Μετάβαση στο περιεχόμενο

πραγματογνώμων σε δικαστήριο


Recommended Posts

Το έψαξα στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι σχετικό - μπορεί και να μην έψαξα σωστά όμως. Γνωρίζει κανείς να μου πει τι διαδικασία και τι προσόντα χρειάζονται για να κάνει κάποιος άιτηση για πραγματογνώμονας (πολιτικός μηχανικός) σε πρωτοδικείο/δικαστηριο;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κατέθεσα μια αίτηση ένα σύντομο βιογραφικό με επισυναπτόμενα τα απαραίτητα (πτυχία κλπ) και μια επιστολή προς τον-την πρόεδρο!Αν τα καταθέσεις τώρα θα μπεις στους καταλόγους του 2013.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κατέθεσα μια αίτηση ένα σύντομο βιογραφικό με επισυναπτόμενα τα απαραίτητα (πτυχία κλπ) και μια επιστολή προς τον-την πρόεδρο!Αν τα καταθέσεις τώρα θα μπεις στους καταλόγους του 2013.

Σωστά. Βιογραφικό, Δίπλωμα, άδεια εξάσκησης επαγγέλματος, ταυτότητα. Επιλέγεις κατηγορία απο τον κατάλογο που σου δίνουν. Λάβε υπόψη σου οτι δεν μπορείς να αρνηθείς την ανάθεση κάποιας πραγματογνωμοσύνης για τα θέματα που έχεις δηλώσει, ακόμα και αν το συγκεκριμένο δεν το γνωρίζεις. Γι αυτό προσοχή στην κατηγορία που θα επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ γνωρίζω περίπτωση που ο προηγούμενος μηχανικός που είχε οριστεί πραγματογνώμονας αρνήθηκε την ανάθεση λόγω "φόρτου εργασίας".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όταν ήμουν νέος μχκος είχα κάνει αίτηση και μου ανέθεσαν 2 πραγματογνωμοσύνες που αφορούσαν διαφορές μεταξύ ιδιωτών. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ.

Πρίν από 2-3 χρόνια ορίστηκα από την εισαγγελία με το ζόρι και πάλι για ένα ποινικό. ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ. Δεν ξέρω αν με συμπεριέλαβαν στο PSI.

Με λίγα λόγια ΑΣ ΤΟ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν νέος μχκος είχα κάνει αίτηση και μου ανέθεσαν 2 πραγματογνωμοσύνες που αφορούσαν διαφορές μεταξύ ιδιωτών. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ.

Πρίν από 2-3 χρόνια ορίστηκα από την εισαγγελία με το ζόρι και πάλι για ένα ποινικό. ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ. Δεν ξέρω αν με συμπεριέλαβαν στο PSI.

Με λίγα λόγια ΑΣ ΤΟ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

 

Οι πραγματογνώμονες μηχανικοί που ορίζονται από το δικαστήριο από ποιον πληρώνονται; Από το δικαστήριο ή από τους αντίδικους;

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά; Την αμοιβή σου την καλύπτει ο "επιμελέστερος" των διαδίκων, δηλαδή αυτός που θέλει να προχωρήσει η υπόθεση. ΠΑΝΤΑ ζητάς προκαταβολή με την όρκιση, πχ το 50 % της αμοιβής σου. Επίσης ΠΑΝΤΑ ζητάς να εξοφληθείς με το πέρας της πραγματογνωμοσύνης και πριν την καταθέσεις στο δικαστήριο. Αλλιώς δεν παραδίδεις τίποτα και αυτοί χάνουν. Σιγά μην τους παρακαλάς μετά να σε πληρώσουν για μια δουλειά που αυτοί ζήτησαν και σου ανατέθηκε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά; Την αμοιβή σου την καλύπτει ο "επιμελέστερος" των διαδίκων, δηλαδή αυτός που θέλει να προχωρήσει η υπόθεση. ΠΑΝΤΑ ζητάς προκαταβολή με την όρκιση, πχ το 50 % της αμοιβής σου. Επίσης ΠΑΝΤΑ ζητάς να εξοφληθείς με το πέρας της πραγματογνωμοσύνης και πριν την καταθέσεις στο δικαστήριο. Αλλιώς δεν παραδίδεις τίποτα και αυτοί χάνουν. Σιγά μην τους παρακαλάς μετά να σε πληρώσουν για μια δουλειά που αυτοί ζήτησαν και σου ανατέθηκε.

Ακριβως αυτη ειναι και η δικη μου τακτικη χροοοοοοοοονια τωρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.