Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τρύπα στην πλάκα γιά τζάκι


netmind

Recommended Posts

Γειά σας,

Θα ήθελα να υποβάλλω τα εξής ερωτήματα:

 

Μένω στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας και σκοπεύω να τοποθετήσω τζάκι.

Γιά να γίνει η τρύπα της καπνοδόχου στην πλάκα απαιτείται αδεια απο πολεοδομία και μελέτη μηχανικου? Μπορεί να τρυπηθεί η πλάκα χωρίς να πειραχτούν τα σίδερα? Το τρύπημα της πλάκας μπορεί πράγματι να επιφέρει κάποιο πρόβλημα?

Αν κάποιος από τους συνιδιοκτήτες έχει αντίρρηση (λόγω πείσματος) τι γίνεται, με καλύπτει η τυχόν άδεια ή πρέπει και να συμφωνήσουν ολοι?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Απευθυνθείτε σε κάποιο Μηχανικό ο οποίος θα δει που ακριβώς θέλετε να τρυπήσετε για να σας πει εάν αυτό θα είναι ασφαλές ή όχι. Φυσικά και θα χρειαστεί να κοπούν κάποια σίδερα!

Link to comment
Share on other sites

ακόμα καλύτερα στο μηχανικό που έβγαλε την άδεια και έχει μελετήσει υπογράψει τα στατικά του κτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

μονο λογω πεισματος μπορει καποιος συνιδιοκτητης να εχει αντιρηση;

αλλος λογος δηλαδη δεν υφισταται;

 

πηγαινε σε καποιον πολιτικο μηχανικο (και ελπιζω να πανε και οι συνιδιοκτητες σου...)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως θα χρειαστείς άδεια πολεοδομίας και μπορεί αν η τρύπα του τζακιού που θέλεις είναι μεγάλη να χρειαστείς και στατική μελέτη. (δεν είμαι σίγουρος για το δεύτερο μέρος)

Η γνώμη μου είναι πως υπάρχουνε και άλλα τζάκια που δεν χρειάζονται καπνοδόχο και το αποτέλεσμα να είναι εξίσου καλό και στο τέλος της ημέρας ούτε καυσόξυλα θα χρειαστείς ουτε τόπο να τα φυλάξεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Μιχάελο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ενα τζακι στο σπίτι μου μου εκτος οτι μυρίζει καθε φορα που πάω να το ανάψω φέρνει κρυο αερα απο την κατω πλευρα του. Όπως θα δειτε στις φωτογραφιες εκει κατω μεταξυ τζακιου και μαρμάρου φερνει αερα κρυο. Το τζακι ειναι στο εξωτερικο τοιχο του διαμερισματος.

Τί μπορω να βαλω για να το κλεισω εκει και να μη φερνει αερα;

 

post-39-131887232089_thumb.jpg

post-39-131887232114_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τζακι. Τα σχεδια του διαμερισματος μου δεν εχουν ανοιγμα για τζακι. ομως εγω αγορασα το διαμερισμα με το τζακι να υπαρχει. Ειναι αυτο παρανομο? Ολα τα διαμερισματα εχουν το ιδιο προβλημα με εμενα. Αυτο πριν 25 χρονια και τον προηγουμενο χρονο εμαθα οτι ισως ειμαστε παρανομοι.

Τα αγορασαμε ετοιμα κατασκευασμενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.