Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

(προσθήκη μόνο για έμφαση)

 

Οι ίδιες αναμονές, σε βάθος 3-5 εκ. από την επιφάνεια της πλάκας, μπορεί και να μην υπάρχουν ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:shock:  :shock:  :shock:  :shock:  δεν κατάλαβα τίποτα

 

Το γεγονός οτι οι αναμονές δεν έχουν τίποτα σε αντίθεση με τον οπλισμό της δοκού δεν σου κάνει εντύπωση;

Συνηθες φαινομενο και σε σχεση με τον οπλισμο στυλων εντος του σκυροδεματος .

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Συνηθες φαινομενο και σε σχεση με τον οπλισμο στυλων εντος του σκυροδεματος .

Δεν το νομίζω (Δηλαδή δεν είναι κανόνας)

 

Η ζημιά στο δοκάρι είναι σε συγκεκριμένη θέση και όχι εκτεταμένη.........η αρχική υπόθεση για το ρυθμό διάβρωσης που μετρήθηκε μάλλον είναι "διαρρέον ηλεκτρικό ρεύμα " βρέθηκε να τρέχει και ένα καλώδιο στη συγκεκριμένη θέση..Η μέση ενανθράκωση στη παρειά είναι 34mm.Όπως και να έχει ο χάλυβας έχει απλά λιώσει και το τσέρκι Φ6/27 είναι κομμένο.Για να απαλλαγώ απο όλες τις υποθέσεις της διάβρωσης και να μη πρήζω το συκώτι μου,το δοκάρι θα καθαιρεθεί  πολύ απλά γιατί δεν επισκευάζεται.

 

Οι οπλισμοί στα υποστυλώματα είναι πεντακάθαροι

 

Y.Γ Κώστα , ε όχι και να σε διορθώσω.....εδώ μαθαίνουμε απο εσένα

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

 

τυπική εφαρμογή για χημική καθαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω (Δηλαδή δεν είναι κανόνας)

 

Η ζημιά στο δοκάρι είναι σε συγκεκριμένη θέση και όχι εκτεταμένη.........η αρχική υπόθεση για το ρυθμό διάβρωσης που μετρήθηκε μάλλον είναι "διαρρέον ηλεκτρικό ρεύμα " βρέθηκε να τρέχει και ένα καλώδιο στη συγκεκριμένη θέση..Η μέση ενανθράκωση στη παρειά είναι 34mm.Όπως και να έχει ο χάλυβας έχει απλά λιώσει και το τσέρκι Φ6/27 είναι κομμένο.Για να απαλλαγώ απο όλες τις υποθέσεις της διάβρωσης και να μη πρήζω το συκώτι μου,το δοκάρι θα καθαιρεθεί  πολύ απλά γιατί δεν επισκευάζεται.

 

Οι οπλισμοί στα υποστυλώματα είναι πεντακάθαροι

 

Y.Γ Κώστα , ε όχι και να σε διορθώσω.....εδώ μαθαίνουμε απο εσένα

Αναφερθηκα κυριως στα υποστυλωματα. Εχω δει δεκαδες περιπτωσεις αναμονων σε κτιρια ηλικιας 20 + ετων σε εντονα "διαβρωτικη" περιοχη . Οι αναμονες σχεδον παντα ειναι οπως φαινονται στη φωτο σε αντιθεση με στυλους που η διαβρωση ειναι προχωρημενη.Σε αρκετες περιπτωσεις το ιδιο και σε δοκους . Η περιπτωση σου προφανως ειναι ειδικη .

Και μια ερωτηση.Η διαβρωση απο διαρρεον ρευμα ποσο ρεαλιστικη υποθεση ειναι; Υπαρχουν πραγματικα παραδειγματα με πιστοποιημενες μετρησεις;Η θεωρια βεβαια το δεχεται αλλα η πραξη το εχει αποδειξει;

Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεση βασίστηκε στο γεγονός οτι ο ρυθμός διάβρωσης του οπλισμού για την ηλικία της κατασκευής ήταν 5πλάσιος περίπου απο τον αναμενόμενο.Δηλαδή για τη Λάρισα θα έλεγα 0.5μΑ/cm2 είναι μια λογική μέση τιμή ομοιόμορφης διάβρωσης για ενανθράκωση.Υπέθεσα λοιπόν οτι για να έχω τέτοια απόκλιση κάτι δεν πάει καλά,βρέθηκε και ένα καλώδιο που περνούσε εσωτερικά απο αυτό το σημέιο και το έκλεισα εκεί.Μπορεί να κάνω και λάθος,δεν θα το μάθω ποτέ διότι αποφάσισα να το εξαφανίσω το δοκαράκι.

 

Μετρήσεις διάβρωσης απο διαρρέον ρεύμα έχω κάνει με γεωραντάρ στο mode ΕΜ σε τοίχο αντιστήριξης που φέρει στύλο οδοφωτισμού.Σε κάθε σημείο των βάσεων των στύλων έβγαζαν ρωγμές που έμοιαζαν σαν αυτών της αλκαλοπυριτικής.(με τηλεφωνική βοήθεια απο ροδόπουλο).Όλα αυτά αφού βεβαιωθήκαμε απο τις μετρήσεις των ηλεκτρολόγων και αφού είδαμε οτι είχε φαγωθεί σε κάποιο σημείο το καλώδιο απο ποντίκια......

 

Αυτο με τις αναμονές ,το έχω παρατήρησει σε αστικά κέντρα και όχι παραθαλάσσια.Εχω φωτογραφίες απο παραθαλάσσια στις οποίες θα δείς οτι απο νευροχάλυβας έγινε λείος....σίγουρα μεγάλη σημασία έχει το ποσοστό της σχετικής υγρασίας στην ατμόσφαιρα καθώς και η διαβρωτικότητα του περιβάλλοντος.

 

Για διαβρωτικότητα περιβαλλοντος - χάλυβα δες ISO9223

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη

 

τυπική εφαρμογή για χημική καθαίρεση.

Δεν θα βγεί οικονομικό, πρέπει να ανοίξω οπές και να βάζω διογκούμενο κονίαμα τύπου crackamite. Αυτό θα το έκανα σε βραχοπροστασία....... 

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

- Ηλεκτροχημικά φαινόμενα με εναλλασσόμενο ρεύμα δεν γίνονται.

- Αν υπήρχε συνεχές ρεύμα, και αν ήταν υπεύθυνο για την έκταση της διάβρωσης, θα υπήρχαν οι ενδείξεις γύρω από το καλώδιο.

- Προφανώς μιλάμε για καλώδιο χωρίς ηλεκτρική μόνωση.

 

Είναι σύνηθες να υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση του βαθμού διάβρωσης, μόνο και μόνο λόγω αλλαγής του πορώδους. Την περασμένη εβδομάδα έβλεπα υποστύλωμα που τα σίδερά του είναι ακόμη μαύρα από το Fe3O4, και σε μία ζώνη κακής δόμησης είχε τινάξει το σκυρόδεμα από το Fe2O3. Για 20cm όλο κι όλο. Υπόγειο, με κυμαινόμενη, υψηλή υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη νομίζω είναι η περίπτωση των στύλων της ΔΕΗ απο Ο/Σ και διόρθωσε με αν κάνω λάθος.Ναι είναι σε συνεχές ρευμα ,δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η γείωση ή η αντίσταση του σκυροδέματος σε σχέση με αυτή του εδάφους.

 

Για να γράφω και τι μετρήθηκε, ανοιχτό κύκλωμα , κλειστό κύκλωμα,  ανοιχτό - υπήρχε ένδειξη παραμένοντος μαγνητισμού στο οπλισμό,δηλαδή εναλλαγές όπως δείχνει η φωτογραφία στο κάτω μέρος 50/60 Ηz

post-81292-0-54753200-1453915712_thumb.png

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Το διαφυγόν ρεύμα μαγνητίζει μόνιμα τον χάλυβα. Το σκυρόδεμα με την σειρά του μεταφέρει ευκολότερα τα ιόντα Fe και τα ΟΗ. Τέλος πάντων τα 0.5μΑ/cm2 για ενανθράκωση είναι περίπου μέση κατάσταση. Στην πλάκα που έχουμε με τόση υγρασία θα περίμενα μέχρι και 1,2μΑ/cm2.

 

Σε κάθε περίπτωση η καθαίρεση είναι η καλύτερη λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.