Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Ναι βρε συναδελφε....

 

Δλδ εγω αν κανω μια μελετη (πχ αρχιτεκτονικη διαμορφωση κηπου) σε ιδιωτη και παρω 1000Ε, δεν μπορω να ΑΝ ΘΕΛΩ να πληρωσω και 10% ΦΕΜ ??

 

Εγω δεν θα το εκανα...Αλλα οχι οτι ειναι και παρανομο...Ετσι για να ενισχυσω το κρατος βρε αδερφε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είστε σίγουροι οτι δεν απιτείται ΦΕΜ στην περίπτωση που πληρώνεσαι για εργασίες πέραν οικοδομικής άδειας?

Το έχουμε κάπου γραμμένο να το δώ και εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρο...

 

Ριξε μια ματια στο βιβλιο της Μποσκου..

 

 

Όταν καταβάλλεται αμοιβή σε μηχανικό μόνο για την εκπόνηση αρχιτεκτονικών σχεδίων χωρίς να εκδοθεί οικοδομική άδεια, δεν οφείλεται προκαταβλητέος φόρος.- Ιδιώτης (εργοδότης) ανέθεσε σε μηχανικό μόνο την εκπόνηση αρχιτεκτονικών σχεδίων και όχι την έκδοση οικοδομικής άδειας ή υποβολής σχετικού φακέλου στην Πολεοδομία.Στη συνέχεια ο εργοδότης ανέθεσε τη σχετική οικοδομική άδεια σε άλλο μηχανικό, ο οποίος τελικά την εξέδωσε, αφού προηγουμένως κατέβαλε τον προκαταβλητέο φόρο 10% επί της αμοιβής του. Σήμερα μετά από διαμεσολάβηση του Τ.Ε.Ε. ο εργοδότης προτίθεται να καταβάλλει ο ίδιος στον πρώτο μηχανικό την αμοιβή του. Εφόσον η περίπτωση αυτή αφορά μόνο την εκπόνηση αρχιτεκτονικών σχεδίων και όχι την έκδοση οικοδομικής άδειας, τότε δεν έχει εφαρμογή η § 4 του άρθρου 52 του Κ.Φ.Ε., δηλαδή δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής προκαταβλητέου φόρου. Διευκρινίζεται ότι αν ο εργοδότης είναι ένα από τα πρόσωπα που αναφέρονται στην § 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε., τότε θα πρέπει να διενεργηθεί παρακράτηση φόρου σύμφωνα με την § 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε., δηλαδή με συντελεστή 20% στο ακαθάριστο ποσό της αμοιβής του μηχανικού (σχετ. 1072505/1948/ Α0012/13.9.2004 έγγραφο).

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος.

Δεν το είχα δει αυτό να σου πω την αλήθεια.

Απλά και με λογιστή που μίλησα μου είπε οτι πληρώνουμε ΦΕΜ ακόμα και εκτός αδείας.

 

Σε ευχαριστώ πιο πολύ από οτι φαντάζεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έλεγε ξεκάθαρα οτι δεν πληρώνεις ΦΕΜ νομίζω.

Θα το ξαναδώ και θα τα πούμε.

Ευχαριστώ πάντως!

 

Χωρίς καμία διάθεση παρεξήγησης, θα πρέπει (μπορείς να) φέρεις εσύ γραμμένο το ότι χρειάζεται. Εγώ θα σου πω ότι εφόσον δεν ζητείται από κανέναν, απλά δεν χρειάζεται (θα φορολογηθείς συνολικά στο τέλος της χρήσης).

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι λογιστες ποσο @#%@$ ειναι τελικα???

Νομιζουν οτι ολα ειναι απλα...Ειδικα πριν 1-2 χρονια και πισω που κανεις δεν εψαχνε, λεγανε... "ελα μωρε καντο ετσι...κανεις δεν θα το ψαξει.."

Link to comment
Share on other sites

μα γι' αυτό τώρα λένε πλήρωνε περαίωση .... για να μην το κοιτάξει κανείς ;)

 

άμα είναι να έχω λογιστή για να μου λέει να πληρώσω περαίωση, αντι να τον πληρώνω θα κρατατάω το ποσό της αμοιβής του για την περαίωση

Link to comment
Share on other sites

Το μνμ στο οποίο αναφέρεται ο tpanag το είχα γράψει πριν δω τι έγραψε ο terry (αυτό για να μην υπάρχει αναντιστοιχία).

 

Εγώ διαβάζοντας από το βιβλίο της Μπόσκου:

 

Συνεπώς όταν οι εργασίες των αρχιτεκτόνων ή μηχανικών υπόκεινται σε θεώρηση ή χορήγηση άδειας από κάποια

υπηρεσία του Δημοσίου, τότε θα υπολογίζεται προκαταβλητέος φόρος 4% ή 10% στην αμοιβή τους ενώ ........

 

υπέθεσα οτι για μια άδεια λειτουργίας π.χ. πρέπει να πληρώσω ΦΕΜ (αφού πάει σε υπηρεσία του Δημοσίου και ελέγχεται από αυτήν)

 

Μάλλον όμως δεν κατάλαβα και πολύ καλά (είχα και τον λογιστή να είναι σίγουρος... )

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι λογιστες ποσο @#%@$ ειναι τελικα???

Νομιζουν οτι ολα ειναι απλα...Ειδικα πριν 1-2 χρονια και πισω που κανεις δεν εψαχνε, λεγανε... "ελα μωρε καντο ετσι...κανεις δεν θα το ψαξει.."

 

 

Κάποιοι πολύ , άλλοι πάλι λίγο. Ολο και κάποιο ποσοστό κουβαλάμε ...:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε συναδελφε....

 

Δλδ εγω αν κανω μια μελετη (πχ αρχιτεκτονικη διαμορφωση κηπου) σε ιδιωτη και παρω 1000Ε, δεν μπορω να ΑΝ ΘΕΛΩ να πληρωσω και 10% ΦΕΜ ??

 

Εγω δεν θα το εκανα...Αλλα οχι οτι ειναι και παρανομο...Ετσι για να ενισχυσω το κρατος βρε αδερφε...

 

 

Δεν πρόσεξες καλά τι είπα terry.

Αν δεν καταθέσει σχέδια στην πολεοδομία και ο πελάτης είναι επιτηδευματίας τότε πληρώνοντας ΦΕΜ παρανομεί.

 

Ίσως έπρεπε να γράψω.

 

Αν δεν καταθέσει σχέδια στην πολεοδομία και ο πελάτης είναι επιτηδευματίας τότε πληρώνοντας ΦΕΜ παρανομεί αν δεν του παρακρατήσει και το 20%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.