Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Θα υπάρξει είτε ΦΕΜ , είτε παρακράτηση 20% και τα δύο μαζί δεν γίνεται ή μάλλον γίνεται αλλά δεν προβλέπετε. Το τι αποδίδεται είναι νομίζω σαφές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μας μπερδεψες τωρα....

 

Δλ για μια μελετη που κανω προς ιδιωτη...(πχ χρωματισμος προσοψης..) που δεν παει σε δημοσια υπηρεσια..

 

Πρεπει να πληρωσω ΦΕΜ????

Link to comment
Share on other sites

SOTIRIS

Για επαγγελματία κάνω μια μελέτη, που δεν θα υποβληθεί σε Δ.Υ. προς έγκριση.

1. Παρανομεί ο επαγγελματίας που δεν παρακρατεί το 20%? Εγώ?

2. Αν προκαταβάλλω ΦΕΜ (4%-10%) πρέπει να παρακρατήσει ο πελάτης και το 20%?

Link to comment
Share on other sites

Οι υποχρεώσεις (φορολογικές) οι δκές σας και του πελάτη σας είναι διαφορετικές. Ο πελάτης-υπόχρεος (ατομικη επιχείρηση, εταιρική επιχείρηση, δημόσιο ....) με βάση το άρθρο 58 του ν 238/1994 (όπως αυτό ισχύει μετά την τροποποίησή του με το ν 3842/10) υποχρεούται να παρακρατήσει και με βάση το επόμενο άρθρο (και το μεθεπόμενο) να αποδόσει το παρακρατηθέν. Αν δε το κάνει δικό του πρόβλημα.

Μπορεί εσύ να προκαταβάλεις εξ ιδίων τον ΦΕΜ (τον οποίο θα συμψηφίσεις) αλλά αυτός εφόσον έχει αυτοτελή υποχρέωση νομίζω ότι δεν καλύπτεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ερωτηση συναδελφου που δεν απαντηθηκε απο κανεναν στο γραφειο.

 

γιατι στις εφοριες ζητανε το ΦΕΜ να πληρωνεται εντος 15 ημερων απο την ημερομηνια της ΑΠΥ?

 

Ο συναδελφος εφαγε προσφατα προστιμο γιατι ειπε την αληθεια (υπηρχε διαστημα 30 ημερων απο ΑΠΥ και μερα που πηγε να πληρωσει το ΦΕΜ) και πριν του δεχθουν τη πληρωμη, του κοψανε προστιμο. Ο λογιστης μου που ρωτησα μου ανεφερε την γνωστη υποχρεωση περι πληρωμης πριν την εκδοση της αδειας. Ειδα στο θρεντ αυτο οτι και η μυρι ανεφερε περι 15 ημερων το πολυ διαφορας μεταξυ των 2 ημερομηνιων.

 

Γνωριζει κανεις απο που προκυπτει?

Link to comment
Share on other sites

στην εφορία μου μου είπαν πως δεν υπάρχει προθεσμία για το ΦΕΜ καλό είναι να πληρώνεται στην ίδια χρονιά που κόβεται η απόδειξη

 

το 15 το γράφει το ΤΕΕ και αναφέρεται συγκεκριμένα στην ημερομηνία έκδοσης της εντολής πηρωμής και την ΑΠΥ

(δεν γράφει τη νομοθεσία που το στηρίζει)

 

εγώ τα πληρώνω όλα εντος 15θήμερου να ξεμπερδεύω

 

υγ τα είπαμε δεν κανουμε ερωτήσεις αν δεν μας συμφέρει η απάντηση

 

υγ2 πως του έδωσαν το πρόστιμο; του το έργαψαν κάπου; γράφουν που βασίστηκαν

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ποτε δεν κοιτανε ημερομηνια της ΑΠΥ...

Σημερα πληρωσα ενα ΦΕΜ για 4 ΑΠΥ, η παλιοτερη απο την Οκτωβριο...

Link to comment
Share on other sites

O νόμος (άρθρο 52 ν 2238/1994) γράφει για απόδοση , του φόρου πριν την έκδοση αδείας, πριν την θεώρηση των σχεδίων ή μελετών....

Επομένως ο χρόνος υποβολής της σχετικής δηλώσεως ΦΕΜ είναι θέμα εξακρίβωσης από την ΔΟΥ του πραγματικού γεγονότος και δε νομίζω ότι θα υπεισέλθουν (οι της ΔΟΥ) στην διαδικασία αυτή .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.