Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση οικοπέδου εντός οικισμού


Recommended Posts

 

............

γ) Στο ένα τμήμα υπάρχει μια πολύ παλαιά κατοικία με κάποιες αυθαίρετες προσθήκες, οπότε πρέπει να γίνει τακτοποίηση. Πρέπει πρώτα να γίνει η μεταβίβαση του μεσαίου τμήματος και στη συνέχεια να κάνω την τακτοποίηση στο εναπομείναν άλλο τμήμα?

.....

ΠΡΩΤΑ τακτοποιείς το κτίσμα και μετά κάνεις την κατάτμηση, αφού στο τοπογραφικό θα εμφανίσεις την ενιαία ιδιοκτησία με τη δήλωση του 651/77, και με διακεκομμένες γραμμές θα δείξεις τα επιθυμητά όρια της κατάτμησης. Στη δε δήλωση θα αναφέρεις ότι και τα προκύπτοντα από την κατάτμηση τμήματα με στοιχεία ......, ....., ..... θα είναι άρτια και οικοδομήσιμα.

Ως προς τα όρια της κατάτμησης, θα προσέξεις τις πλάγιες αποστάσεις από το κτίσμα (0,00 ή >=2,50)

Link to comment
Share on other sites

χμ....

ομως δεν κανει μεταβιβαση στο τμημα  με το κτισμα..

βεβαιωνει οτι το "μεσαιο τμημα" που μεταβιβαζεται   ειναι αδομητο

και οτι τα εκατερωθεν ειναι αρτια και οικοδομησιμα...

 

επομενως....

 

υγ

φυσικα,

θα συμφωνησω μαζι σου  στο  οτι,

αφου "καποια" στιγμη θα πρεπει να τακτοποιησει και το κτισμα...μπορει να το κανει  απο τωρα......

 

επι του "αρχικου οικοπεδου"... :smile:

 

τις καλησπερες μου

Link to comment
Share on other sites

Ο συμβολαιογράφος λογικά θα ζητήσει δύο βεβαιώσεις περί μη αυθαιρέτων, μία για το αρχικό στο οποίο θα γίνει η κατάτμηση και μία για το κατετμημένο που μεταβιβάζεται.

Οπότε δεν την γλυτώνει (ο πελάτης) την τακτοποίηση για μετά.....

Link to comment
Share on other sites

ο συμβ/φος δεν εχει κανεναν λογο να ζητησει βεβαιωση για το εναπομειναν

 

και μην σε παιδευει αδικα...

 

αυτο που  μεταβιβαζεις....  για αυτο υπαρχει υποχρεωση...βεβαιωσης  και αυτο δεν εχει αυθαιρεσια...αρα βεβαιωση αδομητου.

 

ολα τα αλλα ειναι θεωριες -μερικων-  συμβ/φων και υποθ/κων  διαβασε  το εγγραφο στο ανω #186...

 

προσωπικα νομιζω οτι

-θα δοσεις βεβαιωση για το αδομητο...και θα πουληθει.

Μετα την μεταβιβαση θα εχεις ξεχωριστα τμηματα,

αρα ειναι πιο ευκολο να τακτοποιησεις το "αλλο" τμημα με το αυθαιρετο, επι συγκεκριμενου τμηματος  με σαφη...το  εμβαδον τις πλευρες και  τα  ορια..

 

αυτα

καλη συνεχεια.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε να περιγράψω και το αρχικό οικόπεδο και το τμήμα που μεταβιβάζεται. Βεβαίωση όμως (προς το παρόν) μου ζητάει μόνο για το Αδόμητο.

 

Το αυθαίρετο θα το τακτοποιήσω έτσι κι αλλιώς αλλά θεωρώ ότι θα ταν καλύτερο να το τακτοποιήσω μετά την κατάτμηση ώστε να αναφέρεται στο σωστό εμβαδόν και σχήμα οικοπέδου που θα ανήκει και θα ανεβάσω και στο σύστημα.

Γιατί αν το τακτοποιήσω στο αρχικό οικόπεδο και γίνει μετά η κατάτμηση τότε δεν θα είναι διαφορετικό μετά?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...περίεργης περίπτωσης.

 

Εχουμε ενα αρχικό οικόπεδο 1.800 τμ. Γίνεται εν έτει 2000και κάτι ψιλά μια επικύρωση ανώμαλης για "κοβεται" ενα τμήμα (αρτιο/οικοδ) 800 τμ.

 

Ερχεται μια νεα ανώμαλη, και "κοβει" ενα κομμάτι αλλα 600 τμ ΧΩΡΙΣ πρόσωπο σε δρόμο. Προφανώς μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Οι συνιδιοκτήτες του τμήματος αυτού των 600τμ θέλουν να το πουλήσουν στον ιδιοκτήτη του οικοπέδου των 800τμ (εννοείται ομορο, αφού ειναι κομμάτια του αρχικού οικοπέδου όλα).

 

Εγώ τώρα δίνω βεβαίωση αδόμητου για το διαιρετό μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο και γράφω στη δήλωση πως συνενώνεται με το τμήμα των 800τμ και ολο γίνεται άρτιο και οικοδομήσιμο ως 1400τμ;

 

Μπορώ να το κάνω αυτό; (δε μου χει ξανατύχει)

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε να περιγράψω και το αρχικό οικόπεδο και το τμήμα που μεταβιβάζεται. Βεβαίωση όμως (προς το παρόν) μου ζητάει μόνο για το Αδόμητο.

 

Το αυθαίρετο θα το τακτοποιήσω έτσι κι αλλιώς αλλά θεωρώ ότι θα ταν καλύτερο να το τακτοποιήσω μετά την κατάτμηση ώστε να αναφέρεται στο σωστό εμβαδόν και σχήμα οικοπέδου που θα ανήκει και θα ανεβάσω και στο σύστημα.

Γιατί αν το τακτοποιήσω στο αρχικό οικόπεδο και γίνει μετά η κατάτμηση τότε δεν θα είναι διαφορετικό μετά?

φυσικα και θα  αποτυπωσεις ολο το αρχικο....αφου πρεπει να ειναι ολα αρτια και οικοδομησιμα..

 

Μονον ετσι μπορείς

να  "κοψεις" το μεσαιο και . να δωσεις βεβαιωση  αδομητου  για αυτο

Και θα γραψεις και την δηλωση του  ν. 651 οτι ειναι αρτιο και οικ. και το "μεσαιο" και  τα αλλα δυο.

Μετα την κατατμηση θα τακτοποιησεις....

Ειναι πιο   "πρακτικο" και πιο ευκολο...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση...περίεργης περίπτωσης.

 

Εχουμε ενα αρχικό οικόπεδο 1.800 τμ. Γίνεται εν έτει 2000και κάτι ψιλά μια επικύρωση ανώμαλης για "κοβεται" ενα τμήμα (αρτιο/οικοδ) 800 τμ.

 

Ερχεται μια νεα ανώμαλη, και "κοβει" ενα κομμάτι αλλα 600 τμ ΧΩΡΙΣ πρόσωπο σε δρόμο. Προφανώς μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Οι συνιδιοκτήτες του τμήματος αυτού των 600τμ θέλουν να το πουλήσουν στον ιδιοκτήτη του οικοπέδου των 800τμ (εννοείται ομορο, αφού ειναι κομμάτια του αρχικού οικοπέδου όλα).

 

Εγώ τώρα δίνω βεβαίωση αδόμητου για το διαιρετό μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο και γράφω στη δήλωση πως συνενώνεται με το τμήμα των 800τμ και ολο γίνεται άρτιο και οικοδομήσιμο ως 1400τμ;

 

Μπορώ να το κάνω αυτό; (δε μου χει ξανατύχει)

 

η δικαιοπραξια  δεν ειναι η "συνενωση"

 

ειναι μονον  η "αγορα"...... αρα δινεις βεβαιωση για αγορα ενος   "αδομητου" τμηματος μη αρτιου και μη οικοδομησιμου.

 

αν θες μπορεις να γραψεις οτι δημιουργειται ενα αρτιο .και οικοδομησιμο   οικοπεδο εμβαδου...και διαστασεων....

[αλλά δεν  νομιζω οτι θα σου  θα σου το ζητησει κανενας σημερα]

 

"αυριο" στην αδεια θα επικαλεστεις την "συνενωση τοις πραγμασι"  των "δυο"   σε "ενα",

 

εκτος αν εισαι σε κτηματολογιο, οποτε θα πρεπει να κανεις διορθωση κτηματολογικων στοιχειων για να κανεις τα δυο ΚΑΕΚ  σε ενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.