Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση σε βάθος -4.00 μ. χωρίς υπόγειο;


 
NTaK

Recommended Posts

Μπορεί μια εκτίμηση κάνω και δεν έχω πολύ εμπειρία με τις τιμές.

Απλά είναι 30 τμ πυλωτής και υπογείου παραπάνω. Πόσο εκτιμάς ότι είναι το κόστος;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, modigliani said:

Μπορεί μια εκτίμηση κάνω και δεν έχω πολύ εμπειρία με τις τιμές.

Απλά είναι 30 τμ πυλωτής και υπογείου παραπάνω. Πόσο εκτιμάς ότι είναι το κόστος;

Κάνε μια επιμετρηση τα παραπάνω κυβικά που έχεις εκσκαφή και σκυροδέτηση.Θεωρω πάντως σώφρων να θεμελειωσεις στην ίδια στάθμη.Η γνώμη μου.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου είναι αν θεμελιώνοντας στην ίδια στάθμη σημαίνει ότι πρέπει αναγκαστικά να αυξήσω την πυλωτή και το υπόγειο προκειμένου να περιλαμβάνει και τα υποστυλώματα των ημιυπαιθρίων ή υπάρχει κάποιος πιο οικονομικός τρόπος που να είναι στατικά αποδεκτός; 

Link to comment
Share on other sites

Ανισόσταθμη θεμελίωση γίνεται σε περίπτωση που το υπόγειο δεν καταλαμβάνει όλη την έκταση της κάτοψης του υπέργειου ορόφου. Να πούμε εδώ ότι δεν υπάρχει κανονισμός, ΕΑΚ-ΕΚΩΣ-EC2-8, που να απαγορεύει την ύπαρξη ανισόσταθμης θεμελίωσης, αλλά σαφώς προτείνεται αυτό που έγραψε και ο KF πιο πριν. Αν έχω καταλάβει καλά, διόρθωσε με αν όχι, εσύ έχεις το αντίθετο με βάση τα σχέδια που ανέβασες: υπόγειο και πιλωτή που καταλαμβάνουν μεγαλύτερο μέρος σε κάτοψη σε σύγκριση με τους ανώτερους υπέργειους ορόφους που σημειώνουν εσοχή. Αν είναι έτσι , γιατί συζητάμε για ανισόσταθμη θεμελίωση?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν απαγορεύεται, εγω θα θεμελιωνα τους Η/Υ με μεμονωμένα πέδια στη σταθμη οροφης υπογειου και θα τα ενωνα με συνδετήρια με τα τοιχεία υπογείου. Αυτό ομως απαιτεί γνώση των εδαφικών συνθηκών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Ναι psirogianni το υπόγειο και η πυλωτή έχουν μεγαλύτερο εμβαδό σε σχέση με τους υπέργειους ορόφους. Ουσιαστικά κάνοντας το μικρότερο υπόγειο που προτείνω  εγκιβωτίζεις τα τοιχία που αναλαμβάνουν το σύνολο της ροπής.  Τα υποστυλώματα των η.χ. εχουν σχεδον μηδενικές ροπές αφού συνδέονται  απευθείας στην πλάκα του ορόφου.  Οπότε βλέπω τις εξής εναλλακτικές αλλά δε ξέρω ποια είναι η καλύτερη ή ποια συνηθίζεται πιο πολύ.

Να κάνω αυτό που λες banskoboy αλλά επειδή θα βρίσκομαι στα μπάζα του υπογείου αλλά και επειδή αν θεμελιωσω επιφανειακά θα έχω ωθήσεις γαιών στα τοιχία του υπογείου λόγω του επιπλέον φορτίου από τα υποστυλώματα  να κατέβω   με σκυρόδεμα καθαριότητας  σε  τέτοια στάθμη ούτως ώστε οι επιφάνειες θεμελίωσης να έχουν γωνία μικρότερη των 30 όπως  έστειλα και σε σκίτσο στο πρώτο μέιλ. Συνηθίζεται  όμως κάτι τέτοιο;

Ίσως θα ήταν καλύτερα να κατεβάσω τα υποστυλώματα μου μέχρι  την κοιτόστρωση  δηλαδή στη στάθμη -3,00 να τα θεμελιώσω με μεμονωμένα πέδιλα και να τα ενώσω με την κοιτόστρωση με συνδετήρια δοκάρια. Η πάκτωση των υποστυλωμάτων    στην οροφή του υπογείου μέσω ζεύγους οριζοντίων δυνάμεων που αναπτύσσονται στην οροφή του υπογείου και στην εσωτερική εσχάρα συνδετήριων δοκών δεν είναι απαραίτητη αφού τα υποστυλώματα δε λαμβάνουν σεισμό. Θεωρείτε ότι είναι καλύτερο να συνδέσω τα υποστυλώματα και με την οροφή του υπογείου στη στάθμη 0,00 με δοκάρια; Δε θα ήθελα σε καμμιά περίπτωση  να αυξήσω το εμβαδό του δαπέδου της πυλωτή και δε βλέπω να υπάρχει κάποιος λόγος στατικά να το κάνω.


 [pm1] H.X

Edited by modigliani
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.