Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαερισμός σε τυφλό μπάνιο


Liselef

Recommended Posts

αυτο το εχω δει αλλα δεν εχω πινακα με εξαεριστικα συστηματα.. γιαυτο ζηταω καποια βοηθεια, δυστυχως μου φαινεται καπως δυσνοητο και ειδικα το συμπερασμα.. (τελευταιες 2 σειρες του υπολογισμου εξαερισμου)

Link to comment
Share on other sites

κάνε κανονικά τους υπολογισμούς και μην δίνει σημασία στις τελευταίες τέσσερις γραμμές :P.

 

Αν θες παραπάνω βοήθεια δώσε και πόσα μέτρα είναι η διαδρομή από το μπάνιο μέχρι την έξοδο του εξαεριστήρα.

 

Για το μπάνιο πάντως που αναφέρεις (με την παραδοχή ότι θα βάλω σωλήνα Φ100 και ότι το μήκος της θα είναι 8 μέτρα) ότι χρειάζομαι έναν ανεμιστήρα με 162m3/h παροχή και 4,5W ισχύ. Τα νούμερα βέβαια που θες εσύ είναι η παροχή και το μανομέτρικό μετά πας στους καταλόγους και επιλέγεις κάποιον ανεμιστήρα βάσει της χαρακτηριστικής του καμπύλης.

 

http://kaffe.gr/datafiles/file/english/SILENT-200_DESIGN_TechnicalSheet.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ξέρει κανείς βάσει ποιας νομοθεσίας απαιτείται ο αεραγωγός εξαερισμού να απολήγει στο δώμα ενός κτιρίου και όχι σε κάποιον εξωτερικό χώρο; Το χρειάζομαι για την περίπτωση χώρου στάθμευσης σε πολυκατοικία, αλλά προφανώς το ίδιο ισχύει και για τον εξαερισμό τυφλών WC.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι απαιτείται να πηγαίνει στο δώμα , ιδιαίτερα αν είναι και ενός μόνο χώρου .

Μπορεί να βγαίνει και αλλού σε εξωτερικό χώρο .

Το θέμα είναι να μην υπάρχουν οσμές και αυτό πρέπει να εξασφαλιστεί .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χρειαζεται να εχει κάποια κλίση ο σωλήνας ; Κι αν ναι θα πρέπει να ξεκινάει από μεγαλύτερο υψόμετρο και να καταλήγει σε μικρότερο;

Το ίδιο θέμα με απασχολεί και για αγωγό απορροφητήρα κουζίνας.

Απαιτείται ελάχιστη κλίση σε ευθύγραμμο αγωγό ; Η άκρη του οριζοντίου τμήματος θα πρέπει να τοποθετηθεί σε μεγαλύτερο ύψος ακριβώς πάνω από τον απορροφητήρα σε σχέση με το ύψος στην έξοδο του δωματίου;Μια ελαφριά κλιση 1% είναι αρκετή;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μπανιο σε ισογειο μπαζωμενο... και τυφλο κεντρο πλευρας δλδ πανω στο οριο

μπορω τουαλετα και σιφωνι να τα αποχετευσω απευθειας σε φρεατιο? και να εξαερισο το φρεατιο?

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι εννοεις 2 σωληνες (λεκανης και σιφωνιου) προς το φρεάτιο?

 

δεν βλεπω καποιον λογο που να μην μπορεις να το κανεις.

 

 

ΥΓ Εξ αερισμος

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το πρόβλημά δεν λύνεται με τον ενεργό άνθρακα. Για απόσμηση με υδροθειούχες και μεθανούχες ενώσεις τη λύση δίνει μόνο η Ενεργή Αλουμίνα. Είναι μεταχρονισμένο το post αλλά η πληροφορία είναι διαχρονική. Έχω κάνει παρόμοια εφαρμογή επιτυχώς πριν 5 χρόνια. Όποιος θέλει διευθύνσεις εταιρειών που ασχολούνται με την τεχνολογία αυτή να στείλει μήνυμα στο p.m. μου  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.