Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στέγη δίρριχτη με σοφίτα επιτρέπεται?


Recommended Posts

Eννοώ ότι, μια τέτοια περίπτωση,όπως της φωτογραφίας, μάλλον δεν θα επιτρέπεται , δίοτι διαφοροποιεί τη μορφή, την κλίση και τον ογκο της στέγης. Συμφωνώ στο ότι στην κατασκευή σοφίτας, στο γενικότερο πλαίσο της ελληνικής αρχιτεκτονικής θα πρέπει να δίνεται μεγάλη προσοχή και φυσικά στον έλεγχο των αδειών. Ας αναμείνουμε και σε αυτό διευκρινήσεις.

Δηλαδή προτείνετε να περιμένω μέχρι να βγάλει το ΥΠΕΚΑ διευκρινίσεις? Να στείλω κάποιο email στο ΤΕΕ? Γιατί το ΥΠΕΚΑ, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία, δεν ήξερε (καθώς δεν το είχαν διαβάσει ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάλλον εννοεί αυτό που λέει ο pavlos, διότι ο τοίχος της δίριχτης στέγης δεν είναι κατασκευή που διαφοροποιεί την ενιαία κλίση της.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ψηφίζω pavlos! αυτό κατάλαβα και πριν δω τη φώτο που ανέβασε, δηλαδή ανεπηρέαστη θέλω να πω.

σε περίπτωση που κατασκευαστεί όπως στη φωτογραφία τοπικά ξεπερνάς το μέγιστο ύψος του κτηρίου καθώς το κατώτερο σημείο της στέγης βρίσκεται ψηλότερα από το επιτρεπόμενο ύψος (η πραγματοποιούμενο ύψος)

Link to comment
Share on other sites

Επομένως όλοι συγκλίνετε ότι πιθανότατα μπορώ να κάνω δίρυχη στέγη. Στους δύο κατακόρυφους τοίχους που προκύπτουν από την δίρυχη, έχω δικαίωμα να βγάλω?

ι) παράθυρα

ιι) μπαλκόνι κάτω από τη στέγη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γενικα επιτρέπονται οι σοφίτες εφοσόν δεν αποτελούν ξεχωριστή ιδιοκτησία, δεν δημιουργουν χώρους πάνω απο το 50% του τελευταιου ορόφου και έχουν μέσο ύψος κάτω απο 2,20? αυτοι ε.ιναι οι περιορισμοι ή μου διαφέυγει κάποιος ακόμη??

(περαν τις αλλαγης κλισης του άρθρου 19)

Link to comment
Share on other sites

γενικα επιτρέπονται οι σοφίτες εφοσόν δεν αποτελούν ξεχωριστή ιδιοκτησία, δεν δημιουργουν χώρους πάνω απο το 50% του τελευταιου ορόφου και έχουν μέσο ύψος κάτω απο 2,20? αυτοι ε.ιναι οι περιορισμοι ή μου διαφέυγει κάποιος ακόμη??

(περαν τις αλλαγης κλισης του άρθρου 19)

 

Ναι,αλλά ποιός ξέρει να μου πει αν επιτρέπεται 1)να βγάλω εξώστη στα δύο άκρα της σοφίτας (η οποία βρίσκεται κάτω από την δίρυχη στέγη)?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εξώστη χλωμό να μπορείς να βγάλεις διότι πάς σε χαρακτηρα ξεχωριστού ορόφου... φεγγίτες όμως (παράθυρα) γιατί να μήν μπορείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.