Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή Μηχανικού για τον 4178/13


Recommended Posts

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Κατά λάθος έβαλα το 2 αντί για το 8. Αν μπορείτε διορθώστε το και στο θέμα.

 

Ευχαριστώ Πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κανένα υπόδειγμα της (1α.) Δήλωσης παραίτησης του πρώτου μηχανικού όπου αναφέρει το Α/Α της δήλωσης, το όνομα του ιδιοκτήτη  και εάν έχει λάβει την αμοιβή για την μέχρι τότε εργασία του.

 

και αν όχι αρκεί μια απλή υπεύθυνη δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε στο κείμενο τον νόμο από 4014 σε 4178

Ανέβασα το σωστό.

ΥΔ4178_1.doc

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται στην περίπτωσή που ο ιδιώτης έχει προχωρήσει με έναν μηχανικό 4014 ,κάνει μετάβαση στον 4178 με πληρωμή ανταποδοτικού και θέλει να αλλάξει μηχανικό;

 

Αν ο αρχικός μηχανικός δεν δίνει παραίτηση πως ο ιδιώτης μπορεί να τον αλλάξει ;

Δεν υπάρχεί συμφωνητικό 4178

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω από σχετικό εγχειρίδιο του ΤΕΕ:

 

".....Εάν δεν προσκομίζεται η παραίτηση του πρώτου μηχανικού, ο ενδιαφερόμενος ιδιοκτήτης πρέπει να αναφέρει τους λόγους που ζητά την αντικατάστασή του. Το ΤΕΕ κοινοποιεί στον πρώτο μηχανικό το αίτημα αντικατάστασης, με το οποίο ζητά σχετική ενημέρωση και προχωρεί στην αντικατάσταση, εφόσον  ο μηχανικός δεν προβάλει ειδικούς λόγους που μπορεί να συντρέχουν κατά περίπτωση. Η διαδικασία αυτή είναι απαραίτητη για την διασφάλιση όλων των εμπλεκομένων από μελλοντικά προβλήματα.....".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η δηλωση παραιτησης του μηχανικου πρεπει υποχρεωτικα να εχει γνησιο υπογραφης πριν κατατεθει στο ΤΕΕ?

Ρωταω γιατι στα δικαιολογητικα που αναφερονται στο εγχειριδιο χρησης ΤΕΕ μιλαει για "ΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ" του πρωτου μηχανικου και ΥΠΕΥΘΥΝΗ δηλωση ιδιοκτητη και νεου μηχανικου...

Δηλαδη τα διαχωριζει. 

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Οκ, απλα επειδη με ρωτησε πελατης και διαβαζοντας το εγχειριδιο χρησης ΤΕΕ δεν ειμαι σε θεση να του απαντησω με 100% σιγουρια...

Προφανως ειναι κατοχυρωμενος και ο πελατης και ο νεος μηχανικος οταν υπαρχει γνησιο υπογραφης...

Link to comment
Share on other sites

Η δηλωση παραιτησης του μηχανικου πρεπει υποχρεωτικα να εχει γνησιο υπογραφης πριν κατατεθει στο ΤΕΕ? ΟΧΙ

Ρωταω γιατι στα δικαιολογητικα που αναφερονται στο εγχειριδιο χρησης ΤΕΕ μιλαει για "ΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ" του πρωτου μηχανικου και ΥΠΕΥΘΥΝΗ δηλωση ιδιοκτητη και νεου μηχανικου...ΝΑΙ

Δηλαδη τα διαχωριζει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

συμμετέχω μαζί με έναν συνάδελφο στη νομιμοποίηση του σκελετού μιας οικοδομής και κάποιων μικροπαραβάσεων.

Αυτός έχει αναλάβει το στατικό κομμάτι και εγώ την ευθύνη για την έκδοση της άδειας.

Η υπαγωγή έγινε από αυτόν με εμένα ως δεύτερο μηχανικό,πληρώθηκε το παράβολο, υπέβαλα φάκελο,προχώρησα αλλά ο συνάδελφος έχει καθυστερήσει τραγικά τη μελέτη του με αποτέλεσμα να έρθουν σε κόντρα με την επιτροπή της οικοδομής και να καταστήσουν άκυρη τη σύμβαση μαζί του, με εξώδικο.Τώρα θα ορίσουν άλλον μηχανικό στη θέση του.Θα ακολουθήσουν τη διαδικασία για αλλαγή διαχειριστή της δήλωσης.

Το θέμα είναι αν ο πρώτος μηχανικός δεν συναινέσει στην αλλαγή και το ΤΕΕ δεν την κάνει, τι γίνεται με την προθεσμία για την άδεια.

Εγώ προχωράω στην έκδοσή της με τον καινούριο, αλλά πως θα ανεβάσω τις μελέτες στο σύστημα?

Η υπηρεσία βλέποντας το πληρωμένο παράβολο του ιδιοκτήτη,θα μου ζητήσει τίποτε άλλο?

Εγώ μπορώ να χειριστώ τη δήλωση ως συμμετέχων μηχανικός?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας

yian
Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.