Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


Recommended Posts

Καλησπέρα

Θέλω μια διευκρίνιση όσο αφορά το Βιβλίο εσόδων – εξόδων. Η σύμβαση μου λήγει στις 28/02/2013. Μέχρι στιγμής συμπληρώνω κανονικά στα ΕΣΟΔΑ όλες τις ΑΠΥ και στα ΕΞΟΔΑ όλα τα έξοδα μου . Για τον μην ΜΑΡΤΙΟ που δεν θα έχω έσοδα , μπορώ να συμπληρώσω όλα τα έξοδα που θα έχω για αυτόν τον μήνα ( γραφείο στο σπίτι) , έτσι ώστε να τα καταθέσω όλα μαζί για το 1ο τρίμηνο της περιοδικής?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο αυτό γράφουμε ότι έχουμε να γράψουμε (κατά κατηγορία ). Αν δεν έχουμε κάτι δεν το γράφουμε. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να έχεις παραστατικά εσόδων ή εξόδων για κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχομε ολόκληρα 3μηνα χωρίς έσοδα και μόνο έξοδα (ενοίκια/φως/νερό/τηλέφωνο)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχομε ολόκληρα 3μηνα χωρίς έσοδα και μόνο έξοδα (ενοίκια/φως/νερό/τηλέφωνο)

να σε ρωτησω κατι. εαν εχεις ολοκληρο τριμηνο χωρις καθολου εσοδα αλλα μονο εξοδα, δεν κανεις μηδενικη περιοδικη δηλωση ?

και να γραψεις τα εξοδα , μπορεις να παρεις το ΦΠΑ αφου δεν αφαιρειται απο εσοδα που δεν εχεις για εκεινο το τριμηνο?

κανω καπου λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

AN δεν εχεις καθολου εσοδα, κανεις περιοδικη αναγραφοντας τα εξοδα και βγαινει ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ. Αυτό σημαίνει πως στην επομενη περιοδικη σου το (ο) εκπιπτόμενο(ς) ΦΠΑ σου θα συμψηφιστεί με το (τότε) προς απόδοση ΦΠΑ (ελπίζω να τα εγραψα κατανοητά)

Edited by zefuros
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω κατι. εαν εχεις ολοκληρο τριμηνο χωρις καθολου εσοδα αλλα μονο εξοδα, δεν κανεις μηδενικη περιοδικη δηλωση ?

και να γραψεις τα εξοδα , μπορεις να παρεις το ΦΠΑ αφου δεν αφαιρειται απο εσοδα που δεν εχεις για εκεινο το τριμηνο?

κανω καπου λαθος ?

 

Η υποβολή περιοδικής δηλώσεως ΦΠΑ είναι υποχρέωση ανεξάρτητη από την ύπαρξη εξόδων ή εσόδων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις

θα κανω μια αγορα ενος scanner

 

https://www.epson.gr/gr/el/viewcon/corporatesite/products/mainunits/overview/12034

 

μπορω να το περασω στα εξοδα με δικαιωμα εκπτωσης

Link to comment
Share on other sites

θα κανω μια αγορα ενος scanner

https://www.epson.gr.../overview/12034

μπορω να το περασω στα εξοδα με δικαιωμα εκπτωσης

Το συγκεκριμένο μοντέλο όχι. :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλοι μου χαίρετε! Ἐγὼ κρατῶ χειρόγραφο θεωρημένο βιβλίο, στὸ ὁποῖο δημιουργῶ τὶς κατάλληλες στῆλες ποὺ χρειάζομαι ἐπειδὴ στὴν ἀρχικὴ του διαμόρφωση ὅπως τὸ ἀγόρασα δὲν ἦταν κατάλληλο γιὰ μένα. Πρόσφατα λογιστὴς μὲ ἐνημέρωσε πὼς μὲ τὴν κατάργηση ἀνάγκης τήρησης θεωρημένου πλέον βιβλίου, δὲν εἶμαι ὑποχρεωμένος νὰ κάνω καταχωρήσεις στὸ βιβλίο ποὺ εἶχα καὶ μπορῶ νὰ συνεχίσω νὰ κρατῶ τὰ ἔσοδα-ἔξοδα μου ὅπου μὲ βολεύει (ἰδανικὰ σὲ κάποιο excel ἀρχεῖο), καὶ ὅταν καὶ ἂν μοῦ ζητηθεῖ τὸ ἐκτυπώνω καὶ τὸ παρουσιάζω ἐκείνη τὴ στιγμή.

 

Ξέρεις κανεὶς ἂν ἰσχύει κάτι τέτοιο; Θὰ μπορούσα νὰ παρατήσω ἔτσι τὸ βιβλίο στὴν ἄκρη καὶ νὰ συνεχίσω τὶς καταχωρήσεις ψηφιακὰ ποὺ θὰ'ναι καὶ πιό βολικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.