συνολικου θερμικου φορτιου, η αποδοση εκπομπης θερμικης ενεργειας λαμβανεται 100% στην 108 σελιδα δεν ισχυει σε μενα?

Δε θεωρω οιωνει ΚΚΜ τον αερολεβητα?

Για να τον θεωρησω θα πρεπει να προσαγει και νωπο αερα?

 

Και αναφορικα με τον αερισμο, ογκο αερισμου θα βαλω απο το θεωρητικο συστημα.

Ανακυκλοφορια θεωρω οτι κανει το μηχανημα η οχι? Επειδη τραβαει αερα μεσα απο το μαγαζι για να τον θερμανει και να τον ξαναπεταξει μεσα....

Και στο E_vent θα βαλω τους 5,5ΗΡ του μηχανηματος που ειδα η θα μπουν στα βοηθητικα συστηματα θερμανσης?

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια και συγνωμη εκ των προτερων αν κουραζω αλλα δε μου χει ξανατυχει τοσο μεγαλος ογκος!

post-47080-0-00776000-1484637354_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μηχανικός αερισμός ή ΚΚΜ, δηλαδή μονάδα πλήρους διαχείρισης του προσαγώμενου στο χώρο αέρα, χωρίς ένα ποσοστό νωπού δεν είναι ούτε αερισμός ούτε και η μονάδα κλιματισμού θεωρείται ΚΚΜ. Διαχείρισης ανακυκλοφορούντος αέρα ναι. Οπότε η ύπαρξη νωπού είναι αναγκαία συνθήκη για να ισχύει ο χαρακτηρισμός "ΚΚΜ ή κατά σύμβαση ΚΚΜ" και κατά συνέπεια η χρήση αυτών που λέει η ΤΟΤΕΕ στις σελ. 108 και 109.

Δίκτυο διανομής είναι οι αεραγωγοί του αερολέβητα κι επειδή διέρχονται εσωτερικά δεν μετράμε απώλειες. Τερματικές μονάδες, δεν μπορεί να είναι το σύστημα θέρμανσης οροφής ή επίτοιχο. Πρόκειται για συστήματα με σωληνώσεις, όπως της ενδοδαπέδιας. Διάλεξε κάτι άλλο από τον πίνακα 4.12.  για καταχώρηση ως περιγραφή και β.α.

Οι 5,5HP του ανεμιστήρα, στα βοηθητικά της θέρμανσης.

Ο αερολέβητας δεν μπαίνει πουθενά στον μηχανικό αερισμό, αφού δεν αναρροφά νωπό. Εκεί έχεις μόνο το θεωρητικό.

 

Υ.Γ.: Για άλλη μια φορά τα FAQs του ΤΕΕ φάνηκαν αναξιόπιστα. Απέσυραν την σχετική με τα τερματικά στοιχεία κυκλοφορίας αέρα ερωταπάντηση γιατί άλλαξε λίγο η διατύπωση στην ΤΟΤΕΕ της έκδοσης του 2014, αντί να την αφήσουν και να την τροποποιήσουν ελαφρά, έτσι που να πιάνει και τη θέρμανση (πιν. 4.12).

Edited by panos-vicious
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως αποσυρθηκε? Αυτο?

<<Στον πίνακα 4.14 "Απόδοση nem τερματικών μονάδων ψύξης" της ΤΟΤΕΕ-20701-1, η διατύπωση της πρώτης σειράς για περιγραφή των τερματικών μονάδων "τερματικά στοιχεία διανομής αέρα κ.ά." είναι λανθασμένη. Η σωστή διατύπωση είναι "τερματικά στοιχεία κυκλοφορίας αέρα κ.ά."

Όλες οι τερματικές μονάδες που καλύπτουν τις απαιτήσεις θέρμανσης ή/και ψύξης ή/και αερισμού ενός χώρου, μέσω μονάδας μηχανικού αερισμού με αεραγωγούς και στόμια προσαγωγής, όπως είναι μια Κεντρική Μονάδα Διαχείρισης Αέρα (ΚΚΜ), ένα σύστημα εξαερισμού, ένα σύστημα παροχής νωπού αέρα, ένας αερολέβητας κ.τ.λ., χαρακτηρίζεται ως ΚΚΜ κατά σύμβαση. Στην περίπτωση αυτή ως τερματική μονάδα λαμβάνετε κατά σύμβαση "ΚΚΜ" και ο βαθμός απόδοσης σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ-20701-1, είναι 100%>>.

 

Οπότε τωρα δεν υπαρχει θεωρηση της ΚΚΜ κατα συμβαση?

Δε θεωρειται ΚΚΜ μια μοναδα αερισμου με αεραγωγους και στομια προσαγωγης και απαγωγης?

 

Για να καταλαβω κι εγω που απο αυτου του μεγεθους τα θεματα ειμαι κομματακι ασχετος...

 

Για να θεωρηθει ΚΚΜ μια μοναδα πρεπει να κανει και απαγωγη του εσωτερικου αερα και προσαγωγη νωπου (εστω και σε ενα ποσοστο) και να συνεισφερει σε θερμανση και ψυξη (περαν του νωπου) με τον προσαγομενο αερα.

Εν προκειμενω ο αερολεβητας απλα προσαγει ζεστο αερα αναρροφωνας αερα απο το εσωτερικο του καταστηματος.

Οταν η θερμανση δε λειτουργει (πχ καλοκαιρι) ουτε τραβαει αερα ουτε ριχνει νωπο μεσα.

Επομενως δε δυναται να θεωρηθει ΚΚΜ επ ουδενι. 

Ορθον?

 

Κι ετσι θεωρω οτι δεν εχω μηχανικο αερισμο και θετω το θεωρητικο συστημα.

Ορθον?

 

 

 

Παμε τωρα σε αλλο, παρεμφερες ερωτημα μου.

Καναλατη μοναδα σε ψευδοροφη που δινει ψυξη και θερμανση αλλα δε δινει νωπο αερα, μονο κανει απαγωγη του εσωτερικου (τις τσιγαριλας κοινως, σε ταβερνα), θεωρειται κατα συμβαση ΚΚΜ ή πλεον με την αποσυρση της ερωταπαντησης οχι?

 

 

Θεωρειται οτι αποτελει συστημα μηχανικου αερισμου ή οχι?

Και τα ενεργα τμηματα θερμανσης και ψυξης στο μηχανικο αερισμο ειναι κλικαρισμενα?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Αν ο αερολέβητας τράβαγε και νωπό, προσωπικά θα τον αντιμετώπιζα σαν ΚΚΜ. Κι ας αποσύρθηκε αυτό που παρέθεσες και μη γνωρίζοντας για την αποσύρσή του παρέθεσα κι εγώ, κι ας μην προστέθηκε ποτέ στην ΤΟΤΕΕ κάτι αντίστοιχο με αυτό του πίνακα 4.14. για τα τερματικά στοιχεία αέρα.

Και θα θελα να βρισκόταν κάποιος και να μου πει σε ενδεχόμενο έλεγχο ότι έκανα λάθος και θα έπρεπε να επιλέξω τερματικές μονάδες "άμεσης απόδοσης σε εξωτερικό τοίχο" και ότι ο αερολέβητας δεν έκανε διαχείριση νωπού ή και νωπού αέρα.

Ξαναλέω: ο μηχανικός αερισμός προϋποθέτει απαραίτητα νωπό, αυτή είναι άλλωστε και η έννοιά του. Θέλουμε να καλύψουμε τις ανάγκες σε φρέσκο αέρα ή και την θέρμανση/ψύξη και παράλληλα να αποφύγουμε, κατά το δυνατόν, την χρήση φυσικού αερισμού -που φρέσκος αέρας είναι κι αυτός- και κατά συνέπεια την αύξηση των θερμικών απωλειών, ιδιαίτερα κατά τις εποχές με ακραίες θερμοκρασίες (ψοφόκρυο ή καύσωνας).

 

Τα δύο συστήματα που περιγράφεις, έτσι όπως λειτουργούν, δεν μπορούν να θεωρηθούν ΚΚΜ και δεν είναι μηχανικός αερισμός, παροχή νωπού αέρα δηλαδή.

Αν και η καναλάτη δεν καταλαβαίνω πως λειτουργεί. Αφού λες ότι απάγει τον εσωτερικό αέρα, άρα δεν κάνει ανακυκλοφορία, τι αέρα προσάγει αν όχι νωπό; Εκτός κι αν απάγει ένα μέρος και το υπόλοιπο το ανακυκλοφορεί, οπότε ο χώρος βρίσκεται σε υποπίεση.

 

ΔΟΡΘΩΣΗ λόγω αβλεψίας:

Αν συμβαίνει το δεύτερο ΠΡΩΤΟ, τότε είναι, ΚΚΜ. Εκεί βάζεις αυτήν στον αερισμό, με ενεργά τα τμήματα θέρμανσης και ψύξης, αφού είναι προσαγώμενος νωπός αέρας και μηδενική ανακυκλοφορία, και στη θέρμανση καταχωρείς σαν τερματικές μονάδες τα στόμια και μηδενικές απώλειες δικτύου αεραγωγών αν βρίσκονται  εσωτερικά του χώρου.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα για να εχω κλικαρισμενα τα ενεργα τμηματα θερμανσης και ψυξης αντιστοιχα θα πρεπει να χω ΚΚΜ (η κατα συμβαση ΚΚΜ τελος παντων) που να δινει και θερμανση και ψυξη, περαν του αερισμου.

Απλως σε αντιστοιχη περιπτωση που ειχα σε μια ταβερνα, ειχε μια καναλατη μεσα στην ψευδοροφη που εδινε μεσω αεραγωγων σε στομια.

Μου ειπαν οτι ειναι για ψυξη και θερμανση, κανει απαγωγη αλλα προσαγωγη νωπου δεν κανει. Μονο πεταει ζεστο και κρυο.

Βεβαια της πληροφοριες μου τις εδωσε....ψητας και δεν ξερω κατα ποσον αξιοπιστες ειναι.

Το ταμπελακι της εξωτερικης μοναδος το τραβηξα φωτο με ενα ακροβατικο αλλα το μοντελο ηταν ανω δεκαετιας και δε βρηκα περισσοτερα στοιχεια για να δω αν προσαγει και νωπο η οχι. Ουτε βρηκα παροχες κλπ.

Οποτε πηρα τα στοιχεια του ΚΑ με κλικαρισμενα ενεργα τμηματα θερμανσης και ψυξης, μιας και εκανε και ψυξη και θερμανση, θεωρωντας οτι ανταποκρινεται στις απαιτησεις του μηχανικου αερισμου.

Τωρα αν εκανα σωστα η λαθος, ο Θεος κι η ψυχη του....

 

Και στην τελικη αντε να βρει ο καθε ελεγκτης στα στοιχεια του μηχανηματος αν κανει προσαγωγη νωπου η οχι για να θεωρησει οτι εκανα λαθος....

:confused:  :confused:  :confused:  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω κτήριο θερινής διαμονής δύο ορόφων με ανεξάρτητα δωμάτια σε κάθε όροφο. Βάσει της πρόσφατης κατηγοριοποίησης δεν μπορώ να βγάλω πισοποιητικό για όλο το κτήριο, μπορώ όμως για κάθε όροφο ξεχωριστά. Υπάρχει πρόβλημα εάν βγουν δύο ΠΕΑ, ένα για κάθε όροφο;

Link to comment
Share on other sites

Να εκθέσω κι εγώ μία ερώτηση στην εφαρμογή της ΜΕΑ στην πράξη.

 

Έστω ότι έχουμε δάπεδο προς έδαφος. Στη μελέτη έχουμε δείξει τη μόνωση εσωτερικά. Δηλαδή πλάκα, μόνωση, γέμισμα, πλακάκια. Το ερώτημα είναι που θεωρείτε καλύτερο να οδεύσουν οι σωληνώσεις ύδρευσης, θέρμανσης κλπ.;;

 

α) Πάνω στην πλάκα και μετά, κατά το γέμισμα, ρίχνουμε λίγο πρωτα να καλύψουμε τις σωληνώσεις και μετά τοποθετούμε το μονωτικό και μετά το υπόλοιπο γέμισμα (+τσιμεντοκονία και πλακάκια από πανω).

 

β) Μέσα στο γέμισμα αφού τοποθετήσουμε πρώτα την μόνωση πάνω στην πλάκα.

 

Εγώ προτιμώ την πρώτη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.