Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση χωρίς μαθήματα...


EliMeli

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

#Εκτος θεματος αλλα δεν κρατιεμαι:

 

Εσυ Δημητρης18 που σπουδασες στην Αγγλια και οχι στην προβληματικη

Ελλαδα με τις αντιγραφες και τις πλαστογραφιες εισαι μερος του προβληματος

μιας και προεβεις σε πλαστρογραφια επι χρημασι. Επαναλαμβανω οι ενεργειες

σου δειχνουν οτι η νοοτροπια σου ειναι ακρως ελληνικη και αν σε επαιρνε

στην Αγγλια τα ιδια και χειροτερα θα εκανες...

 

ΥΓ. ΤΕΙ Ηλεκτρολογιας/Ηλεκτρονικης ο θεος να σε φυλαει με ΜΟ αποφοιτητης 7 χρονια...

 

Εγώ εργασίες έκανα για άλλους από το Λύκειο. Αν μπορούσα να το κάνω και εδώ πάνω θα το έκανα. Όσο υπάρχει ζητήση φίλε θα υπάρχει και προσφορά. Τώρα τι θα έπρεπε να έχω τύψεις δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Σκληρο,κυνικο αλλα ρεαλιστικο. Απλα επειδη σε μερικα ποστ

εμφανιστηκες λιγο υπερανω αγγλοσπουδαστος γαρ εχασες αυτο

το "πλεονεκτημα" σου με την καθαρα ελληνικη νοοτροπια ;)

 

Προσφατα μου προσεφεραν 500 ευρω για διπλωματικη που ηταν

δουλεια 2-3 βδομαδων αλλα αρνηθηκα,το θεωρω ανηθικο και

ισως επικινδυνο για αυτον που θα λουστει την αμαθεια του

μελλοντικου μηχανικου η εστω αποφοιτου...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αν δεν θέλει να μάθει ο άλλος με το ζόρι? Ούτως η άλλως οι περισσότεροι εργοδότες ούτε που υπολογίζουν τι πτυχίο ή βαθμό έχεις. Εγώ δεν βρίσκω κάτι λάθος στο να ικανοποιείς την ματαιοδοξία κάποιων που νομίζουν επειδή θα πάρουν ένα πτυχίο θα κάνουν κάτι στην ζωή τους... Τέσπα πολύ ξεφύγαμε αλλά φιλικη συμβουλή μου είναι συμπεράσματα να μην βγάζεις ποτέ για εναν άνθρωπο τόσο εύκολα..

Link to comment
Share on other sites

...

Αμήχανε έχεις δει ποτέ τι προτζεκτ πέρνουν 10 σε ΤΕΙ? Απαλακτική δική μου εργασία 2ου έτους θα γίνει διπλωματική τι άλλο να σου πω...

Πάω πάσσο, εδώ με έπιασες.

Αν και στό παρελθόν είχα γνωστούς πού ήταν τει, τέτοιες λεπτομέρειες

δεν ξέρω, ούτε από τα πρότζεκτ τους ούτε πώς τούς βαθμολογούν.

 

Αν εσύ είσαι second year τότε δεν μπορεις να κανεις thesis των τει, να

βοηθήσεις κάποιον φίλο σου ίσως. Στα τει έχουν διδαχθεί όλα τους τα

μαθήματα και ΜΕΤΑ κανουν την πτυχιακή τους. Εσυ στη μέση του

δευτέρου έτους ούτε τα μισά από τό πρόγραμμά σου.

πχ ξέρεις εσύ ο δευτεροετής τί είναι COFDM?

(συγκρότημα, τραγουδίστρια γκόμενα, ποτό, τί?) Θα το διδαχθεις στο

3ο ετος, υπομονή...

 

Αν είχες τό MEng σου τότε ίσως και να μπορούσες να βοηθήσεις σε

κάποιες διπλωματικές τει, όσες θά ήταν κοντά στό αντικείμενό σου

και μονον στο θεωρητικό και documentation/presentation κομμάτι.

 

Γιά τήν ώρα, μάλλον τά παραλές, hardly believable.

 

Να πούμε εδώ μιάς και ασχολούμαστε με διπλωματικές και ΠΡΙΝ

αποφανθούμε εμείς οι καραπροφέσσορες ότι η x εργασία είναι πιό

εύκολη από τήν y, ότι δεν γνωρίζουμε από που αρχισε ο φοιτητής

που την ανέλαβε και τι του δόθηκε έτοιμο.

Αλλος μπορεί να ξεκίνησε από το 0 γιά να πάει στο 100 (οπότε δύσκολη)

και άλλος από το 80 για να πάει στο 100 (οπότε εύκολη).

 

 

Οι εργασίες/projects είναι βιλαέτια τών καθηγητών και μόνον

αυτοί τίς κάνουν εύκολες, έτσι και έτσι, ή δύσκολες.

.

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα συμπεράσματα βγάζεις αμήχανε! Κακό πράμα αυτό καθότι ούτε καν ανέφερα αν είμαι 2ο έτος,3ο ή αν τελιώνω! Επίσης σιγά μη θέλω μαστερ για να κάνω διπλωματική για ΤΕΙ!!! Btw Ημμυ ΕΜΠ είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, η πτυχιακή του ΤΕΙ είναι σαν 4 σελίδες άσκηση στο νόμο του Ohm. Και φυσικά με 2ώρο διάβασμα περνάς κάθε εξεταστική.

Για αυτό και στα ΤΕΙ μηχανικών το ποσοστό αποφοίτησης είναι 20-30%, επειδή είναι πολύ εύκολα και βαριούνται να γράψουν.

 

Τι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτραπεί να προσθέσω κι εγώ ένα λιθαράκι στην συζήτηση.

 

Είναι μεγάλο θέμα αυτό που θίγετε και ως απόφοιτος ελληνικού και αγγλικού πανεπιστημίου μπορώ να πω ότι και οι δύο πλευρές λίγο έως πολύ έχετε τα δίκια σας. Εξαρτάται την περίπτωση.

 

Τα ελληνικά ΑΕΙ, ΤΕΙ δεν έχουν συνέπεια ως προς το επίπεδότους. Δεν υπάρχει ουσιαστική αξιολόγηση. Ο καθένας καθηγητής πράττει όπως θεωρεί αυτός ότι είναι σωστό να διδαχθεί η ύλη του. Υπάρχουν περιπτώσεις που ρίχνουν το επίπεδο αλλά η αίσθηση που έχω είναι πως γενικά είναι αδικαιολογήτως δύσκολα. Η ανοχή σε αντιγραφές, κόπιες διπλωματικών κλπ είναι σχετική επίσης αλλά είναι συχνά φαινόμενα. Και αυτό είναι που με εξόργιζε πολλές φορές ήταν οι κομματικές εύνοιες (τα τυχερά που λένε). Σύνηθες επίσης, μαθήματα που κούραζαν αδικαιλόγητα τους φοιτητές (1-2% ποσοστά επιτυχίας). Συμβαίνουν όλα όσα αναφέρθηκαν από όλους τους ανωτέρω. Κάθε ένας από την οπτική γωνία του έχει δίκιο και νομίζω ότι σωστή άποψη διαμορφώνεται αν λάβουμε όλες τις πλευρές υπόψη.

 

Στα αγγλικά πανεπιστήμια είναι αλλιώς (και πιο σωστά κατά την γνώμη μου). Δεν είναι και τόσο δύσκολο να πάρεις πτυχίο με λίγο διάβασμα πριν τις εξεταστικές. Μπορείς να πάρεις λίγο πάνω από την βάση (ένα 40-55% μέσο όρο) και είναι ΟΚ. Αν θες να κοπιάσεις και να είναι πάνω του μετρίου πρέπει να είσαι πιο διαβαστερός, εργασίες στην ώρα τους κλπ. Αλλά μετά δεν βρίσκεις δουλειά αν έχεις Pass ή Lower 2nd Class (κάτω από 55-60%).

 

............Ας γράψω κάτι για το θέμα (για να μην φάω κίτρινη κάρτα). Αυτό που ισχύει για το ΔΟΑΤΑΠ αυτή την στιγμή είναι: BEng+MSc=Ελληνικό Πτυχίο. Από ΤΕΙ μπορείς να κάνεις ένα MSc αλλά μόνο για να πάρεις γνώσεις και να δουλέψεις πάλι ως ΤΕΙτζής.

Link to comment
Share on other sites

............Ας γράψω κάτι για το θέμα (για να μην φάω κίτρινη κάρτα). Αυτό που ισχύει για το ΔΟΑΤΑΠ αυτή την στιγμή είναι: BEng+MSc=Ελληνικό Πτυχίο. Από ΤΕΙ μπορείς να κάνεις ένα MSc αλλά μόνο για να πάρεις γνώσεις και να δουλέψεις πάλι ως ΤΕΙτζής.

 

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις 100%!

 

Κάτι άλλο, το πτυχίο ΤΕΙ στη Βρετανία αναγνωρίζεται σαν BEng. Δηλαδή εγώ, λέμε τώρα, αν γυρίσω κάποτε στην Ελλάδα, μετά απο 40 χρόνια όταν συνταξιοδοτηθούν τα παιδιά της τρώικας, δεν θα μου δώσει το υπερ-διευρυμένο ΤΕΕ δικαιώματα με πτυχίο απο ΤΕΙ, ΜSc, και PhD? Θα είμαι πάλι μηχανικός Τ.Ε.?

 

Δηλαδή θα είναι ο τίτλος μου Δρ. Μηχανικός Πολιτικών Δομικών Έργων Τ.Ε., Μ.Sc., Ph.D? Αστεία πράγματα συμβαίνουνε σε αυτή την χώρα! Στη Βρετανία το πτυχίο μου είναι B.Eng in Civil Engineering και το μεταπτυχιακό μου M.Sc. in Structural Engineering με τα δικαιώματα που ισχύουν εδώ. Και δίχως το διδακτορικό, έχω 420 διδακτικές μονάδες (ECTS) ενώ κάποιος απο πολυτεχνείο χωρίς μεταπτυχιακό 300! Δηλαδή με 720 μονάδες είμαι Τ.Ε.? Ποιός είναι Π.Ε. στην Ελλάδα ρε παιδιά? :D

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι διπλωματούχοι και όσοι έχουν Beng+Meng από ξένα ιδρύματα καθώς και τα κολέγια που δουλεύουν με franchise. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα και το τραγελαφικό του συστήματος. Ακόμα και με 20 Phd, ακόμα και με έδρα στα καλύτερα πανεπιστήμια της Ευρώπης δεν θα λάβεις δικαιώματα Π.Ε. στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.