Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική σκάλα. Μετράει σε δόμηση, όγκο;


Recommended Posts

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΛΥ. Τελικα μετραει μια φορα και μπορεις περα του 0.90 να μην το μετρησεις στη δομηση. το ιδιο και το πλατυσκαλο. αφηνεις ενα διαδρομο 0,90 μεχρι την εισοδο και το υπολοιπο εξωστης. Βεβαια αν πεσεις σε καποιον συναδελφο στην πολεοδομια που δεν το δεχτει τοτε ξανα ολα απο την αρχη. Οποτε για να κερδισεις 1,5 τμ δεν αξιζει. Τωρα για ογκο μετραει μια φορα??? μαλλον μονο ισογειο και ισως το παραληλογραμμο απο την σκαλα και κατω (με βαθος το πλατοσ της σκαλας). Ειναι καινουργια περιοχη ενταγμενη το 2000. Για πληθ. δεν ξερω.

Δειτε ομως και εμπροσ στο μπαλκονι!!!! Ηταν θεμα συζητησης στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΛΥ. Τελικα μετραει μια φορα και μπορεις περα του 0.90 να μην το μετρησεις στη δομηση. το ιδιο και το πλατυσκαλο. αφηνεις ενα διαδρομο 0,90 μεχρι την εισοδο και το υπολοιπο εξωστης. Βεβαια αν πεσεις σε καποιον συναδελφο στην πολεοδομια που δεν το δεχτει τοτε ξανα ολα απο την αρχη. Οποτε για να κερδισεις 1,5 τμ δεν αξιζει. Τωρα για ογκο μετραει μια φορα??? μαλλον μονο ισογειο και ισως το παραληλογραμμο απο την σκαλα και κατω (με βαθος το πλατοσ της σκαλας). Ειναι καινουργια περιοχη ενταγμενη το 2000. Για πληθ. δεν ξερω.

Δειτε ομως και εμπροσ στο μπαλκονι!!!! Ηταν θεμα συζητησης στο φορουμ.

skala_kai_hy_135.doc

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω. Τα μικρα κενα στο πλαι θα μπουνε σαν η/υ? Απο μονα τους δεν πληρουν προυποθεσεις. Δεν ξεκαθαριζεται στο φορουμ αο τους συναδελφους. Εμαθε κανενας απο πολεοδομια?

Και παλι, ευχαριστω πολυ για την συμμετοχη σας!!!

mpalkoni_174.doc

mpalkoni_218.doc

mpalkoni_170.doc

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι σήμερα ήμουν σίγουρος πως δεν μετράνε στην δόμηση αλλά μόνο στην κάλυψη (και στον συμβατικό για τις αμοιβές) ..

 

 

Κοιτάξτε το άρθρο 14 - χαμηλά κτίρια

 

Ποιο το νόημα τότε να κάνεις "ανοικτη" σκάλα ??

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τον εξώστη: Η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει τίποτε σε εκείνα τα κενά (δεν είναι, δηλαδή, ούτε Η/Υ) απλά η επιφάνεια του κάτω ορόφου είναι εξολοκλήρου Η/Υ και επάνω μόνο εξώστης. Αν δεν υπήρχε ο εξώστης αυτός, τότε ο Η/Υ θα ήταν διώροφος, κάτι που επιτρέπεται κανονικά, και φυσικά μετράει μία φορά, και όχι δύο.

 

Αναφορικά με τη σκάλα, υπάρχει κάτι ενδιαφέρον: Στην πολεοδομία μου, υπάρχει μία διαμάχη μεταξύ ελεγκτών σχετικά με το αν σε περίπτωση που γίνει εξωτερικό κλιμακοστάσιο, αλλά σε Ημιυπαίθριο, μετράει ή όχι στη Δόμηση. Οι μισοί ισχυρίζονται ότι μετράει, από τη στιγμή που είναι κύριο κλιμακοστάσιο. Οι άλλοι μισοί υποστηρίζουν ότι από τη στιγμή που είναι σε Ημιυπαίθριο, και μάλιστα ο ΓΟΚ αναφέρει ότι ο Η/Υ μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη μετακίνηση ή προσωρινή παραμονή, καθώς επίσης και ότι μπορεί να φέρει και σκαλοπάτια στο εσωτερικό του, δεν μετράει στη Δόμηση! Αυτό, βέβαια, πάντα σε περίπτωση που το κλιμακοστάσιο είναι Η/Υ (υποστυλώματα στις γωνίες και στεγασμένο επάνω).

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση, γενικότερη. Δε μετράνες ΟΛΕΣ οι εξωτερικές σκάλες. Αν η σκάλα σε ανεβάζει μέχρι 1.5μ (θεωρώντας πως το φυσικό έδαφος από κάτω είναι επίπεδο)., τότε πετιέται έξω από τη δόμηση/κάλυψη. Αν πάλι το έδαφος έχει μια κλίση ευνοϊκή (δηλαδή ανεβαίνει όσο ανεβαίνει η σκάλα), τότε πάλι μπορείς να γλυτώσεις. Θέλει λίγη δουλειά, και λίγο μπαλαμούτι ενδεχομένως. Όχι ότι γλυτώνουν όλες οι περιπτώσεις, αλλά αρκετές είναι δυνατόν να μελετηθούν κατ' αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση, γενικότερη. Δε μετράνες ΟΛΕΣ οι εξωτερικές σκάλες. Αν η σκάλα σε ανεβάζει μέχρι 1.5μ (θεωρώντας πως το φυσικό έδαφος από κάτω είναι επίπεδο)., τότε πετιέται έξω από τη δόμηση/κάλυψη. Αν πάλι το έδαφος έχει μια κλίση ευνοϊκή (δηλαδή ανεβαίνει όσο ανεβαίνει η σκάλα), τότε πάλι μπορείς να γλυτώσεις. Θέλει λίγη δουλειά, και λίγο μπαλαμούτι ενδεχομένως. Όχι ότι γλυτώνουν όλες οι περιπτώσεις, αλλά αρκετές είναι δυνατόν να μελετηθούν κατ' αυτό τον τρόπο.

 

Συμφωνώ και επιχειρηματολογώ:

 

1) Ποιο το νόημα τότε να κάνεις "ανοικτη" σκάλα ?? (όπως είπε ο chronism)

 

2) Διαμόρφωση μέχρι 1.5μ μπορείς να κάνεις οπουδήποτε στον περιβάλλοντα χώρο και να μην "προσμετράει". Γιατί να μετρήσει όταν είναι σε επαφή με το κτήριο;

 

3) Κατά την γνώμη μου το ερώτημα είναι αν μετράει στην κάλυψη και στον όγκο

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, για να ξερετε αν σας τυχει.

Μετα απο ερωτημα στο γραφειο του ΓΟΚ στο Τνημα Κεντρικης Μακεδονιας του ΤΕΕ πηρα την εξης απαντηση.

Υποψην οτι εγω δεν εχω πλακα στην οροφη του 1ου οροφου (αυτο που ενωνεται με τα υποστηλωματα), αλλα περγκολα.

Δεν ειναι Υ/Η ο χωρος του ισογειου αναμεσα στα υποστηλωματα, και ουτε μετραει στον οροφο σαν Η/Υ το πλεον του εξωστη. Αρα το υπογειο μου σταματα πριν τα υποστηλωματα, και το δειχνω σαν περγκολα. Στον πρωτο οροφο μονο εξωστη.

Τωρα δεν ξερω αν αντι για περγκολα ηταν συμπαγης πλακα. Δεν επεμενα πολυ γιατι ειχε πολλους συναδελφους οι οποιοι μπορει να μην προλαβαιναν να εξυπηρετηθουν σημερα.

Οσον αφορα τον ογκο της σκαλας και τη δομηση, μετραει απο την σκαλα και κατω αν υποθεσουμε οτι βλεπουμε σε οψη την σκαλα. Δομηση μετραει κανονικα (εντος σχεδιου).

Ευχαριστω για τις απαντησεις ολους σας.

 

Σημειωτεον οτι η συναδελφος στο ΤΕΕ ηταν μεχρι προτεινος στην Πολεοδομια στις πληροφοριες του ΓΟΚ οποτε ηταν η καθολα αρμοδια να μου απαντησει!

Link to comment
Share on other sites

Εδω στη Λευκαδα στους οικισμους (ειναι ολοι κατω των 2000 κατοικων) δε μετραει καθολου η εξωτερικη σκαλα. Εξαλου ολα σχεδον τα σπιτια εξωτερικες σκαλες εχουν, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων. Δε νομιζω να ισχυει ειδικο καθεστως εδω. Στα χαμηλα κτηρια δεν μπορουν να υπαχθουν διοτι μεγιστο υψος εχουμε τα 7,5 μετρα συνηθως.

 

 

 

 

 

Παντως εγω απο τον ΓΟΚ οπως τον ερμηνευω δεν μετρανε. Στο αρθρο 14 λεει:

"Α. προσμετρουνται:

α) οι επιφανειες των στεγασμενων και κλειστων απ' ολες τις πλευρες χωρων του κτιριου....

 

γ)οι ακαλυπτες επιφανειες με διασταση μικροτερη απο 1,20μ."

 

 

Αφου στο "Α.προσμετρουνται" γραφει γενικα οτι οι κλειστοι και στεγασμενοι χωροι προσμετρουνται συνεχιζει στο "Β.δεν προσμετρουνται" και εξαιρει καποιους απο τους στεγασμενους και κλειστους χωρους. Στο "δεν προσμετρουνται" γραφει οτιδηποτε δεν προσμετραται απο τους κλειστους χωρους. Απο τους ανοικτους δεν γραφει γιατι πολυ απλα εννοειται οτι δεν προσμετρουνται οι ανοικτοι και ακαλυπτοι απο το "Α. προσμετρουνται".

Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.

 

Βεβαιως δε θα τα βαλω με την γενικως ασαφή ελληνικη νομοθεσια και ειδικα με το ΓΟΚ που εμενα προσωπικα μου θυμίζει χρησμό της Πυθίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.