Μετάβαση στο περιεχόμενο

Oι νέες υποχρεώσεις των ιδιοκτητών ακινήτων για το ενεργειακό πιστοποιητικό


Engineer

Recommended Posts

...

Ρητορική η ερώτηση όπως και να χει.

Θα σε παρακαλούσα τότε να αποφεύγεις τις ρητορικές ερωτήσεις με παράθεση του ονόματος μου ειδικά όταν υπαρχει σφαγή και αντιπαραθέσεις για το θέμα.

 

Ειδικά αν δεν έχω ισχυριστεί εγώ κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ, σεβαστό.

Χάριν ταχύτητας το έκανα, από κινητό δεν έχω μεγάλη ευχέρεια κινήσεων.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το θεμα εν παση περιπτωση δεν μπορω να καταλαβω. Άλλος τα κανει με 50 άλλος με 100 άλλος με 400.. Οτι νομίζει ο καθενας ελεύθερη διαπραγμάτευση δεν εχουμε; Αφου απο τι στιγμη που νομικά δεν διώκεται για κατι ποιο το προβλημα σας;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δόθηκε παράταση (3η στην σειρά.....) στην απαίτηση του Νόμου για εξετάσεις των Εν. Επιθεωρητών , γιατί να μην δοθεί παράταση και στην εφαρμογή του Νόμου για έκδοση ΠΕΑ στα κάτω των 50m²????......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ότι δόθηκε 3η παράταση στους Ε.Ε. δεν είναι γελοίο ? Κατάντια, σωστά ζητάει παρατάσεις ο Παραδιάς, δεν διαφέρει η λογική του απο κάποιων συναδέλφων

Edited by antboton
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω κι' εγώ......  Ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του...... 

 

Υ.Γ.

Ο χαρακτηρισμός "γελοίο" είναι πολύ ήπιος..... Δίνονται παρατάσεις σε "ανοικτή" ημερομηνία......

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε αυτό το post που βρήκατε έγραφα ότι κάνω ΠΕΑ και για κάτω από 100 €. Ρε terry δεν σου λέω να ζητήσεις συγνώμη. Να παραδεχτείς τουλάχιστον ότι ποτέ δεν έγραψα ότι κάνω ΠΕΑ για 50 €.

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχε σόου στον ΣΚΑΙ με Παραδιά και Αυτιά.... Ο Αυτιάς να λέει "νέο χαράτσι για ακίνητα" και ο Παραδιάς να προσπαθεί να τον συγκρατήσει. Το είχαν στίσει πολύ καλά το σκετς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγνώμη για την ανάσταση του θέματος....αλλά ψάχνω να βρω που λέει σε κάποιον νέο νόμο ότι θα ξεκινήσουν οι επιθεωρήσεις θέρμανσης και κλιματισμού από 1.1.2016 ? 

 

Επίσης που γράφει για υποχρεωτική αναγραφή στις αγγελίες της ενεργειακής κατηγορίας ?

 

Ακόμη και για το κάτω των 50 τ.μ. , νόμος του 2013 το λέει. 

 

Το μόνο που ψηφίστηκε τώρα είναι :

- η υποχρέωση ΠΕΑ στις μισθώσεις και....δεν ξέρω αν έχει αλλάξει το σύστημα στο ταξις

- η παράταση των εξετάσεων.

 

Χάνω κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ότι στο ίδιο άρθρο (άρθρο 23 του ν. 4351/2015 (ΦΕΚ Α' 164/04-12-2015), όπου ορίζεται ότι <<...Από την 1η Ιουλίου 2016 διαγράφονται αυτοδίκαια από το Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών και απολύουν τη δυνατότητα άσκησης της δραστηριότητας οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές που δεν έχουν υποβάλει Πιστοποιητικό Επιτυχούς Εξέτασης.>> παρ. 1 του άρθρου), με βάση την παράγραφο 2, καταργείται πλέον η παράγραφος 4 του άρθρου 16 του ν. 4122/2013 (ΦΕΚ Α΄ 42/2013).

Η εν λόγω παράγραφος, όριζε ότι: <<4. Από την 1.1.2014 και εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις υποχρεωτικής διενέργειας επιθεώρησης συστήματος θέρμανσης ή κλιματισμού των άρθρων 14 και 15, για την έκδοση ΠΕΑ απαιτείται η προσκόμιση της Έκθεσης Επιθεώρησης του Συστήματος Θέρμανσης ή Κλιματισμού>>.

 

Η υποχρέωση αναγραφής της ενεργειακής κατηγορίας, για όποια κτίρια απαιτείται η έκδοση, και εφόσον διαθέτουν ΠΕΑ, των προς πώληση ή μίσθωση ακινήτων σε όλες τις εμπορικές διαφημίσεις (π.χ. αγγελίες), ορίζονταν ήδη με την παρ. 4 του άρθρου 12 του ν. 4122/2013. Υποτίθεται πως, με το νέο νόμο, δεν θα γίνονταν δεκτές διαφημίσεις χωρίς την αναγραφή της ενεργ. κατηγορίας και αν διαπιστωνόταν παράβαση θα υπήρχαν πρόστιμα στην εταιρεία. Το έφαγε η μαρμάγκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.