Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Έχεις κάνει ήδη έλεγχο και έχεις επιβεβαιώσει ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες?

 

Αν πρόκειται για απλή βεβαίωση δεν χρειάζεται να περάσει από το σύστημα αμοιβων

Καλησπέρα αγαπητή συνάδελφος,

 

Όχι δεν έχω κάνει έλεγχο. Πρόκειται για διαμέρισμα του 1970 στην Αθήνα, το οποίο πωλείται όπως με διαβεβαίωσε ο ιδιοκτήτης  στην ίδια κατάσταση που αγοράστηκε τότε, χωρίς δλδ. καμία παρέμβαση. Θα κοιτάξω και τα σχέδια μέσα στην εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...και οταν αγοραστηκε  το 1970

 

...ποιός  σε βεβαιωνει οτι ολα ηταν οκ??

 

Αν δεν έχει γίνει καμία σοβαρή επέμβαση να κλείσει κανένα μπαλκόνι που είναι και το πιθανότερο φαντάζομαι δε θα έχω να αντιμετωπίσω κάτι σοβαρό. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι καμία πιθανή διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πήγαινε πρώτα να δεις τι ισχύει και έπειτα μας λες τι διαπίστωσες για να σε βοηθήσουμε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Θέλω να εκδώσω μια βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών για πώληση διαμερίσματος. Επειδή έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με αυτό το αντικείμενο (από τα τέλη του 2013 όταν και καταργήθηκε ο Ν.4014/2011) μπορείτε συνοπτικά να με ενημερώσετε αν έχει αλλάξει κάτι σχετικά με τη διαδικασία ? Δε θέλω να λάβω αμοιβή λόγω πολύ φιλικής σχέσης με το πωλητή. Θα πρέπει να μπω στο σύστημα αμοιβών και να δηλώσω μια συμβολική αξία απλά για το τυπικό της ιστορίας όπως παλιότερα ?

 

Κάθε πληροφορία θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων συνάδελφοι.

 

 

Σε συνέχεια του παραπάνω θέματος έκανα αυτοψία και αποτύπωση στην οριζόντια ιδιοκτησία (ιδιοκτησία Β' ορόφου, άδεια του 76, πλήθος ορόφων 5+ απόληξη δώματος) και δεν εντόπισα κάποια παράβαση βασικών πολεοδομικών χαρακτηριστικών τις οποίες περιγράφουμε στη βεβαίωση, σύμφωνα και με τη θεωρημένη κάτοψη της πολεοδομίας. Με βάση την αποτύπωση το συνολικό μικτό εμβαδόν του διαμερίσματος είναι περίπου 86,50 τμ, το συμβόλαιο αναφέρει 87,05 τμ. αριθμητικά και ο πίνακας χιλιοστών 87,9 τμ.

 

Για να δωθεί η βεβαίωση ακολουθούμε την ίδια μεθοδολογία που έκανα τη τελευταία φορά με τον 4014 και οφείλω να δηλώσω μια συμβολική αμοιβή απλά για να φαίνεται ότι πληρώθηκα ? ή δεν είναι απαραίτητο να δηλωθεί καν αμοιβή ? Υπάρχει κάτι άλλο που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η διαδικασία σε εισφορά π.χ. ή τεχνική έκθεση κτλ ?

 

Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Αν με αυτα που ειδες, μετρησες, ελεγξες....ειδε οτι ολα ειναι οκ τοτε....

....θα σου πω τι κανω εγω...

...μεσα απο το συστημα αμοιβων δηλωνω μια τυπικη αμοιβη και απο το συστημα Δηλωσεων 4178 του ΤΕΕ βγαζω βεβαιωση νομιμοτητας (περιπου όπως και στον 4014).

Βγαινει αυτοματα απο το συστημα με το κειμενακι και ολα (αρκει να διαλεξεις την δικη σου περιπτωση). Δεν βαζεις τεχνικη εκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται να μπει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ όταν έχει απλή βεβαίωση μεταβίβασης χωρίς να έχει προηγηθεί δήλωση υπαγωγής. Συμπληρώνεται μόνο η συμβατική αμοιβή, εκδίδεται Δ..Π.Υ και τέλος. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται να μπει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ όταν έχει απλή βεβαίωση μεταβίβασης χωρίς να έχει προηγηθεί δήλωση υπαγωγής. Συμπληρώνεται μόνο η συμβατική αμοιβή, εκδίδεται Δ..Π.Υ και τέλος. 

 

Αγαπητέ συνάδελφε το ρωτάω διότι θυμάμαι με τον 4014 έπρεπε να μπω στο σύστημα αμοιβών και να δηλώσω απλά μια έστω συμβολική τιμή π.χ 5 ευρώ και εν συνεχεία να κόψω θεωρητικά την απόδειξη. Το ίδιο θα πρέπει να γίνει και τώρα ή απλά το ΤΕΕ δεν εμπλέκεται καθόλου και κόβω τυπικά απόδειξη παροχής υπηρεσιών θεωρημένη όπως είχαμε παλιά, ας πούμε 5 ευρώ όπως ανέφερα προηγουμένως και ξεμπερδεύω ?

 

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται να μπει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ όταν έχει απλή βεβαίωση μεταβίβασης χωρίς να έχει προηγηθεί δήλωση υπαγωγής. Συμπληρώνεται μόνο η συμβατική αμοιβή, εκδίδεται Δ..Π.Υ και τέλος. 

Θα πουμε παλι τα ιδια...δεν πειραζει...

Δηλαδη οταν κανω απλη ΒΕΒ.Νομιμοτητας (χωρις να εχω τακτοποιηση) τοτε δεν μπαινω στο συστημα αμοιβων. Δηλαδη τι συμπληρωνω στο Α/Α και στην αμοιβη μηχανικου;

Link to comment
Share on other sites

maximos75

Δεν είναι επιτρεπτό στο φόρουμ να λέγονται δημόσια αμοιβές συνάδελφε. 

Θα βάλεις μια αμοιβή συμβατική, αυτή που εσύ θεωρείς εύλογη για τη δουλειά σου.

Το ΤΕΕ δεν εμπλέκεται καθόλου, διότι δεν υπάρχει στο σύστημα αμοιβών κύρια εργασία που να αφορά έκδοση βεβαίωσης.

Επί της συμβατικής εκδίδεις Τ.Π.Υ. (τα θεωρημένα μπλοκ έχουν σταματήσει, αλλά αν σου έχουν μείνει κενά φύλλα,  μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μόνο σε ιδιώτες. Έτσι μου έχει πει ο λογιστής μου)

 

gio: δεν συμπληρώνεις τίποτα στον Α/Α της βεβαίωσης.

 

Μιλάμε πάντα για απλές βεβαιώσεις μεταβίβασης και όχι για βεβαιώσεις που αφορούν τακτοποίηση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.