Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΗ Σημείωμα κατάθεσης εισφορών


Recommended Posts

ΚΗ’ Ψήφισμα
Για νέες οικοδομές υπολογίζεται επί του προϋπολογισμού με κλιμάκωση ως ακολούθως:

 

Για το τμήμα του προϋπολογισμού    0     -  58,5     Ευρώ   0%   

Για το τμήμα του προϋπολογισμού  58,5  -  147      Ευρώ   0,5%

Για το τμήμα του προϋπολογισμού  147   -  293      Ευρώ   1,0%

Για το τμήμα του προϋπολογισμού  293   -  587      Ευρώ   1.5%

Για το τμήμα του προϋπολογισμού          > 587      Ευρώ   2,0%

 

Στην περίπτωση που έχουμε προσθήκη, αντικατάσταση στέγης, διαρρύθμιση ή κατεδάφιση το ΚΗ’ υπολογίζεται επί του συνολικού ποσού του προϋπολογισμού και όχι κλιμακωτά όπως παραπάνω.

 

Το ίδιο ισχύει (δηλ. το ΚΗ’ υπολογίζεται επί του συνολικού ποσού του προϋπολογισμού ) και για τις περιπτώσεις αναλυτικού προϋπολογισμού όπου έχουμε τσεκάρει μια από τις ακόλουθες επιλογές : «Επισκευές υπαρχόντων κτιρίων», «Διαρρυθμίσεις υπαρχόντων κτιρίων», «Αναθεώρηση οικοδομικής αδείας», «Δεξαμενές νερού», «Βόθροι και λοιπά φρέατα», «Ξύλινη Στέγη», «Άλλες κατασκευές (όψεις, πινακίδες, πέργκολες, κιόσκια κλπ)».

 

Αν υπάρχει ποσοστό του ΚΗ' που πάει στον Δήμο αυτό αφαιρείται από το εμφανιζόμενο ποσό ως «ΚΗ’ Ψήφισμα»  και προστίθεται στην «Εισφορά υπέρ του Δήμου».

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ σ' ευχαριστώ για την άκρως ολοκληρωμένη απάντησή σου. Αυτά που μπορώ να τα βρώ, γιατί στην ΥΔομμ της περιοχής μου....... ζητούν ακριβή στοιχεία......με ΦΕΚ και τα σχετικά.

Το πρόγραμμα αμοιβών, μου τα δίνει έτοιμα και απλά δεν είχα ασχοληθεί, μόνο πολύ παλιά γύρω στο 1998 που τα υπολόγιζα στο χέρι τα φορολογικά, αλλά δεν τα θυμάμαι καθόλου. Τώρα ζητούν αποδεικτικά στοιχεία!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1)Το ποσοστό της άδειας δόμησης για την εφορία μπορώ να το πληρώσω στην εφορία της έδρας μου ή πρέπει να το πληρώσω στην εφορία που υπάγεται το έργο;

2) Στην εφορία μπορώ να πληρώσω και το ποσοστό υπέρ Δήμου ή πρέπει να πάω στο Δήμο του έργου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε στη ΔΟΥ σχετικά με γραμμάτια συμψηφισμού -έτσι λέγονται -και πιστεύω ότι συνεχίζει να γίνεται

 μέχρι και το 2012 που έβγαζα άδειες για άλλους  Δήμους  πλήρωνα αποκλειστικά και μόνο στη ΔΟΥ της περιοχής μου

(ποτέ και για  οτιδήποτε δεν πήγα σε άλλο Δήμο)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Eπομένως ποσοστό Δήμου και ποσοστό εφορίας πληρώνεται (εαν ισχύει όπως παλιά, θα το ρωτήσω) στην εφορία της έδρας μου ανεξαρτήτως που το έργο θα διεξαχθεί σε άλλο δήμο (σε άλλη περιοχή).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η εισφορά ΚΗ υπέρ Δήμου πληρώνεται στον Ταμείο του Δήμου. Ρώτησε καλύτερα στον έλεγχο των φορολογικών της αρμόδιας Πολεοδομίας γιατί μου έχει τύχει πρόσφατα να πληρώσω το ΚΗ ψήφισμα στην ΔΟΥ και τελικά να το ξαναπληρώσω και στον Δήμο. Γενικά επειδή μετά από που μου συνέβει το έψαξα λιγο περισσότερο,  έχω καταλήξει ότι πρέπει να πληρώνεται στο Ταμείο του Δλημου

Link to comment
Share on other sites

Tελικά στην εφορία της έδρας μου δέχτηκαν να πληρώσω μόνο το ποσοστό της εφορία. Τα υπέρ του Δήμου μου είπαν να πάω στο Δήμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.