Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


Recommended Posts

Πάντα μπορούσες αλλά μάλλον δεν έκανα σωστή ερώτηση..

"Το μόνο σίγουρο είναι πως το παραστατικό πρέπει να εκδοθεί μέχρι την 15η του επόμενου μήνα από την ολοκλήρωση της υπηρεσίας...αλλά, μπορείς να εισπράξεις χωρίς να πρέπει να εκδώσεις παραστατικό;"

Δηλαδή, Εκτελώ μία εργασία που θα έχει συνολική αμοιβή 1.000€ με χρόνο παράδοσης Αύγουστο 2015

Την 31/2/2015 πήρα 200€ ως προκαταβολή για την εργασία μου.

Πρέπει να εκδώσω τιμολόγιο μέχρι 15/3/2015 ή όχι; OXI στις 15/03 , αλλά στις 31/08 ή απο 01/09/2015 έως 15/09/2015. Ημερομηνία θα εχει την πραγματικη ημερομηνία στην οποία εκδοθηκε πχ 31-08-2015 αν εκδόθηκε στις 31/08 ή 07-09-2015 αν εκδοθηκε στις 07/09

Στα βιβλία, πότε θα το καταχωρήσω; Την 31/2 ή την 15/3 (αν υποθέσουμε ότι τότε το εκδίδω). Το πόστ #258 με μπέρδεψε..... ENTOΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ  ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΕΩΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ .ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΤΟΣ πχ την 31/12 ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ στις 14-01-2016, ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΙΣ 14-01-2016 , ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΑΠΟΔΩΣΕΩΣ ΦΠΑ , ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ (ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ) ΤΗΝ 31-12-2015 ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ .  

Ευχαριστώ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, τόσο ωραία που τα έγραψε ο georgegaleos και δεν έχει πάρει +10 ακόμα; Ευχαριστούμε συνάδελφε και όπως πάντα ευχαριστούμε SOTHRIS! 

 

Μία απόδειξη, η οποία θα πρέπει να έχει ημερομηνία το πολύ την ημερομηνία της 1ης κατάθεσης.

Οπότε τελικά αυτό δεν απαντήθηκε σωστά (ως προς την ημερομηνία), αλλά πλέον με βάση τα Ε.Λ.Π. το σωστό είναι "ένα παραστατικό, "συγκεντρωτικό", ως τις 15 του επόμενου μήνα από την ολοκλήρωση του πρώτου γεγονότος παροχής υπηρεσίας ή πώλησης". [σ.σ.: εφόσον μιλάμε για διακριτές υπηρεσίες]

 

 

Eιστε βέβαιοι για την ορθότητα των όσων γραφετε παραπάνω ?

 

Μόνιμα γεμάτος αμφιβολία :) 

Αρχικά έκανα το σχόλιο ως προς τον ενδεδειγμένο χειρισμό των τιμολογίων που κόβουμε στους πελάτες μας, αν γράφετε και εσείς "επί πιστώσει" κλπ.

 

Αλλά χάρη στη διόρθωση του SOTHRIS (εφόσν την κατανόησα ορθά) προέκυψε το εξής: αν ο πελάτης μας δε θέλει να εκπέσει την αμοιβή που μας έδωσε (γιατί του περισσεύουνε), έχει από 1.1.15 τη δυνατότητα να μας πληρώσει με μετρητά ακόμη και για μεγάλα ποσά, από τη στιγμή που καταργήθηκε το όριο των 1500€ μαζί με τον ΚΦΑΣ και δεν αποκαταστάθηκε. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μας τα "φάει" κανονικότατα, ισχυριζόμενος ότι μας τα έδωσε στο χέρι σε μετρητά εάν του δώσουμε τιμολόγιο χωρίς να αναφέρουμε πίστωση (ειδικά αν δεν έγινε μεταξύ μας συμφωνητικό)!

 

 

Εκτελώ μία εργασία που θα έχει συνολική αμοιβή 1.000€ με χρόνο παράδοσης Αύγουστο 2015. Την 31/2/2015 πήρα 200€ ως προκαταβολή για την εργασία μου.

 

Η εργασία σου είναι "διαρκείας", οπότε εκδίδεις τιμολόγιο έως την 15η του επόμενου μήνα από αυτόν στον οποίο μέρος της αμοιβής "καθίσταται απαιτητό" (για το τμήμα της δουλειάς που έχει ολοκληρωθεί). [σ.σ.: εφόσον μιλάμε για μία ενιαία παροχή υπηρεσίας]

 

Ποιος θα ορίσει βέβαια την "τμηματοποίηση" και με ποιο τρόπο και εάν τμηματοποιείται ή όχι; Στην πράξη ό,τι θες κάνεις. Για τα 200€ μπορείς να κόψεις μια απλή απόδειξη είσπραξης υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Για τη φορολογικη εκπτωση της δαπάνης ο 4172/2013 , στο αρθρο 23 εχει το όριο 500 ευρώ ( χωρίς φπα ) εξοφληση με μετρητά. Πάνω απο το όριο αυτό εξοφληση με τραπεζικό μέσο ( κατάθεσησ ε τράπεζα, με γαρμμάτιο που θα πληρωθει μέσω τράπεζας, με επιταγή του ιδίου , με εκχώρηση επιταγής τρίτου την οποία θα κρατησει σε φωτοτυπία την οπισθογραφηση ). 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά η φορολογική έκπτωση της δαπάνης δεν είναι υποχρεωτική. Γίνεται να γίνει cash η συναλλαγή αλλά δεν δικαιούσαι να την περάσεις στα βιβλία, έκπτωση από το εισόδημα, σωστά;

 

edit: Διορθώθηκε με βάση τα αμέσως επόμενα.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σωτήρη, προσωπικά θα συνεχίσω ότι έκανα μέχρι τώρα......

Παίρνω λεφτά-> κόβω απόδειξη.

Παραδίδω εργασία και έχω λαμβάνειν -> Κόβω απόδειξη επί πιστώσει

Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά η φορολογική έκπτωση της δαπάνης δεν είναι υποχρεωτική. Γίνεται να γίνει cash η συναλλαγή αλλά δεν δικαιούσαι να την περάσεις στα βιβλία, σωστά;

 

 

Στα βιβλία θα το περάσεις σε κάθε περίπτωση. Η φορολογικη έκπτωση στο εισόδημα είναι άλλη ιστορία και το ξεπλυμα χρήματος μια άλλη και το .......... μη το πιάσουμε γιατί άκρη εύκολα δε θα βγάλουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Στα βιβλία θα το περάσεις σε κάθε περίπτωση. 

 

Mea culpa, το περνάς χωρίς δικαίωμα έκπτωσης.

 

Το ζήτημα παραμένει πάντως και είναι πραγματικό. Βρέθηκα παλαιότερα σε λογιστήριο, όπου τους έδωσα ένα τιμολόγιο 250€ από μάστορα και τους λέω "θα έρθει αύριο ο μάστοράς μου να τον πληρώσετε" και μου εξήγησαν ότι χωρίς να γράφει "επί πιστώσει" θεωρείται εξοφλημένο. 

Σήμερα έμαθα ότι αυτό μπορεί να συμβεί πλέον και με μεγάλα ποσά.

 

(θέμα παραστατικών με πίστωση εδώ, θέμα περί 500€ εδώ - στο βαθμό που ισχύουν ακόμα)

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα...

Έκανα μια πατάτα.

Επειδή περισσεύουν χρήματα :( πλήρωσα δύο φορές τον ίδιο λογαριασμό ΔΕΗ... και το κατάλαβα τώρα που ήρθε ο νέος λογαριασμός.

 

Στον νέο λογαριασμό λοιπόν έχει τα παρακάτω

 

Add to Post

post-53519-0-40830000-1431018998.png

 

Οι ερωτήσεις είναι δύο

1. Τι θα γράψω στα βιβλία για αυτό το παραστατικό???

2. Πρέπει να γράψω στα βιβλία την πληρωμή που έκανα το προηγούμενο 3μηνο και να κάνω διορθωτική ΦΠΑ; (δεν νομίζω)...

 

Το 13,66 είναι το άθροισμα 32,16+27,22-47,20+1,48 

 

Ευχαριστώ... και μην αρχίσετε την καζούρα.. το αλτσχάιμερ είναι προ των πυλών..... (αν και κάποιοι λένε πως οι μηχανικοί δεν παθαίνουμε τέτοιο πράγμα...)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Έκανα μια πατάτα.

Επειδή περισσεύουν χρήματα :( πλήρωσα δύο φορές τον ίδιο λογαριασμό ΔΕΗ... και το κατάλαβα τώρα που ήρθε ο νέος λογαριασμός.

 

Στον νέο λογαριασμό λοιπόν έχει τα παρακάτω

 

Add to Post

attachicon.gif2015-05-07_201647.png

 

Οι ερωτήσεις είναι δύο

1. Τι θα γράψω στα βιβλία για αυτό το παραστατικό???

2. Πρέπει να γράψω στα βιβλία την πληρωμή που έκανα το προηγούμενο 3μηνο και να κάνω διορθωτική ΦΠΑ; (δεν νομίζω)...

 

Το 13,66 είναι το άθροισμα 32,16+27,22-47,20+1,48 

 

Ευχαριστώ... και μην αρχίσετε την καζούρα.. το αλτσχάιμερ είναι προ των πυλών..... (αν και κάποιοι λένε πως οι μηχανικοί δεν παθαίνουμε τέτοιο πράγμα...)

 

 

 Η καταχώρηση του λογαριασμού της ΔΕΗ , στο βιβλίο γίνεται με βαση την ημερομηνία έκδοσης αυτού και όχι με βάση την ημερομηνία πληρωμής του. Εχοντας αυτό υποψιν , θα καταχωρήσεις κανονικά τον λογαριασμό , χωρίς να λάβεις υποψιν σου το ταμειακό κομματι της συναλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

 Η καταχώρηση του λογαριασμού της ΔΕΗ , στο βιβλίο γίνεται με βαση την ημερομηνία έκδοσης αυτού και όχι με βάση την ημερομηνία πληρωμής του.

 

Καλά μ' αυτό που έγραψες Σωτήρη ....... μ' έστειλες στο Κεάδα :sad: :confused:

 

Όλους τους λογαριασμούς της ΔΕΗ και ΟΤΕ τους έχω καταχωρήσει με την ημερομηνία πληρωμής !!!!!!!

 

Πρέπει να μου ρίξουν κανα 10.000 πρόστιμο !!!!!! :confused:

 

Καλημέρα σας !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.