Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΗ Σημείωμα κατάθεσης εισφορών


Recommended Posts

To KH' υπολογίζεται από τον προϋπολογισμό των εργασιών του έργου και αφορά τον ιδιοκτήτη και όχι τις αμοιβές ή το μηχανικό.

 

Αντιγράφω από το ίδιο το ψήφισμα :

Επί των κατά την παρ. 1 αδειών επιβάλλεται κράτησις 1% επί του όλου προϋπολογισμού της αξίας των περί ών η άδεια εργασιών βαρύνουσα τον αιτούντα την άδειαν, το προϊόν της οποίας εισάγεται εις τον προϋπολογισμόν του Κράτους και διατίθεται εις το Υπουργείον Ανοικοδομήσεως προς εφαρμογήν της πολιτικής της εκδηλουμένης δια του παρόντος Ψηφίσματος, δια την παρακολούθησιν και τον έλεγχον της τηρήσεως των πολεοδομικών διατάξεων εν γένει, ως και δια την αντιμετώπισιν των εκ της εφαρμογής του παρόντος δαπανών, αποκλειομένης της χορηγήσεως της αδείας προ της καταβολής της κρατήσεως. Της ως άνω κρατήσεως εξαιρούνται αι οικοδομαί αξίας μέχρις είκοσιν εκατομμυρίων δραχμών.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου αφορά τον υπολογισμό για την προσθήκη ορόφου, αφού για εργασίες αποτύπωσης υφισταμένων, προκύπτει προϋπολογισμός ο οποίος "παράγει" και εισφορά ΚΗ ψηφίσματος.

 

Βέβαια αυτό είναι παράλογο και για να γίνει έγκριση της αμοιβής από το σύστημα του ΤΕΕ πρέπει να πάρεις τηλέφωνο.

 

Φαντάσου δηλαδή ότι αν στο αρχείο μου σβήσω τις εργασίες αποτύπωσης, η εισφορά πέφτει κάτω από το 50%.

 

EDIT: Τελικά στο πρόγραμμά μου έπαιρνε τον συνολικό προϋπολογισμό, αν κι είχα δηλώσει ότι είναι αποτύπωση οι περισσότερες επιφάνειες. Έβαλα τον σωστό προϋπολογισμό με το χέρι και διορθώθηκε το πρόβλημα.

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει το ΤΕΕ στο ΚΗ ψήφισμα, δεν το έχω διατυπώσει καλά.

 

Απλά όταν έχεις κάποιες επιφάνειες μόνο για αποτύπωση και κάποιες άλλες για ανέγερση, ο προϋπολογισμός βγαίνει τεράστιος "κατά λάθος" και δεν περνάει στο ΤΕΕ, άρα παίρνεις τηλέφωνο.

 

Με αφορμή αυτό λοιπόν, είχα πελαγώσει γιατί μου έβγαιναν όλα τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Σε μια άδεια αλλαγής χρήσης με επιπλέον διαρρυθμίσεις με αναλυτικό. Το ΚΗ υπολογίζεται ξεχωριστά για το καθένα;

1. Για την αλλαγή χρήσης υπολογίζεται όπως και ο προϋπολογισμός των αμοιβών. Δηλαδή με διαφορά προϋπολογισμών; (οι τιμές είναι ενδεικτικές)

π.χ. για τις αμοιβές 10000ευρώ η προηγούμενη χρήση 15000ευρώ η νέα. Άρα προϋπολογισμός 5000ευρώ.

Για τα φορολογικά 1000ευρώ η προηγουμένη χρήση 1500ευρώ η νέα. Αρά προϋπολογισμός για τα φορολογικά 500ευρώ;

2. Για τις διαρρυθμίσεις με αναλυτικό; πχ 10000ευρώ επιπλέον για τις αμοιβές.

    Για τα φορολογικά τι προϋπολογισμό βάζουμε όταν έχουμε αναλυτικό;

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για τον προϋπολογισμό των φορολογικών βάζω όλο τον αναλυτικό;

και όχι μειωμένο όπως γίνεται με τον συμβατικό;

είναι περίεργο γιατί για μια νέα άδεια οικοδομής τα φορολογικά βγαίνουν πολύ λιγότερα απ' ότι για μια άδεια επισκευής παράδειγμα με αναλυτικό

Πχ. Νέα άδεια για κατάστημα 330τ.μ. προϋπολογισμός για αμοιβές 30000ευρω και για φορολογικά 11000

      Για επισκευή-διαρρύθμιση με αναλυτικό 30000ευρώ να έχουμε τον ίδιο προϋπολογισμό και για τις αμοιβές και για τα φορολογικά 30000 μου φαίνεται υπερβολικό.

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Σε μια άδεια αλλαγής χρήσης με επιπλέον διαρρυθμίσεις με αναλυτικό. Το ΚΗ υπολογίζεται ξεχωριστά για το καθένα;

Για τα φορολογικά 1000ευρώ η προηγουμένη χρήση 1500ευρώ η νέα. Αρά προϋπολογισμός για τα φορολογικά 500ευρώ;

2. Για τις διαρρυθμίσεις με αναλυτικό; πχ 10000ευρώ επιπλέον για τις αμοιβές.

    Για τα φορολογικά τι προϋπολογισμό βάζουμε όταν έχουμε αναλυτικό;TA K;OKKINA

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφοι μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα σημείωμα εισφορών σημερινό- μετά απο όλες τις καταργήσεις-.

Οι εισφορές νομιζω, πρέπει να είναι

  1. Εισφορα ΚΗ ψηφισματος
  2. Δήμου
  3. Παραβολο δημοσιου
  4. Παραβολο ν.1041/80
  5. ΟΓΑ επι παραβολου

Τα υπολοιπα εχουν καταργηθει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πληρώνω και υπερ ΤΕΕ (ΚΑΕ 82645) το οποίο είναι 0,025 % επί του προυπολογισμού. Τα άλλα έχουν καταργηθεί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.