Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση συντελεστών δόμησης;


Recommended Posts

Συνάδελφοι, έχει ακούσει κανείς λεπτομέρειες για αυτά που αναφέρει ο κος Καψιμάλης στο άρθρο της Καθημερινής και αφορούν τη μείωση των συντελεστών δόμησης στην Αττική??

 

http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_tile3_1_05/03/2010_326680

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό, να εγκρίθηκε νέα ΠΜ σε μια περιοχή του Χαλανδρίου, με μειωμένο σδ, σε σχέση με αυτόν που ίσχυε σε όμορη περιοχή, και με αφορμή αυτό το στοιχείο ο Καψιμάλης έριξε το παράπονό του για τον περιορισμό της αγοράς νέων διαμερισμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα το εξής κουφό, κατόπιν προσφυγής πολιτών κρίθηκε σε νεοεντασόμενες περιοχές της Αττικής παράνομος ο καθορισμός ΣΔ μεγαλύτερος του 1,2, και αφορά σχέδια μετά το 85.

Σε ερώτηση της Πολεοδομίας Βορείου Τομέα Αθηνών, στο υπουργείο, το υπουργείο απέστειλε σε όλες τις πολεοδομίες εγκύκλιο ότι βάση της απόφασης πρέπει να μην δέχονται συντελεστή δόμησης μεγαλύτερο από 1,2.

Έγινε πανικός και την Παρασκευή είχαν συνάντηση όλοι οι διευθυντές πολεοδομιών Αττικής με Νομάρχες και Υπουργό.

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!:lol:

 

achille,πού είσαι φίλε μου να τελειώσουμε την κουβέντα που ξεκινήσαμε πριν 6 μήνες?

 

Κ ακόμα δυστυχώς δεν μπορώ να πώ πολλά παραπάνω,γιατί το δικό μου θεματάκι δεν έχει τσουλήσει........

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούμε να μάθουμε ποιές περιοχές του Χαλανδρίου αφορά .

Επειδή ο Καψιμάλης αναφέρει μείωση από 0,90 σε 0,70 , δεν είναι σίγουρα το κέντρο , η περιοχή κοντά στο Υγιεία και το πάτημα .

 

Αλλά 0,90 έχει σχεδόν όλο το παλαιό σχέδιο του Δήμου .

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν το άρθρο είναι ο ορισμός της παραπληροφόρησης και κρίμα γιατί η Καθημερινή γενικά είναι καλή εφημερίδα. Προφανώς το τμήμα του Real Estate το επιμελείται κάποιος μεσίτης στον ελεύθερο χρόνο του...

Διαβάζουμε: "Αντιδράσεις κατασκευαστών για τη μείωση συντελεστή δόμησης

 

Μείωση του συντελεστή δόμησης εφαρμόζεται αρχής γενομένης από τη Δευτέρα στα οικόπεδα της Αττικής, γεγονός που προκάλεσε την έντονη αντίδραση της Ομοσπονδίας Κατασκευαστών. Μεταξύ των παραδειγμάτων που επικαλείται ο πρόεδρός της κ. Καψιμάλης είναι το Χαλάνδρι (μείωση Σ.Δ. από 0,9 σε 0,7 σε σημεία της περιοχής)."

 

Τι μας λέει εδώ η καλή εφημερίδα; Ξεκινάει με το βαρύγδουπο "Μείωση του Συντελεστή στα οικόπεδα της Αττικής" για να αναφέρει σαν παράδειγμα το Χαλάνδρι. Ενώ δηλαδή δημιουργεί την εντύπωση ότι επέρχεται (ή μήπως επήλθε ήδη και δεν το καταλάβαμε; ) γενική μείωση Σ.Δ. σε όλη την Αττική, τελικά μάλλον πρόκειται για τοπική αναθεώρηση Σχεδίου Πόλεως στο Χαλάνδρι...

 

Τώρα για το άλλο θέμα που αναφέρεις zavi, η διαφωνία μας ήταν ότι ο ανώτατος ΣΔ 0,8 προβλέπεται για την πολεοδόμηση των περιοχών που εντάσσονται στο σχέδιο με τον 2508, και όχι για όσες έχουν πολεοδομηθεί με το ΝΔ του 1923.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για το άλλο θέμα που αναφέρεις zavi, η διαφωνία μας ήταν ότι ο ανώτατος ΣΔ 0,8 προβλέπεται για την πολεοδόμηση των περιοχών που εντάσσονται στο σχέδιο με τον 2508, και όχι για όσες έχουν πολεοδομηθεί με το ΝΔ του 1923.

 

Αν καταφέρω κ το βρω το ποστ μου,θα δεις ότι η διαφωνία δεν περιοριζόταν μόνο στο μέγεθος του συντελεστή,αλλά κ στο γεγονός ότι στα εγκεκριμένα Σ.Π. προ 83 θα επέλθει μείωση συντελεστών.

 

Την τεχνική της μείωσης εγώ την ''ένιωσα'' σε περίπτωση πελάτη μου που αργότερα έγινε κ σε μένα,κ ύστερα από ατελείωτο τρέξιμο στη ΔΟΚΚ,στον Ο.Α. και στην Νομαρχία.Για τον Ο.Α. είναι ένα παιχνιδάκι να αλλάξει τους Σ.Δ.,τον καλύπτουν οι οικιστικοί νόμοι.

 

ΑΠό τη μεριά μας όμως εμείς,είμαστε σε πλεονεκτική θέση να τινάξουμε την Εφορεία στον αέρα,καθώς το Υπουργείο Οικονομικών ΔΕΝ έχει ενημερωθεί για αυτά κ συνεχίζει τις συναλλαγές με τους παλιούς Σ.Δ.

 

Όταν προχωρήσει κ η δική μου περίπτωση θα εξηγήσω όσο πιό αναλυτικά μπορώ στα πλαίσια πάντα της προάσπισης των ατομικών μου συμφερόντων.

 

Μακάρι να βρω την κουβέντα που κάναμε πάντως........ούτε που θυμάμαι σε ποιό θρεντ την είχαμε κάνει.

 

Την καλημέρα μου φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρω κ το βρω το ποστ μου,θα δεις ότι η διαφωνία δεν περιοριζόταν μόνο στο μέγεθος του συντελεστή,αλλά κ στο γεγονός ότι στα εγκεκριμένα Σ.Π. προ 83 θα επέλθει μείωση συντελεστών.

 

Αααα... μην μου τα γυρίζεις τώρα!... η διαφωνία ήταν ακριβώς για το 0,8!

 

Να σου φρεσκάρω τη μνήμη...

Ναι,σε περίπτωση αναθεώρησης στο Δήμο Αθηναίων,επιβάλλεται να είναι μέγιστος 0,8.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5922&page=13

 

Την καλημέρα μου φίλε

 

Την καλημέρα μου επίσης, να'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.