Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρνητική διαφορά προϋπολογισμού σε αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω το εξής πρόβλημα: με τη διαφορά προϋπολογισμών για αλλαγή χρήσης προκύπτει αρνητικός αριθμός. Έχω αναλυτικό προϋπολογισμό 50000€. θα αφαιρέσω από αυτο το νούμερο τη διαφορά της αλλαγής ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να χρησιμοποιήσεις συμβατικό προυπλογισμό.

Αν η διαφορά των 2 προυπολογισμών είναι αρνητική ,τότε οι αμοιβές και τα φορολογικά είναι αυτά που προκύπτουν από την αποτύπωση του κτιρίου.

(αυτά τα βρήκα στο εγχειρίδιο του Civil)

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλαγή χρήσης κάνεις?

Προφανώς έχεις αλλαγή χρήσης και διαρρύθμιση (αφού μιλάς για αναλυτικό).

Αυτό που λες πάντως με την αφαίρεση δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλαγή από κατάστημα σε ζαχαροπλαστείο και διαρρύθμιση του ζαχαροπλαστείου. Έχω επίσης νομιμοποίηση στέγης και προσθήκη αλλά αυτά δεν είναι με τον αναλυτικό.

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

απ'ότι καταλαβα εχεις και συμβατικό και αναλυτικό προϋπολογισμό. μπορεις να τους εχεις και τους δυο και να επιλεξεις ποιες εργασίες λαμβανονται υπ'όψη και απο ποιον προϋπολογισμό. από τη στιγμη που η διαφορα ειναι αρνητική απλα δε θα πας και με οριζόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω την έννοια "οριζόμενο". θα βάλω απλά τον αναλυτικό χωρίς καμία διαφορά; Σα να λέμε από το "μηδέν΄;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγής χρήσης

 

Στην περίπτωση αλλαγής χρήσης δίνουμε στο αντίστοιχο πεδίο την διαφορά προϋπολογισμού μεταξύ νέας και παλιάς χρήσης. Με βάση αυτόν τον προϋπολογισμό βγαίνουν οι αμοιβές της αλλαγής χρήσης.

 

Το σύστημα του ΤΕΕ απαιτεί να δοθούν και μ2 της αλλαγής χρήσης τα οποία και δίνουμε στο αντίστοιχο πεδίο. Τα μ2 όμως αυτά ουδόλως επηρεάζουν τον προϋπολογισμό ή την αμοιβή της αλλαγής χρήσης.

 

Στην περίπτωση που δεν έχουμε θετική διαφορά στον προϋπολογισμό μεταξύ νέας και παλιάς χρήσης, σύμφωνα με τη νομοθεσία, πάμε στην περίπτωση της αποτύπωσης και οι πιθανές πρόσθετες εργασίες υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό.

 

Πηγή : Βοήθεια προγράμματος αμοιβών insoft

 

 

Δλδ κάνεις αποτύπωση του χώρου με την χρήση που έχει. Υπολογίζεις αμοιβές αποτύπωσης αρχιτεκτονικών και ότι διαρρυθμίσεις κάνεις τις βάζεις με αναλυτικο (τοιχοποιία, επιχρίσματα, πλακακια, κουφωματα κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Έχω αλλαγή χρήσης με αρνητική διαφορά προϋπολογισμών. Δεν έχω εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Από εργασίες έχω:

- Αποτύπωση Αρχιτεκτονικών

- Μελέτη Παθητικής Πυροπροστασίας

(- και Τοπογραφικό, αλλά δε μας ενδιαφέρει ο Προϋπολογισμός για τις αμοιβές αυτού),

 

Διάβασα τα παραπάνω:

Αλλαγής χρήσης



Στην περίπτωση που δεν έχουμε θετική διαφορά στον προϋπολογισμό μεταξύ νέας και παλιάς χρήσης, σύμφωνα με τη νομοθεσία, πάμε στην περίπτωση της αποτύπωσης και οι πιθανές πρόσθετες εργασίες υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Πηγή : Βοήθεια προγράμματος αμοιβών insoft


Δλδ κάνεις αποτύπωση του χώρου με την χρήση που έχει. Υπολογίζεις αμοιβές αποτύπωσης αρχιτεκτονικών και ότι διαρρυθμίσεις κάνεις τις βάζεις με αναλυτικο (τοιχοποιία, επιχρίσματα, πλακακια, κουφωματα κτλ)

 Την ελάχιστη αμοιβή Αποτύπωσης Αρχιτεκτονικών, με ποιόν προϋπολογισμό την  βγάζω;;

Μου είπαν από την πολεοδομία ότι την αμοιβή Μελέτης Παθητικής τη βγάζω με το 2% του προϋπολογισμού Νέας Χρήσης. Ισχύει?

Edited by despcv
Link to comment
Share on other sites

Αφού λες ότι δεν έχεις διαρρυθμίσεις και βγάζεις αρνητική διαφορά θα κάνεις πάνω-κάτω αυτό που λες, δηλ, με βάση τα τμ του χώρου που αλλάζει χρήση:

 

α) αποτύπωση αρχ/κων

β) παθητική

 

Την παθητική θα την έβαζα με συμβατικό, άλλωστε νομίζω ότι έτσι πρέπει να βγαίνει μεγαλύτερος προϋπολογισμός οπότε δεν νομίζω στην πολεοδομία να έχουν πρόβλημα.

Μόνο κοίταξε την παθητική βα την περάσεις σαν κανονική μελέτη και όχι ως αποτύπωση.

 

Αυτό που λες περί προϋ/σμού δεν το καταλαβαίνω οι 2 αυτές εργασίες βγάζουν προ/σμό και τις αντίστοιχες αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.