Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση για το "Σχέδιο νόμου για Αυθαίρετες Υπερβάσεις Δόμησης" του ΥΠΕΚΑ


Alsterwasser

Recommended Posts

με συγχωρειτε ρε παιδια, εμας τι μας νοιαζει αν εχουν ή δεν εχουν το δικαιωμα να "τακτοποιησουν" τους παρανομα κλειστους ημιυπαιθριους οι ιδιοκτητες και οι κατασκευαστες? δεν το λεω μονο για εδω, το λεω γενικα γιατι βλεπω μεγαλη καουρα στο συναφι μας για το θεμα και καπου νομιζω μπερδευομαστε.

 

το χαος που δημιουργειται με την ασαφεια των νομων και των ημερομηνιων το καταλαβαινω, εχω κι εγω αδειες που ξεκινησαμε προ Σουφλια και ακομη μελεταμε (για 2η,3η ακομη και 4η φορα σε μια περιπτωση) και αν υπηρχε συνεχεια και συνεπεια θα ειχαμε πληρωθει ακομη και επιβλεψεις σε 1-2 περιπτωσεις. Τα σχολια για το μπαχαλο τα καταλαβαινω.

 

Τα σχολια για τη "νεα γενια αυθαιρετων" και για τους "καημενους" τους κατασκευαστες και τους ιδιοκτητες που βιαστηκαν να κλεισουν ΗΧ και τωρα μειναν μπουκαλα δεν τα καταλαβαινω απο μηχανικους. Ξεχναμε νομιζω για τι πραγμα μιλαμε, δηλαδη για μια παρανομια. Δεν μου αρεσει να μας βλεπω παρεα με τον Καψιμαλη. Μας διαβαζουν και ιδιωτες σας θυμιζω.

 

Αμφισβητει κανεις οτι το τελικο κλεισιμο αυτης της υποθεσης και το να γινει ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κλεινουν οι ΗΧ ειναι υπερ των μηχανικων μελετητων? Εγω ανυπομονω να το καταλαβουν ιδιοκτητες και κατασκευαστες οτι οι "ομορφιες" τελειωσαν και μελεταμε οτι προβλεπεται. Διαφωνει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην ξεχνάς πως πολλοί μηχανικοί κάνουν και κατασκευές....

Και στην τελική, εσύ θα υπογράψεις το "όλα καλώς"

 

Εξάλλου, το θέμα "σχέσεις μηχανικών-κατασκευαστών-ιδιοκτητών" παίρνει αρκετή συζήτηση, που δεν είναι του παρόντος.

 

Ας μην μιλήσουμε καλύτερα για το ποιος φταίει για όλο αυτό το μπάχαλο των τελευταίων χρόνων, που πάνε να το κάνουν ακόμη χειρότερο με τον συγκεκριμένο νόμο!

Link to comment
Share on other sites

Αμφισβητει κανεις οτι το τελικο κλεισιμο αυτης της υποθεσης και το να γινει ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κλεινουν οι ΗΧ ειναι υπερ των μηχανικων μελετητων?

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Δουλεύω 20 χρόνια και συχνά αναρωτιέμαι αν μέσα στα ... επόμενα 20 αξιωθώ και εγώ να δω ΜΙΑ μελέτη μου να εφαρμόζεται ΑΚΡΙΒΩΣ όπως έχει μελετηθεί. Πόσος χρόνος κερδισμένος αν εκπονούσαμε μία και μόνο μία μελέτη (όχι άλλα στην πολεοδομία και άλλα για την κατασκευή) η οποία θα εφαρμοζόταν ως έχει και κανείς μα κανείς δε θα διανοούταν να αλλάξει στην πορεία της κατασκευής το παραμικρό! Τότε δε θα κάναμε επιβλέψεις, θα ζούσαμε το απόλυτο όνειρο του κάθε μηχανικού: όλοι σούζα ιδιοκτήτες και κατασκευαστές! Αν αυτή δεν είναι η αναβάθμιση του ρόλου του μηχανικού τότε τι άλλο μπορεί να είναι? Να μπορείς να στέκεσαι στην αγορά, στον ανταγωνισμό έχοντας ως όπλα σου τις ικανότητες σου ως μηχανικός και στο πόσο μπορείς αυτές να βελτιώσεις και όχι αν είσαι καλός στις "δημόσιες σχέσεις", αν "τρέχεις" καλά το φάκελο, αν "περνάς" σημεία και τέρατα στις διάφορες επιτροπές...

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρειτε ρε παιδια, εμας τι μας νοιαζει αν εχουν ή δεν εχουν το δικαιωμα να "τακτοποιησουν" τους παρανομα κλειστους ημιυπαιθριους οι ιδιοκτητες και οι κατασκευαστες? δεν το λεω μονο για εδω, το λεω γενικα γιατι βλεπω μεγαλη καουρα στο συναφι μας για το θεμα και καπου νομιζω μπερδευομαστε.

 

έλα ντε! ουδεμία η σχέση του φάντη με το ρετσινόλαδο! όσοι κατασκευαστές μετά απο τον χαμό με τους ημιυπαίθριους που έγινε πέρυσι το καλοκαίρι συνέχισαν το ίδιο τροπάριο, ε πήγαιναν γυρεύοντας.

 

Αμφισβητει κανεις οτι το τελικο κλεισιμο αυτης της υποθεσης και το να γινει ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κλεινουν οι ΗΧ ειναι υπερ των μηχανικων μελετητων? Εγω ανυπομονω να το καταλαβουν ιδιοκτητες και κατασκευαστες οτι οι "ομορφιες" τελειωσαν και μελεταμε οτι προβλεπεται. Διαφωνει κανεις?

 

Αυτό αν γίνει θα είναι κυριολεκτικά θαύμα. Μακάρι να γίνει. Και πιστεύω ότι (εαν και εφόσον) θα οδηγήσει και σε απλούστευση της νομοθεσίας. Οι νόμοι σήμερα είναι τόσο πολύπλοκοι και αντιφατικοί ακριβώς γιατί δεν εφαρμόζονται. Και ο νομοθέτης το γνωρίζει πολύ καλά αυτό μην έχετε αυταπάτες. Η εφαρμογή του νόμου στην ελλάδα είναι τιμωρία. Αν όμως αρχίσει ο έλεγχος των κατασκευών οι μηχανικοί μόνο κερδισμένοι θα βγούμε. Πρώτον σαν μελετητές η άποψή μας θα έχει αυξημένο βάρος, δεύτερον σαν επιβλέποντες θα ελέγχουμε τι κατασκευάζεται, και τρίτον οι αναπόφευκτες πιέσεις που θα δημιουργηθούν λόγω του ανεφάρμοστου της νομοθεσίας θα οδηγήσουν νομοτελιακά σε απλοποίησή της.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τους συναδελφους επι της αρχης..

 

ΑΛΛΑ.. Μπαχαλο νομοθετικο σημαινει μπαχαλο εργασιακο.. Ενα πολυ απλο παραδειγμα, σχετικο ή ασχετο θα το δουμε.. Υψηλοβαθμος εργαζομενος σε φαρμακευτικη που συζηταγαμε για να βγαλει αδεια και να φτιαξει το σπιτακι του απο περυσι.. Τσακ σκαει ο Σουφλιας, το παγωνουμε και το συζηταμε.. Βγαινει η κυρια Μπιρμπιλη και λεει θα κανουμε νεα πραγματα εντος 6μηνου.. Περιμενουμε.. Θεωρητικα θα κανουμε νεο ΓΟΚ, υπο συζητηση το θεμα..

 

Παραλληλα ομως θα εχετε ακουσει για τα περι φαρμακων και τιμολογιων κλπ κλπ.. Απο βδομαδα σε βδομαδα θα βγει η ρυθμιση, και την αλλη εβδομαδα θα βγει η ρυθμιση και παει λεγοντας.. Αποτελεσμα ο τζιρος της εταιριας που δουλευει 50% κατω, μεχρι εξαντλησης αποθεματων απο τα φαρμακεια και παραγγελιες ισα ισα για να καλυφθουν οι αμεσες αναγκες.. Συνεπεια η εταιρια σε συμφωνια με τους 200! υπαλληλους οδηγουνται σε 4ημερη απασχοληση μεχρι νεοτερας απο το υπουργειο τους... Ετσι ο ανθρωπος δεν ξερει τι τον περιμενει οποτε παγωνει ολοκληρωτικα την υποθεση του..

 

Εν μερη λεω κι εγω τον πονο μου.. Η ουσια ομως ειναι οτι ο κοσμος δεν ξερει τι να κανει και τι τον περιμενει.. Και το κακο με αυτου του τυπου τις αποφασεις και τις επιλογες ειναι οτι οδηγουν σε παγωμα τα παντα, τη στιγμη που θεωρητικα θα επρεπε να προσπαθουμε για το ακριβως αντιθετο!!!!!!

 

Αρα λοιπον δεν ειναι θεμα αν μας πειραζει ή οχι αμεσα.. Ασφαλως και θα ηταν ο,τι καλυτερο οι μελετες να εχουν εφαρμογη ως εχουν και να μην εχουμε ολες αυτες τις λαμογιες και τα κολπα.. Αλλα πρωτον αυτα δεν γινονται απο τη μια μερα στην αλλη με τετοιες αποφασεις και δευτερον αυτη η τακτικη οδηγει την αγορα σε ακομα χειροτερο παγωμα.. Και του χρονου θα μας ζητανε τεκμηριο διαβιωσης για ενα σπιτι που αγορασες ή κληρονομησες ή εχτισες οταν ολα δουλευαν φυσιολογικα..

 

Το προβλημα λοιπον δεν ειναι οι επιπτωσεις της αποφασης σε καποιον ή καποιους.. Ειναι το ντομινο που θα προκληθει..

 

edit:

Απεσυρθη το τελευταιο. Περα για περα λογικοτατη κινηση.

http://stock.ana-mpa.gr/articleview1.php?id=26821

κατι ειναι και αυτο.. Ξερετε πως μου ακουγεται αυτο? Πεταμε 2 βομβες, αφοπλιζουμε τη μια και ετσι ξεχνιεται η δευτερη..

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία κουβέντα.

Αν ένας κατασκευαστής θέλει να πάει "by the book", μπορεί να επιβιώσει στην αγορά?

Αν ένας μηχανικός θέλει να κάνει το ίδιο?

 

Οπότε μην βγαίνουμε από πάνω, γιατί όλοι έχουμε τις ευθύνες μας.

Όποιος έχει αρνηθεί να υπογράψει επίβλεψη που είχε παρατυπίες να σηκώσει το χέρι....

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία κουβέντα.

Αν ένας κατασκευαστής θέλει να πάει "by the book", μπορεί να επιβιώσει στην αγορά?

Αν ένας μηχανικός θέλει να κάνει το ίδιο?

 

Ασφαλώς και όχι - ο κατασκευαστής θα χρεωκοπήσει το επόμενο λεπτό και ο μηχανικός δε θα έχει καμία απολύτως δουλειά να κάνει - φανταστείτε να έρθει ο πελάτης (ιδιώτης ή εργολάβος) να σου πει ορίστε μια δουλειά για σένα και εσύ να του απαντήσεις ευχαριστώ πολύ αλλά να ξέρεις εγώ δε σχεδιάζω ημιυπαίθριους κπλ που πρόκειται να κλείσουν. Θα πέσει κάτω ξερός από ...τα γέλια!

 

Αν όμως κάποτε - δε ξέρω πώς, από ποιο σημείο και πέρα τα πράγματα γίνουν "by the book" για όλους, εμείς οι μηχανικοί θα ωφεληθούμε τα μέγιστα.

Αν είμαστε αισιόδοξοι μπορούμε να σκεφτούμε ότι τώρα διανύουμε μια μεταβατική περίοδο, με πολλά μπερδέματα ασάφιες αδικίες, αλλά σε 1 χρόνο ίσως γίνουμε .... Ευρώπη: απλοί ξεκάθαροι κανόνες, καμία παρέκλιση από τις μελέτες. Το πώς θα επιβιώσουμε ως τότε είναι το δυσεπίλυτο!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.