Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση οικοπέδου εντός οικισμού


Recommended Posts

Panosmon:

 

δες το παρακάτω έγγραφο. Τείνω και εγώ στη δική σου άποψη ότι επιτρέπεται η κατάτμηση που θες να κάνεις

Να συμπληρώσω ότι το απομένων  γήπεδο των 3.000 τ.μ,  αφού δεν έχει πρόσωπο >15 μ. είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο και όχι άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο. 

 

Εγγρ-46755/9042/31-7-87 (Δνση Γ4 ΥΠΕΧΩΔΕ) Εγγρ-46755/9042/87

Διευκρινίσεις για το Αρθ-2 του ΝΔ-690/48

(Το Αρθ-2 του ΝΔ-690/48 δεν εφαρμόζεται στους οικισμούς προ του 1923

που δεν έχουν ρυμοτομικό σχέδιο, ούτε στις εκτός σχεδίου περιοχές και έτσι

δεν απαγορεύεται, υπό προϋποθέσεις, η δημιουργία μη αρτίων γηπέδων εκτός

σχεδίου επιφανείας και εντός ζώνης)

 

 

Αναφερόμενοι στο Εγγρ-829/1282/87 σας, σας πληροφορούμε τα εξής:

Οι διατάξεις του Αρθ-2   του ΝΔ-690/48 "Περί συμπληρώσεως των περί σχεδίων πόλεων διατάξεων" (ΦΕΚ-133/Α/8-5-48) δεν έχει εφαρμογή στους οικισμούς προ του 1923 που δεν έχουν ρυμοτομικό σχέδιο, ούτε στις εκτός σχεδίου περιοχές. Ως εκ τούτου δεν απαγορεύεται η δημιουργία μη αρτίων γηπέδων εκτός σχεδίου επιφανείας κάτω των 4000 μ2 και εντός ζώνης πάνω από 1000 μ2 εκτός και αν απαγορεύεται από άλλες ειδικές διατάξεις (πχ ΖΟΕ).

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΧΩΔΕ

         Διεύθυνση Γ4, Τμήμα Β

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

..δες αυτο

 

http://www.teeam.gr/teeam/images/stories/eishghseis/shmeiwseis_sem.pdf

 

σελ 15

 

υγ

οσο το εψαχνα...

 

ηδη απαντησε και ο παυλος

 

 

και αν το αποφασισεις, και αφου εχεις και το προσωπο που χρειαζεσαι,

φροντισε να κρατησει το "πισω" μια λωριδα διέλευσης

 

να μην ειναι αποκλεισμενο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ευχαριστώ για την άμεση και έγκυρη ανταπόκριση

Το έγγραφο του ΥΠΕΧΩΔΕ που ανέβασε ο pavlos33 αναφέρεται σε οικισμούς "προ του 1923", ο δικός μου είναι "κάτω των 2000 κατοίκων" 

Γενικά πάντως διαπιστώνω πως όλοι τείνουμε στην ίδια θέση , ότι μάλλον επιτρέπεται

Link to comment
Share on other sites

Pano: Οι οριοθετημένοι οικισμοί έχουν κεντρικό προ 23 τμήμα. Με αποφάσεις νομαρχών καθορίστηκαν-επεκτάθηκαν τα όριά τους.

Με τη σκέψη αυτή πιστεύω ότι ισχύει η κατάτμηση σε μη άρτιο εντός του οικισμού χωρίς Ρ.Σ.

Link to comment
Share on other sites

pavlo33 συμφωνώ όμως οι οικισμοί κάτω των 2000 κατ δεν έχουν οριοθετημένο συνεκτικό κέντρο οριοθετήθηκαν πρώτη φορά με το ΠΔ του 85 και δεν ξέρω εαν στη κατάτμηση  ισχύει ότι και στους προ 23

Link to comment
Share on other sites

φίλος μηχανικός (Τοπογράφος) με πολύχρονη εμπειρία σε ΓΠΣ και Πολεοδομικές Μελέτες , μου ανέφερε πως κατά τη γνώμη του και με βάση το νέο Διάταγμα για τους οικισμους ΦΕΚ 289 ΑΑΠ 4/11/2011, το οποίο ορίζει και ελάχιστο πρόσωπο προκειμένου να είναι άρτιο ένα οικόπεδο, στην ουσία ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τη κατάτμηση σε Μη Άρτια !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και κάτι τελευταίο..ο Ρωμαλιάδης που το συζήτησα προχτές μαζί του, είχε  την ίδια  άποψη. Στους μη Πολεοδομημένους Οικισμούς δεν ισχύουν οι διατάξεις του αρθ-2 του ΝΔ 690/48 . Το εναπομένων θα είναι μεν Αρτιο αλλά μη Οικοδομήσιμο Θα καταστεί Πολεοδομήσιμο όταν ο Οικισμός Πολεοδομηθεί 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω να κάνω κατάτμηση οικοπέδου εντός ορίων οικισμού εκτός σχεδίου.

 

Το οικόπεδο έχει πρόσωπο 43,30 μέτρα και ευρίσκεται σε οικισμό κάτω των 2.000 κατοίκων.   

 

Το 1997 το 787Δ97 τροποποιεί μια παλαιά απόφαση που έδινε πρόσωπο για την αρτιότητα 10 μέτρα και όρους δόμησης με το 24-4-85 (κάτω των 2000 κατοίκων) και καθορίζει ελάχιστο πρόσωπο 12 μέτρα.

 

Η υπάλληλος της Υ.ΔΟΜ. μου λέει πως σήμερα που θα γίνει η κατάτμηση απαιτείται 15 μέτρα καθότι αυτό ορίζει το νέο Π.Δ. του 2011 για οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων.

Επισήμανε πως αυτό προκύπτει από διάταξη του Π.Δ. που ορίζει πως κατισχύουν τα δυσμενέστερα μεγέθη αλλά κάτι τέτοιο δεν εντοπίζω.   

Έχω πρόβλημα γιατί οι συνιδιοκτήτες είναι 3 και το πρόσωπο 43,30 μέτρα... τι μπορώ να κάνω;  

 

 

Draft.pdf

787Δ97.pdf

ΦΕΚ 289-ΑΑΠ-4-11-2011.pdf

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχει δικηο

το 289/11 οριζει

προσωπο 10 μ. εως 500 τμ.

και προσωπο 15 μ για πανω απο 500 τμ.

στο δε αρθρο 4 οριζει οτι "τυχον δυσμενεστερες διαταξεις υπερισχυουν του παροντος..."

αρα οχι οι "ευμενεστερες"

 

αν εχω δικηο

δες το αρθρο 1 παρ. 6...σου δινει καποια  "μπονους"

 

τα λεμε

υγ

δες και την παραχωρηση "λωριδας"...

οπως βελτιωθηκε με τον προσφατο νομο για το κτηματολογιο...

εχεις ΠΜ

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.