Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Εχεις δίκτυο διανομης αυτό του αερα. Εγω θα θεωρούσα ισχύ του δικτύου την ισχύ του λεβητα στην περίπτωσή σου. Και βαθμο απόδοσης δικτύου αυτον που ειπαμε σε προηγουμενο post.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν ειναι δικτυο διανομης θερμου μεσου.

Αυτα συμπληρωνονται οταν εχεις ζεστο νερο σε καλοροφερ.

Εγω εχω θερμο αερα

Το Help του προγραμματος λεει...

 

Δίκτυο διανομής

Υπάρχουν δύο βασικοί τύποι δικτύων διανομής: δίκτυο διανομής θερμού μέσου (σωληνώσεις) και αεραγωγοί διανομής κλιματιζόμενου αέρα. Ανάλογα με τον τύπο του δικτύου που υπάρχει στην συγκεκριμένη ζώνη, ο χρήστης εισάγει τα στοιχεία στην αντίστοιχη γραμμή της υπο-οθόνης.

 

Τα δεδομένα για τους αεραγωγούς συμπληρώνονται ΜΟΝΟ σε περίπτωση που κυκλοφορεί αέρας (νωπός ή μη) ο οποίος είναι θερμαινόμενος ή ψυχόμενος, δηλαδή χρησιμοποιείται για την κάλυψη θερμικών ή/και ψυκτικών φορτίων.

 Απαιτείται ο προσδιορισμός ενός μόνο βαθμού απόδοσης δικτύου διανομής. Κατά συνέπεια αν στη ζώνη υπάρχουν περισσότερα από ένα δίκτυα (κλάδοι) διανομής θερμού μέσου (που τροφοδοτούνται από διαφορετικές ή την ίδια μονάδα παραγωγής θερμότητας) και παρουσιάζουν διαφορετική ποιότητα και επάρκεια (πάχος) θερμομόνωσης, τότε ο βαθμός απόδοσής τους λαμβάνεται ενιαίος και ίσος με αυτόν του τμήματος που βρίσκεται στη χειρότερη ποιοτικά κατάσταση. Για κάθε δίκτυο διανομής η απόδοσή του λαμβάνεται ανάλογα με τη θερμική ισχύ που μεταφέρει.

 

  • Β. Απ., Βαθμός Απόδοσης. Εισάγεται ο βαθμός απόδοσης (από 0 έως 1) για το δίκτυο διανομής θερμού μέσου. Ο βαθμός απόδοσης προκύπτει σαν το συμπληρωματικό του συντελεστή θερμικών απωλειών, σύμφωνα με την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1 (§4.3.4. Απώλειες δικτύων διανομής. Πίνακας 4.11. - Ποσοστό θερμικών/ψυκτικών απωλειών (%) δικτύου διανομής κεντρικής εγκατάστασης θέρμανσης ή/και ψύξης ως προς την συνολική θερμική / ψυκτική ενέργεια που μεταφέρει το δίκτυο). Το πεδίο είναι απενεργοποιημένο για τους αεραγωγούς. 
 
Εγω απο αυτα γιατι καταλαβαινω οτι αν εχουμε αεραγωγους δεν εισαγουμε ισχυ δικτυου διανομης?
Αφου λεει ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ κι εγω δεν εχω σωληνωσεις ωστε να δηλωσω την ισχυ τους...
 
Τι καταλαβιανω λαθος?
Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Μιλάει για την περίπτωση των κκμ και για το δίκτυο απο την παραγωγή (π.χ. Λεβητας) μέχρι το στοιχείο της κκμ.

 

Εδω ομως το θερμό μέσο είναι ο αέρας απευθείας. Αυτος παράγεται απο τον λεβητα. Δεν υπάρχει δίκτυο νερού που να θερμαινει τον αέρα των αεραγωγων.

 

Εγω θα θεωρούσα δίκτυο θερμου μέσου το δίκτυο του αερα.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Χώρος διέλευσης. Καθορίζεται ο χώρος διέλευσης του δικτύου. Ο χρήστης μπορεί να επιλέξει από τον διαθέσιμο κατάλογο μεταξύ των εξής: Εσωτερικοί ή/και μέχρι 20% σε εξωτερικούς και Πάνω από 20% σε εξωτερικούς. Εάν δεν καθοριστεί στους αεραγωγούς ο χώρος διέλευσης, θεωρείται ότι το κτίριο δεν διαθέτει δίκτυο αεραγωγών, παρά μόνο δίκτυο διανομής με σωληνώσεις. 

Προφανως και επιλεγω δικτυο αεραγωγων, ετσι?

Η μηπως επιλεγω το δικτυο αεραγωγων μονο σε περιπτωση ΚΚΜ που εχω και σωληνωσεις και αεραγωγους?

 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω δικτυο θερμου μεσου (σωληνωσεις) για να υπολογισω απωλειες, παρα μονο αεραγωγους....

Οι απωλειες του δικτυου διανομης για αεραγωγους που μου δινει ο πινακας της ΤΟΤΕΕ ειναι για αεραγωγους ΚΚΜ

 

Τι γινεται σε περιπτωση αεραγωγων αερολεβητα?

Σε περιπτωση αεραγωγων ενεργειακου τζακιου?

 

Επισης.... Το δικτυο διανομης μου, εν τελει, ειναι απο το λεβητα εως τα τερματικα (στομια) ή εως το σημειο εισοδου στη θερμικη ζωνη?

Ο βαθμος αποδοσης του δικτυου διανομης θα προκυψει απο το τμημα απο το λεβητα εως τη εισοδο στο κτηριο ή για ολο το μηκος των αεραγωγων μεχρι την καταληξη τους...?

Μεσα στο κτηριο ειναι αμονωτα αλλα δεν εχω απωλειες, αποδιδονται ως θερμοτητα στο χωρο...

 

Μπερδευτηκα 

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Εκει αυτοσχεδιαζουμε ως συνήθως...

 

Δεν ξερω αν θα επελεγα ή οχι το κουτάκι για δίκτυο αεραγωγων εν τέλει. Δεν ξέρω τι θα θεωρησει το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ μετα.

 

Στην περίπτωσή σου, που εχεις αερολεβητα χωρις προσαγωγη νωπου, ουσιαστικά ειναι σαν να έχεις ενα λεβητα νερού με σώματα, αλλα αντί για αυτα έχεις δίκτυο αεραγωγων με στομια. Δεν ειναι ομως αεραγωγοι με την εννοια της κκμ που θεωρεί το πρόγραμμα.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφοροποιει ιδιαιτερα το κουτακι αυτο.

Το θεμα μου ειναι αν συμπληρωνω την ισχυ και την αποδοση του δικτυου διανομης θερμου μεσου, παρα το οτι η βοηθεια μιλαει για σωληνωσεις που εγω δε διαθετω ή αν τα αφηνω κενα (σαν να εχω τοπικο συστημα θερμανσης) και να κλικαρω μονο το κουμπακι των αεραγωγων.

 

Επισης, εχω μπερδευτει πολυ και με την αποδοση του δικτυου διανομης, αν εν τελει θεσω αποδοση.

Να συμπεριλαβω και το μηκος των εσωτερικων αεραγωγων, εστω και κατ εκτιμηση που τρεχουν σε ισογειο και οροφο, θεωρωντας οτι εκει δεν υφιστανται απωλειες και να βγαλω μια σταθμισμενη αποδοση?

Η να ασχοληθω μοναχα με το εξωτερικο τμημα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις ισχύ στο δ.δ., τότε το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ θα θεωρησει τοπικό σύστημα...

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εν τελει πως ειχατε δικιο....

Σιγουρα δε μπορεις να επιλεξεις μοναχα δικτυο αεραγωγων ως δικτυο διανομης.

Οι αεραγωγοι στο προγραμμα πρεπει να λειτουργουν επικουρικα με ετερο δικτυο διανομης θερμου/ψυχρου μεσου σε ΚΚΜ, οποτε και αναλογως επιλεγεις αν εχεις αεραγωγους η οχι.

Στη δικη μου περιπτωση εχω μονο αεραγωγους οποτε το προγραμμα μου φορτωνει a-priori το δικτυο διανομης θερμου μεσου, κι ας λεει η βοηθεια οτι προκειται για σωληνωσεις.

Εξτρα κλικ στους αεραγωγους δεν εκανα γιατι μου ανεβαζε τη δικη μου καταναλωση τραγικα δυσαναλογα με την καταναλωση του ΚΑ, ποσο μαλλον απο τη στιγμη που χρησιμοποιησα και τις σωστες αποδοσεις προσαυξημενες κατα 5% για αεραγωγους.

Επισης πηρα και σταθμισμενο βαθμο αποδοσης για το δικτυο διανομης, οπως με προετρεπε να κανω ο Πανος κι ετσι βγηκε ενας βαθμος 99,3%, ουσιαστικα τοπικο συστημα σα να χω δηλαδη.

Το ΠΕΑ βγηκε... Φυλλο ελεγχου του λεβητα πηρα.... Κι ο Θεος βοηθος!  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εκείνο το άτιμο το <<Τα δεδομένα για τους αεραγωγούς συμπληρώνονται ΜΟΝΟ σε περίπτωση που κυκλοφορεί αέρας (νωπός ή μη) ο οποίος είναι θερμαινόμενος ή ψυχόμενος, δηλαδή χρησιμοποιείται για την κάλυψη θερμικών ή/και ψυκτικών φορτίων>>, που γράφει στην βοήθεια του προγράμματος κάνει τη ζημιά. Τέτοια διευκρίνηση δεν υπάρχει στην ΤΟΤΕΕ 20701-4/2010.

Υποθέτω ότι, με το "ή μη (νωπός)" οι συντάκτες ήθελαν να πουν "νωπός ή μείγμα νωπού και αέρα ανακυκλοφορίας", αλλά έτσι όπως το διατυπώνουν, άνετα μπορεί να πει κανείς <<γιατί να μην εννοούν και σκέτο αέρα ανακυκλοφορίας;>>. Όπως πάντα, η σαφής διατύπωση αυτού που θέλει να πει κάποιος, είναι κανόνας.

Τέλος πάντων, επειδή δεν έχει προβλεφθεί τίποτα για για τέτοιες περιπτώσεις δικτύων διανομής, ούτε για τέτοιες τερματικές μονάδες, δηλαδή διανομή σκέτου αέρα ανκυκλοφορίας και προσαγωγή αυτού μέσω στομίων, αναγκαστικά -νομίζω- πως χρειάζεται να αυτοσχεδιάσει κανείς, όπως είπε ο akaliak*.

Δηλαδή αυτό που έκανε ο Inzaghi: θερμό μέσο ο αέρας, αλλά καταχώρηση του β.α. στο δίκτυο των σωληνώσεων και τερματικές μονάδες, "σύστημα θέρμανσης οροφής".

Έχω μόνο μια επιφύλαξη στο αν στέκει η προσαύξηση 5%, λόγω αεραγωγών.

Anyway, ας υπήρχε πρόβλεψη για τέτοιες περιπτώσεις, ώστε να μην αυτοσεδιάζαμε. Ας ελπίσουμε ότι στον νέο ΚΕΝΑΚ και τις ΤΟΤΤΕ, θα συμπεριληφθεί κι αυτό. Λέμε τώρα...

 

* Συγγνώμη για πριν φίλε, akaliak :oops:!!!

Link to comment
Share on other sites

Τερματικες μοναδες εβαλα ΣΤΟΜΙΑ και αποδοση 1

Δεν ηταν δικη μου πρωτοβουλια, η Μηχανολογος της ΕΥΕΠΕΝ Βορειου Ελλαδος μου ειπε χθες να θεωρησω 1 γιατι δεν εχω καποιο μηχανημα που να εχει ενδεχομενες απωλειες.

Αν υπηρχε fan coil στο στομιο, να επαιρνα απωλειες, ομως με σκετο στομιο, δεν υπαρχει τερματικο επι της ουσιας για να υπαρξει απωλεια.

Και οταν της ειπα για συστημα θερμανσης οροφης μου ειπε οτι αφορα κασετες κατα κυριο λογο και οτι τα στομια δεν ειναι συστημα θερμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.