Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


Recommended Posts

εννοώ πάνω στα τιμολόγια όταν π.χ το πέρναγα στην 7 σελίδα του θεωρημένου έγραφα με μολύβι τον αριθμό 7 και μιά υπογραφή για να ξέρω που είναι κατωχηρωμένο. Τώρα στο αθεώρητο υποχρεωτικά αρχίζεις από το 1 πάλι ή απο την σελίδα που σταμάτησες στο θεωρημένο?

   

Δεν έχει νόημα η αρίθμηση πλέον. Αρχισε από όπου θέλεις πχ από το  6.542

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω να συμπληρώσω π.χ. ένα τιμολόγιο για επισκευή - συντήρηση Επιβατικό ΙΧ μου (<1600 κυβικά): 500,12€ + 115,03€(ΦΠΑ) = 615,15€. Με πολύ απλά και κατανοητά λόγια, μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για να τα ξεκαθαρίσω σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα, πως ακριβώς πρέπει να το περάσω το συγκεκριμένο π.χ. τιμολόγιο επισκευής ΙΧ στο βιβλίο εσόδων - εξόδων μου???

Για την Περιοδική δήλωση ΦΠΑ από ότι έχω καταλάβει επειδή τέτοιες δαπάνες για ΕΙΧ είναι χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ τα αγνοώ αυτά τα τιμολόγια πώλησης και παροχής υπηρεσιών και καταχωρώ συνολικά τα ποσά του έτους μόνο στην Εκκαθαριστική ΦΠΑ (στον κωδικό 666)?

Link to comment
Share on other sites

 

μόνο στην Εκκαθαριστική ΦΠΑ (στον κωδικό 666)?

 

Η εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ μας τελείωσε πλέον . Δεν θα υποβληθεί για φορολογικές περιόδους που λήγουν μετά την 01-01-2014.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να συμπληρώσω π.χ. ένα τιμολόγιο για επισκευή - συντήρηση Επιβατικό ΙΧ μου (<1600 κυβικά): 500,12€ + 115,03€(ΦΠΑ) = 615,15€. Με πολύ απλά και κατανοητά λόγια, μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για να τα ξεκαθαρίσω σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα, πως ακριβώς πρέπει να το περάσω το συγκεκριμένο π.χ. τιμολόγιο επισκευής ΙΧ στο βιβλίο εσόδων - εξόδων μου???
Για την Περιοδική δήλωση ΦΠΑ από ότι έχω καταλάβει επειδή τέτοιες δαπάνες για ΕΙΧ είναι χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ τα αγνοώ αυτά τα τιμολόγια πώλησης και παροχής υπηρεσιών και καταχωρώ συνολικά τα ποσά του έτους μόνο στην Εκκαθαριστική ΦΠΑ (στον κωδικό 666)?

Η εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ μας τελείωσε πλέον . Δεν θα υποβληθεί για φορολογικές περιόδους που λήγουν μετά την 01-01-2014.

Ok ευχαριστώ!!! Εκκαθαριστική ΦΠΑ τέλος λοιπόν...

Για το σωστό τρόπο καταχώρησης εξόδων μου επισκευής ΙΧ με βάση το παραπάνω παράδειγμα;;;
Επίσης τι ποσοστό από την αξία του παραπάνω τιμολογίου θα εκπέσει τελικα από τα ακαθάριστα έσοδά μου σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by fpap71
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης τι ποσοστό από την αξία του παραπάνω τιμολογίου θα εκπέσει τελικα από τα ακαθάριστα έσοδά μου σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα;;;

 

Μπορεί να εκπεσθεί από 0% έως το 100% της δαπάνης .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εκπεσθεί από 0% έως το 100% της δαπάνης .

Μάλιστα ευχαριστώ... Και ποιος το ορίζει το ποσοστό αυτό; Το ποσό αυτό που τελικά εκπίπτει τέλος πάντων είναι επί του καθαρού ποσού (χωρίς ΦΠΑ) ή επί του συνόλου του τιμολογίου μαζί με ΦΠΑ;  :confused: 

 

Έχω να συμπληρώσω π.χ. ένα τιμολόγιο για επισκευή - συντήρηση Επιβατικό ΙΧ μου (<1600 κυβικά): 500,12€ + 115,03€(ΦΠΑ) = 615,15€. Με πολύ απλά και κατανοητά λόγια, μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για να τα ξεκαθαρίσω σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα, πως ακριβώς πρέπει να το περάσω το συγκεκριμένο π.χ. τιμολόγιο επισκευής ΙΧ στο βιβλίο εσόδων - εξόδων μου???

Για την απορία που είχα ρωτήσει παραπάνω για το σωστό τρόπο καταχώρησης στα βιβλία εσόδων - εξόδων τιμολογίων επισκευής ΙΧ έχουμε καμία απάντηση? (Μάλλον που είναι προφανής ο τρόπος αλλά εγώ δε μπορώ να τον βρω... :confused: )

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by fpap71
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.